Farby akrylowe są doskonałym wyborem dla początkujących artystów. Są uniwersalne i łatwe w użyciu, jednak warto wiedzieć o nich kilka rzeczy.
Akryl jest wspaniałym wynalazkiem zarówno dla artystów profesjonalnych, jak i amatorów malarstwa. Stosunkowo niska cena, bogata paleta kolorów, możliwość pracy na różnych powierzchniach, nieszkodliwość i praktycznie brak toksycznych substancji oraz ostrych zapachów sprawiają, że farba akrylowa jest niemal idealna.
Akryle są farbami na bazie żywicy pigmentowej. Rozpuszczają się w wodzie i nie zawierają toksycznych i drażniących substancji. Schną szybko i natychmiast uzyskują nierozpuszczalność w wodzie oraz w wielu rozpuszczalnikach. Wśród zalet farb akrylowych należy wymienić:
Farby akrylowe można stosować na prawie wszystkich powierzchniach, z wyjątkiem niektórych rodzajów tworzyw sztucznych.
Do pracy z farbami akrylowymi zwykle stosuje się pędzle syntetyczne i z naturalnego włosia. Ponieważ po całkowitym wyschnięciu farby nie rozpuszczają się w wodzie, po każdym użyciu należy dokładnie opłukać pędzle. Do moczenia pędzli potrzebne są również pojemniki z zimną wodą. W gorącej wodzie akryl twardnieje. Przydatne będą także ściereczki do wycierania pędzli.
Do mieszania farb potrzebna jest paleta. W tym celu można kupić specjalną paletę lub użyć jednorazowych talerzy czy kawałka kartonu.
Pamiętaj też, że nie można umyć farby akrylowej po jej całkowitym wyschnięciu, więc podczas malowania używaj fartucha lub noś ubrania, których nie żałujesz.
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak prawidłowo pracować z akrylami i ułatwić sobie niektóre kwestie:
Pomimo długiego okresu przechowywania (2-5 lat) akryle w słoikach i tubkach nadal gęstnieją, a po pewnym czasie zasychają. Szczególnie często dzieje się tak, gdy farby są rzadko używane. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jeśli farba zaczęła gęstnieć, możesz po prostu rozcieńczyć ją wodą, zamknąć i odstawić na chwilę. Następnie dobrze wymieszaj i zacznij ponownie używać.
W tym wypadku w słoiku lub po wyciśnięciu farby z tubki wyraźnie widać przezroczystą ciecz i zgęstniałą farbę. Wystarczy wymieszać rozdzielone spoiwo i pigment na nowo, potrząsając mocno zamkniętym opakowaniem. Jeśli to nie przyniosło efektu, to znaczy, że farba jest popsuta i musisz ją wyrzucić.
Tutaj wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest farba. Jeśli jest już całkiem utwardzona, ale nadal nadaje się do zmiękczenia, możesz napełnić ją wodą z niewielką ilością rozpuszczalnika i pozostawić na noc w zamkniętym słoiku.
Gdy farba całkowicie wyschła i stała się twarda jak kamień, nie pozostaje Ci nic innego, jak wyciągnąć ją ze słoika i zmielić do stanu sproszkowanego. Wlej do niego wrzącą wodę i mieszaj, aż grudki całkowicie się rozpuszczą. Następnie przelej wszystko do pojemnika i zamknij. Druga opcja jest ostatecznością i po takim zabiegu farba może zmienić swoje właściwości, dlatego lepiej ją wyrzucić i kupić nową.
Nawet dobrze przechowywana farba akrylowa może się zepsuć. Wydziela wtedy kwaśny i zatęchły zapach. W tej sytuacji należy ją wyrzucić.
Jeśli rzadko używasz farb, ale nie chcesz, aby wyschły, wystarczy raz na kilka miesięcy otwierać słoiki i sprawdzać ich stan. Jeśli farba wyraźnie zgęstnieje, musisz ją dokładnie wymieszać patyczkiem i dodać zimną wodę (lub specjalny rozpuszczalnik). Zawsze sprawdzaj, czy pokrywki puszek z farbą są szczelnie zamknięte i nie przechowuj ich w zbyt niskich temperaturach.