Program graficzny, w którym zrobisz wszystko i to w dodatku za darmo! Od plakatu poprzez posta na media społecznościowe po oryginalne CV. Jakie jeszcze możliwości daje Canva?
Canva jest darmowym, internetowym narzędziem, za pomocą którego możemy przygotować rozmaite grafiki, plakaty, posty, prezentacje. Program jest niezwykle prosty w obsłudze, bardzo intuicyjny i czytelny. Rejestracja zajmuje dosłownie kilka chwil. Już jego darmowa wersja daje szerokie możliwości działania.
Dużym atutem programu jest brak konieczności instalowania go na naszym urządzeniu. Wszystko, co robimy, zapisujemy bezpośrednio na platformie. Dzięki temu możemy swobodnie wracać do projektów, edytować je i zmieniać w dowolnym miejscu, na dowolnym urządzeniu.
Po zalogowaniu do Canvy wyświetla się karuzela z podpowiedziami, jaki projekt chcemy zrobić. Do wyboru są m.in.: CV, wpis na Fb, plakat, prezentacja, logo, infografika, kartka, ulotka i wiele, wiele innych. Już ten podział wskazuje, że zarówno w użytku domowym, jak i w firmowym Canva znajdzie wiele zastosowań. Z jednej strony można zaprojektować autorskie kartki na Wielkanoc, z drugiej stworzyć logo marki. Canva nie zastąpi profesjonalnego grafika, ale do przygotowania nieskomplikowanej identyfikacji wizualnej firmy absolutnie wystarczy.
W wykorzystaniu domowym Canva także doskonale się sprawdzi. Poza wspomnianymi kartkami świątecznymi zaprojektować można zaproszenia na urodziny czy ślub, stworzyć kolaż zdjęć albo własny kalendarz. Można skorzystać z gotowych szablonów etykiet na słoiki albo zaprojektować dla bliskiej osoby bon prezentowy.
Canva zawiera mnóstwo gotowców, które ułatwiają przygotowanie wybranego projektu. Wystarczy wpisać słowo kluczowe, aby rozwinął się wachlarz rozwiązań. Darmowa wersja programu oferuje kilkadziesiąt tysięcy szablonów i ok. 4 miliony zdjęć, grafik i ilustracji. Jeśli uzupełnić to o kilkaset dostępnych fontów, to dysponujemy naprawdę solidnym amatorskim programem graficznym.
Canva sugeruje nam rozmiary projektów i wielorakie szablony, ale możemy równie dobrze działać na pustych formatkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy większą szansę na niepowtarzalność projektu. Na swoje konto możemy także samodzielnie załadować zdjęcia i inne potrzebne pliki.
Atutem programu jest też duży wybór eksportu plików. Gotowe projekty można zapisać w formacie: PDF, png, jpg, bez tła, publikować bezpośrednio w mediach społecznościowych, czy udostępniać swojej grupie przez Google Drive lub Dropbox.
Darmowa wersja oferuje 5 GB miejsca do zapisu danych w chmurze. Do użytku domowego zdecydowanie wystarczy. W przypadku zastosowania w firmie może to nie być wystarczająca ilość miejsca.
Canva oferuje swoim użytkownikom dwa odpłatne rozszerzenia. Wersja Pro to koszt 500 zł na rok i w tej cenie uzyskujemy:
Wersja dla firm to koszt 120 zł od osoby za 1 miesiąc użytkowania. Oferta poszerzona jest o dodatkowe funkcjonalności związane z pracą zespołową oraz nielimitowaną możliwość zapisu.
Canva to rewelacyjne narzędzie do użytku domowego i półprofesjonalnego. Czy sprawdzi się w każdej firmie? Niekoniecznie. Na pewno Canva nie zastąpi grafika. Za pomocą programu nie osiągniemy tak profesjonalnych, precyzyjnych i autorskich projektów, jakie zaoferuje nam grafik. Ryzykiem korzystania z Canvy jest powtarzalność projektów. Szablony są w końcu powszechnie dostępne i można z nich korzystać w gotowej formie lub z minimalną ingerencją twórczą.
Canva jest niezastąpiona, jeśli chodzi o: