Beza idealna? Z tym poradnikiem Ci się uda!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Beza to nie tylko słodki przysmak, ale też podstawa pysznych makaroników czy wykwintnego tortu Pavlova. Jak sprawić, by nie opadła podczas pieczenia, była idealnie krucha i aksamitna?

Wydawać by się mogło, że z dwóch zwykłych składników – białka i cukru – nie można stworzyć niczego smacznego. A jednak! Bezy od lat są obecne w cukierniach i nadal cieszą podniebienia tych, którym nie straszny żaden poziom słodyczy. Jak sprawić, by były idealne?

Beza przepis

Różowe bezy
(fot. Eugene Kuznetsov, źródło: unsplash.com)

Konkretne proporcje białek i cukru zależą od tego, jaki rodzaj bezy zamierzasz upiec. Przyjmuje się jednak, że jest to mniej więcej 60 g cukru i 1 białko (zakładając, że ma ono ok. 30 g). Co jeszcze jest istotne?

  • beza powinna mieć kolor biały bądź lekko żółtawy (w zależności od użytych jajek). Najlepiej jest użyć ciut starszych jajek i wyjąć je z lodówki na jakiś czas przed pieczeniem tak, by zdążyły osiągnąć temperaturę pokojową 🥚
  • białka ubijaj w metalowej bądź szklanej misce. Plastikowe naczynia trudniej domyć z tłuszczu, a ten może być przyczyną tego, że beza po prostu się nie ubije,
  • pianę należy ubijać nieprzerwanie, na najwyższych obrotach,

NASZA WSKAZÓWKA:
Dodanie szczypty soli na początku ubijania pomoże Ci uzyskać idealną, gęstą strukturę. Właściwości stabilizujące ma także sok z cytryny oraz ocet winny – uważaj jednak, by nie przesadzić z ich ilością! 🍋

  • ubita piana powinna być błyszcząca i zupełnie sztywna; najlepiej sprawdzić to przez odwrócenie miski z pianą do góry dnem (dla odważnych i pewnych siebie – można zrobić to nad własną głową!),
  • istotne jest również stopniowe, powolne dodawanie cukru. Idealny będzie klasyczny cukier kryształ bądź cukier drobny. Cukier trzcinowy – ze względu na jego grubość – lepiej zmielić przed dodaniem do bezy. Cukier puder także się nada, jednak istnieje ryzyko, że wtedy dodamy zbyt wiele cukru naraz.

Beza thermomix

Użycie robota kuchennego to świetny sposób na szybkie i sprawne ubicie białek do bezy. Spróbuj początkowo ubijać je przez 3 minuty na obrotach 4, a następnie – już po dodaniu cukru – przez 5 minut na tych samych obrotach. Pamiętaj o założeniu motylka na ostrza!

Beza pieczenie

To najbardziej żmudny i czasochłonny etap. Znajomość piekarnika jest tu kluzowa, bo w przypadku każdego jest nieco inaczej. Temperatura, w której będziesz piec bezę, powinna oscylować pomiędzy 80 a 140 °C (lepiej zacząć od niższych wartości), a suszenie bezy powinno trwać minimum 1-2 godziny (czasem nawet więcej!). Zadbaj również o dobry papier do pieczenia lub matę silikonową. Bezę można piec z termoobiegiem.

NASZA WSKAZÓWKA:

Studź bezę przy uchylonym piekarniku przez kilka godzin (a nawet przez całą noc). Dzięki temu unikniesz jej popękania.

Beza włoska

To tzw. beza gotowana. W tym przypadku do białek – zamiast cukru – dodaje się ciepły syrop cukrowy. Beza włoska to beza o wysokim stopniu stabilności i bardzo jednolitej strukturze.

Bezy z owocami
(fot. Eugene Kuznetsov, źródło: unsplash.com)

Beza szwajcarska

Beza z suchym środkiem. Białka z cukrem umieszcza się nad garnkiem z gotującą się woda (pojemnik z białkami nie powinien dotykać wody) i doprowadza do temperatury ok. 55°C. Dzięki temu białka łatwiej się ubijają i dłużej zachowują stabilną konsystencję.

Bezy przechowywane w odpowiednio suchym i zamkniętym miejscu (np. pojemniku lub słoiku) zachowają świeżość nawet przez miesiąc! Życzymy powodzenia w cukierniczej walce i zachęcamy do dzielenia się swoimi bezowymi osiągnięciami 😊


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*