Brush lettering, czyli kaligrafia dla NIEzaawansowanych

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcesz nauczyć się ładnie pisać, to brush lettering jest na to najlepszą metodą. Czym dokładnie jest brush lettering i jak można się go nauczyć?

Czym jest brush lettering?

Brush lettering, zwany także kaligrafią pędzelkową, jest to malowanie liter pędzlem lub specjalnym pisakiem z pędzelkową końcówką. Nauka brush lettering wymaga skupienia i cierpliwości, dlatego jest to świetny sposób na relaks po pracy. Dzięki malowaniu liter można nauczyć się kontrolować rękę, co poprawia czytelność ręcznego pisma.

Rodzaje pisma

W brush lettering wyróżnia się następujące rodzaje pisma:

Alfabet podstawowy

Alfabet podstawowy to proste i niewymagające dużych umiejętności litery, które kończą się i zaczynają na tej samej wysokości. Jest to najlepszy sposób na naukę kaligrafii nowoczesnej.

Alfabet ozdobny

Alfabet ozdobny różni się od podstawowego ilością ozdobników w literach, jest również trudniejszy w pisaniu. Dlatego zaleca się go dla osób, które mają już doświadczenie z brush pen.

Bounce lettering

Bounce lettering jest to malowanie liter w taki sposób, aby nie trzymały się linijek. Ten rodzaj pisma może być stosowany zarówno w alfabecie ozdobnym, jak i podstawowym.

Faux lettering, czyli oszukana kaligrafia

Oszukanym rodzajem kaligrafii jest faux lettering, czyli technika do złudzenia przypominająca brush lettering, lecz do pisania używa się cienkopisu, a odpowiednie elementy litery są pogrubione flamastrem.

Litera namalowana metodą brush lettering
(EujarimPhotography / Moment / Getty Images)

Zasady brush lettering

Brush lettering ma tylko trzy zasady, które łatwo zapamiętać:

  1. To, co jest malowane w dół, ma być grube.
  2. To, co jest malowane w górę, ma być chude.
  3. Żadna z powyższych zasad nie jest ważna, jeśli brush lettering sprawia przyjemność.

Stosowanie 1 i 2 zasady wpływa na estetykę pisma – staje się ono bardziej czytelne.

Czy brush lettering i kaligrafia, jest tym samym?

Brush lettering jest często nazywany kaligrafią nowoczesną, lecz jest to o wiele szersze pojęcie, ponieważ nie zakłada pracy pędzlem ani brush pen. Dlatego brush lettering jest jedną z odmian „kaligrafii nowoczesnej”.

Brush pen dla początkujących

Brush lettering można tworzyć za pomocą pędzla i farb, lecz najpopularniejsza jest kaligrafia za pomocą brush pen. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tych akcesoriów do pisania. Wybierając brush pen, należy zwrócić uwagę na:

  • rozmiar (duży lub mały),
  • twardość końcówki,
  • rodzaj końcówki (naturalna lub sztuczna).
Namalowany napis "love"
(fot. Mrs_2015 / RooM / Getty Images)

Wskazówki dla początkujących

1. Wybór właściwego arkusza

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z brush lettering, to warto poćwiczyć na tzw. wyprawkach, czyli arkuszach do ćwiczenia grubości liter.

2. Pisz wolno

Pisz powoli litery, skupiając się na ruchu ręką, a nie na efekcie. Jeśli będziesz pisać szybko, to Twoje pismo będzie zbyt chaotyczne i może Cię to zniechęcić do dalszego pisania. Nauka brush lettering wymaga cierpliwości i codziennych ćwiczeń.

3. Odrywaj rękę od kartki, w tracie pisanie

Dzięki odrywaniu brush pen od kratki piszesz wolnej, a litery są bardziej precyzyjne. Łatwiej też można skupić się na pisaniu.

4. Obracaj brush pena w dłoni podczas pisania

Gdy piszesz wolniej, to możesz obracać brush pena w dłoni. Dzięki temu można uniknąć deformacji końcówki pędzelkowej.

5. Wybierz odpowiedni papier

Do brush lettering najlepszy jest wysokogramaturowy papier, dlatego początkowo warto zakupić specjalne arkusze do ćwiczeń.

Najczęściej popełniane błędy

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z brush letteringiem popełniają błędy takie jak:

1. Pisanie zbyt małych liter

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z brush letteringiem, pisząc, zmniejsza każdą następną literę o jeden rozmiar. Tym samym pierwsza i ostatnia litera bardzo się od siebie różnią.

2. Piszesz zbyt szybko

Brush penem nie da się pisać zbyt szybko, ponieważ pędzel jest bardzo elastyczny i ręka musi dostosować się do zwiększenia lub zmniejszenia nacisku na pędzel. Czasami rękę należy ustawić na nowo, aby zmienić siłę nacisku pędzla na kartkę.

3. Nieodpowiedni brush pen

Osoby początkujące powinny używać brush pena tylko z twardą końcówką przeznaczonego do małych liter. Jeśli sprzęt będzie nieodpowiedni, to możesz się zbyt szybko zniechęcić do kaligrafii.

4. Chcesz do perfekcji opanować każdą literę

Jeśli jakaś litera sprawia Ci trudność i jej pisanie chcesz opanować do perfekcji, to możesz łatwo się zniechęcić. Dlatego warto napisać wszystkie litery, a potem wrócić do tej, która sprawia Ci trudność.

5. Różne litery na kartach pracy

Wiele początkujących osób denerwuje się z powodu różnych liter na kartach pracy. Zjawisko to jest zupełnie normalne, karty pracy są tylko po to, aby na nich ćwiczyć – nikt nie wymaga, aby litery pisane na nich były idealne. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*