Mozaika artystyczna. Jak się za nią zabrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mozaika artystyczna nadaje wnętrzu subtelnego blasku oraz oryginalnego wyglądu. Czym jest mozaika artystyczna i jak ją ułożyć?

Czym jest mozaika?

Mozaika jest obrazem złożonym z elementów o różnej wielkości m.in. z kamienia, marmuru, szkła, ceramiki. Obrazki z mozaiki były układane już w starożytności. W Grecji mozaiki były układane z otoczaków, w starożytnym Rzymie miały bogatszą formę kolorystyczną. W Bizancjum mozaiki z barwionego szkła zdobiły wnętrza pomieszczeń.

Czym jest mozaika artystyczna?

Mozaika artystyczna jest techniką malarską, która polega na układaniu obok siebie niewielkich elementów m.in. płytek ceramicznych, szklanych. Bardzo popularna jest mozaika dekoracyjna i ozdobna. Mozaikę artystyczną można układać na podłodze, ścianie lub na płytkach. Mozaikę ułożoną na płytkach można przenieść w dowolne miejsce.

Tessery, czyli materiał na mozaikę

Materiał na mozaikę może być drogi lub tani. Niskobudżetowy sposób na mozaikę to spacer po lesie lub po plaży i poszukiwanie kamieni albo muszli, potłuczone elementy porcelany, pocięte płytki, które pozostały po remoncie.

Materiał na mozaikę, który jest kosztowny to:

  • zakup w sklepie z artykułami budowlanymi mozaiki szklanej lub ceramicznej;
  • zakup mozaiki przez internet;
  • zakup elementów do układania w firmie kamieniarskiej, która jest producentem lub importerem mozaiki.

Techniki układania mozaiki artystycznej

Mozaika artystyczna może być układana jedną z dwóch technik – lewostronną lub prawostronną. Najczęściej jest stosowana technika lewostronna układania mozaiki. Tessery układane są na wcześniej przygotowanym wzorze bez użycia spoiwa. Gdy mozaika zostanie już ułożona, to na jej powierzchnię przykleja się masę papierową, która jest nasączona klejem rozpuszczalnym w wodzie. Później lewą stronę zalewa się zaprawą. Gdy zaprawa spoinowa zastygnie, to należy odwrócić mozaikę i odkleić masę papierową w wodzie. Po wykonaniu tych czynności otrzyma się gotowy obraz mozaiki.

Dużo trudniejszą techniką jest prawostronna technika układania mozaiki. Wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Wzór odciskany jest w nie zastygłej masie spoiwa, a kostki są przyklejane na wcześniej przygotowane podłoże. Obraz, który powstaje, jest ostateczny, nie można wprowadzać żadnych zmian.

Maszynowe klejenie kostek mozaiki na siatki papierowe lub przyklejanie gotowych do montażu paneli jest rozwiązaniem, które można zakupić w każdym sklepie budowlanym i poradzi sobie z nim każdy fachowiec od glazury.

Zastosowanie mozaiki artystycznej

Mozaika artystyczna może być stosowana wszędzie, np. na podłodze w łazience albo jako element dekoracyjny ścian. Bardzo ciekawy efekt można uzyskać, gdy mozaika zostanie położona na profilowanych powierzchniach – wklęsłym prysznicu lub obłej obudowie wanny.

Ułożenie mozaiki krok po kroku

1. Projekt

Pierwszym krokiem przy tworzeniu mozaiki jest jej dokładny projekt w skali 1:1. W projekcie należy uwzględnić planowaną kolorystykę. Dzięki temu można dopracować kolory i wzór.

2. Przygotowanie materiału i niezbędnych narzędzi

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować niezbędne materiały (elementy mozaiki i jej podstawę oraz klej) i narzędzia (szczypce do cięcia mozaiki, pędzel do nakładania kleju i pęsetę, która pomaga w usuwaniu elementów).

Stół, na którym będzie układana mozaika, warto pokryć grubszą folią, dzięki temu nie ulegnie zniszczeniu. Mozaikę należy układać w okularach i w rękawiczkach ochronnych.

3. Przerysowanie wzoru

Przed przystąpieniem do układania należy przerysować wzór na wybraną wcześniej powierzchnię. 

4. Klejenie mozaiki

Klejenie mozaiki do podłoża można wykonać na dwa sposoby: smarując całą powierzchnię klejem albo smarując klejem pojedyncze elementy. Podczas klejenia warto zwrócić uwagę na wielkość elementów (powinny mieć podobne rozmiary) oraz na przestrzeń między nimi (powinna być nie większa niż 2 mm).

5. Fugowanie mozaiki

Od przyklejenia ostatniego elementu do fugowania powinna upłynąć minimum doba. Fuga powinna mieć konsystencję zwartej masy, która wolno odkleja się od szpachelki.

zdj. główne: Raimond Klavins/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*