Biżuteria handmade. Najpopularniejsze techniki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Handmade, czyli z angielskiego rękodzieło, jest coraz bardziej popularne. Jakie są możliwości samodzielnego wykonania biżuterii? Czy to trudne, ładne i czy w ogóle warto samodzielnie robić biżuterię?

Biżuteria jubilerska nie należy do tanich przyjemności. Co więcej, nie każdemu pasuje jej styl. Złoto, srebro, drogocenne kamienie nie wpisują się w każdy styl ubierania czy wręcz lifestyle. Samodzielnie wykonana biżuteria jest nie tylko efektowna i niepowtarzalna, ale i znacznie tańsza. Może być również pomysłem na prezent.

Jeśli interesuje Cię nietypowa biżuteria z rąk polskich twórców, koniecznie przeczytaj naszą rozmowę z Natalią, twórczynią biżuterii z minerałów, znaną pod nazwą Dark Crystals.

Włóczki i sznurki

Biżuterię z tych materiałów można wykonywać w kilku technikach. Najpopularniejsze to makrama, szydełko i druty. Makrama jest techniką polegającą na wiązaniu (głównie ze sznurków i włóczek, ale również innych materiałów) i pleceniu rozmaitych wzorów. Makramowa biżuteria często nazywana jest mikromakramą. Dzięki tej technice powstają piękne kolczyki, naszyjniki i bransolety. Można wykonać piękną biżuterię niewielkim kosztem. Dzięki szerokiej gamie kolorów włóczek i kordonków można wykonywać bardzo finezyjne ozdoby.

Sutasz

Nazwa tej techniki wywodzi się od wiskozowych lub jedwabnych pasków (zwanych sutaszami), z których wykonuje się ten rodzaj rękodzieła. Dodatkowo w tej technice wykorzystuje się ozdobne kamienie, kryształy lub szklane koraliki, które muszą być idealnie płaskie z jednej strony. Kamień przykleja się na filcu, a następnie całość owija sutaszem. Jest to technika niebywale precyzyjna i kosztowna, jednak efekty potrafią być spektakularne.

Drewno

Biżuteria drewniana znana jest od wieków. Drewno to bardzo wdzięczny, lekki i uniwersalny materiał, który ma wiele zastosowań. Można własnoręcznie wykonać kolczyki z plastrów drewna: zwykłych prostokątów lub poprzecznie przeciętych pieńków z widocznymi słojami. W roli kolczyków i naszyjników sprawdzą się różnej długości patyczki. Jeśli połączymy drewno z rzemieniem lub żywicą, to możemy osiągnąć naprawdę luksusowy efekt.

Ceramika

Ceramiczna biżuteria jest nieco cięższa, więc lepiej sprawdzi się w roli naszyjników, wisiorków i bransoletek niż kolczyków. Jeżeli jednak nie przeszkadza nam ciężar kolczyka lub zdecydujemy się na mniejsze wzory, to możemy z powodzeniem wykorzystać ceramikę i do tego celu. Wystarczy glina, piec i nieco pomysłowości. Glinę można formować w trójwymiarowe kształty lub płaskie wzory. Glina jest bardzo wdzięcznym materiałem, w którym można odcisnąć ulubione motywy. Ceramiczna biżuteria może być surowa lub szkliwiona, nawlekana na rzemień lub łańcuszek. Wachlarz możliwości jest naprawdę bardzo szeroki.

Beading, czyli koralikowanie

Bead to z angielskiego koralik. Technika beadingu polega na nawlekaniu koralików na nici za pomocą igły, szydełka, czasem krosna. Do wykonania biżuterii tego typu potrzebujemy koralików o różnych rozmiarach. Bardzo efektowne są bransoletki i naszyjniki wykonane z bardzo drobnych koralików.

Wire wrapping

Kolejna nazwa pochodząca z języka angielskiego oznaczająca dosłownie technikę „owijania drutu”. Drut biżuteryjny – najczęściej srebrny, miedziany lub mosiężny, skręca się i owija, aby uzyskać pożądany kształt. W wire wrappingu można wykorzystywać sam drut, ale najpiękniejszą biżuterię uzyskuje się poprzez dodanie kamieni ozdobnych i szlachetnych, koralików lub bursztynów.

Żywica

Zatapianie w żywicy to efektowny sposób na uzyskanie pięknej biżuterii. Co można zakonserwować w ten sposób? Właściwie wszystko. Suszone kwiaty np. z bukietu zaręczynowego czy ślubnego, muszelki, mech… Dzięki tej technice możemy stworzyć zarówno mniejsze ozdoby, jak kolczyki wkrętki z zatopionymi stokrotkami, jak i duże wisiory.

Filc

Biżuteria filcowa to kolejny bardzo ciekawy pomysł na własnoręcznie wykonane ozdoby. W szczególności dla amatorów większych dekoracji. Filc jest bardzo lekki, dzięki czemu możemy uzyskać duże ozdoby, które nie będą nam ciążyć. Świetnie sprawdzi się jako kolczyki, naszyjniki lub broszki. Filcowa biżuteria znajdzie swoich amatorów także wśród osób, które lubią odważne kolory. Spektrum barw filcu oraz możliwości ich łączenia sprawia, że biżuteria z tego materiału może przybierać tęczowe, pastelowe kolory.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*