Jak zawiązać piękną kokardę na prezencie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego prezentu to połowa sukcesu. Opakowanie również ma znaczenie, a prawdziwym zwieńczeniem podarunku jest piękna kokarda.

Wiązanie kokard to wbrew pozorom niełatwa sztuka. Warto ją jednak opanować, ponieważ nawet prosta, ale dobrze zawiązana kokarda, może sprawić, że dowolny prezent będzie wyglądał wyjątkowo i elegancko. Wystarczy kolorowa tasiemka, odrobina cierpliwości i odpowiednia technika. W naszym artykule dowiecie się, jak i z czego zrobić idealną kokardę.

Materiał i narzędzia

Wybór rodzaju wstążki ma znaczenie. W końcu każdy materiał ma określone właściwości i prezentuje się inaczej. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • atłas wyjątkowo wytrzymały i uniwersalny materiał występujący w wielu kolorach. Jedyny minus stanowić mogą końcówki tasiemki – bez odpowiedniej obróbki będą się strzępić, co wygląda nieestetycznie;
  • organzę – wygląda bardzo efektownie i jest odporna na odkształcenia. Nie jest jednak tak przyjemna w dotyku jak atłas i jest od niego droższa;
  • tiul – niedrogi wariant, który idealnie sprawdzi się w kokardach z wieloma pętlami;
  • papier – występuje w wielu wariantach i jest niedrogi. Niestety łatwo może ulec zniszczeniu, zgnieceniu czy zerwaniu.

Aby zrobić kokardę, w większości przypadków potrzebujesz jedynie tasiemki odpowiedniej długości i wybranej szerokości oraz dobrze naostrzonych nożyczek. W przypadku niektórych materiałów niezbędna może się okazać także zapalniczka do zgrzania końcówek. Samo tworzenie kokardy ułatwić mogą linijka lub metr krawiecki, a także klej, taśma dwustronna lub igła z nitką.

Kokarda na długiej taśmie

Pierwszym krokiem jest zmierzenie długości i wysokości pudełka. Wartości należy dodać, a ich sumę pomnożyć przez pięć. Wynik wskaże odpowiednią długość taśmy. Znajdź środek wstążki i połóż go na środku pudełka. Lekko dociśnij palcami. Następnie zawiń tasiemkę wokół pudełka z obu stron poziomo, odwróć pudełko i skrzyżuj końce. Teraz zawiń tasiemki pionowo, wracając do przodu i na środek. Ponownie skrzyżuj końce, ale tym razem zrób węzeł i zawiąż prostą kokardę. Nadmiar wstążki obetnij. Dla lepszego efektu możesz wyciąć w końcówkach kształt litery „V”.

Kokardowy łuk

Ten kreatywny wariant składa się z kilku pętelek ułożonych w łuk. Przygotuj kilka tasiemek różnej długości – im więcej, tym efektowniej będzie wyglądała kokarda. Stwórz obręcze, sklejając razem końce każdej tasiemki. To będą segmenty Twojego łuku – sklej je razem, zacznij od największego i stwórz coś w rodzaju piramidy. Gdy skończysz, nadaj kształt pętelkom, a przez środek kokardy przewiąż dłuższą wstążkę. 

Bujna kokarda z organzy

Zawiąż organzę wokół obręczy lub palców 10–15 razy. Następnie zaznacz środek i ostrożnie wytnij niewielkie trójkąty z obu stron. Zabezpiecz środek, ściągając go sznurkiem lub cienkim drutem. Usuń związaną wstążkę z obręczy lub palców. Obróć taśmę tak, aby węzeł znajdował się na dole i naprzemiennie powyciągaj delikatnie w lewo i prawo po jednej pętli, formując okrągły kształt. Pamiętaj, by odpowiednio obracać pętelki, by kokarda była bardziej puszysta.

Kilka przydatnych wskazówek

Zanim zaczniesz swoją pierwszą kokardę, pamiętaj o podstawach. Przede wszystkim na wiązaniu przednia strona taśmy powinna być widoczna, a tylna ukryta. Aby określić prawidłową długość taśmy do owinięcia pudełka, musisz wykonać 2 obroty wstążki wokół niego i dodać co najmniej 60 cm na kokardę. Lepiej jednak wiązać kokardę z dłuższej tasiemki – końce zawsze można odpowiednio przyciąć.

Zdj. główne: Mia Golic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*