Farby do obrazów – poznaj rodzaje, podobieństwa i różnice

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odpowiednie farby to bardzo ważny element każdego obrazu. Od nich w dużej mierze zależy finalny rezultat. Przeczytaj ten tekst koniecznie, jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w malarstwie. 

Farby akrylowe

Pędzle z gęstą farbą
(fot. Anna Kolosyuk / Unsplash)

Uniwersalnym rodzajem farb są te akrylowe. Można ich używać do malowania po różnych powierzchniach. Są używane na klasycznych materiałach, na przykład na płótnach lub papierze. Znajdują również wykorzystanie w tworzeniu na drewnie, kamieniu, metalu czy nawet plastiku. Jest to nowa alternatywa dla malarstwa olejnego. Farbki akrylowe mogą być bezpiecznie używane nawet przez dzieci. Mają kremową konsystencję i są nietoksyczne. Są przez to podobne do farb olejnych. Są jednak nieco tańsze. Sprawdzą się więc lepiej dla osób początkujących. Występują w żywych i intensywnych kolorach. Ponadto dobrze kryją, są też wodoodporne i szybkoschnące. Jeśli dodasz do nich odrobinę wody, możesz tworzyć obrazy, przypominające te, wykonane za pomocą akwareli. 

Akryle są dostępne także w bardzo gęstej konsystencji. Wtedy pozwalają na tworzenie rozmaitych tekstur. Można do nich dodawać różne produkty, które wpływają na przykład na ich wykończenie. Pozwalają na dużą kreatywność i eksperymentowanie z kolorem. Jeśli decydujesz się na zakup farb akrylowych, wybierz te dobrej jakości. Warto kupić te ze znanych i cenionych marek. Wtedy masz pewność, że będą dobrze napigmentowane oraz wygodne w użytkowaniu. Są sprzedawane w różnych formach, na przykład w tubkach, słoikach, w sprayu lub w butelkach z precyzyjną końcówką.

Akwarele

Jedną z najpopularniejszych technik malarskich jest akwarela. Polskim malarzem, który się nią posługiwał był na przykład Julian Fałat. Innymi znanymi akwarelistami są Juliusz Kossak, Rafał Malczewski, czy Jan Stanisławski. Często wykorzystuje się tę technikę do malowania portretów, czy pejzaży. Obrazy malowane farbami akwarelowymi dają wrażenie delikatności, subtelności, a czasem nawet tajemniczości. Te dzieła są lekkie i wyjątkowe. 

Malowanie akwarelami
(fot. REGINE THOLEN / Unsplash)

Do tej metody wykorzystuje się farby wodne. Mają one niskie krycie i tworzy się nimi, nakładając na siebie cienkie warstwy. Jest to dosyć trudny proces i wymaga nieco wprawy. Akwarele przed malowaniem rozcieńcza się z dużą ilością wody. Głównie wykorzystuje się je do malowania na papierze. Główną różnicą między farbami akrylowymi i olejnymi jest  powierzchnia do tworzenia i konsystencja. Farbki akwarelowe wysychają też w dość szybkim czasie. Trzeba więc umiejętnie się nimi posługiwać. Dają jednak dużą satysfakcję. Można ich używać, łącząc z innymi technikami malarskimi. Wtedy dają jeszcze ciekawsze efekty. 

Farby olejne 

Farby olejne charakteryzują się gładką oraz gęstą konsystencją. Są zwykle używane przez profesjonalistów. Ich właściwości wpływają na sporą cenę. Jest to jednak jedna z częściej wybieranych farb. Dają one duże możliwości. Są wszechstronne oraz niezwykle elastyczne. Doskonale pokrywają powierzchnię materiału, po którym się maluje. Pozwalają również na sprawne nanoszenie poprawek i dokładanie kolejnych warstw. Najczęściej można je znaleźć w formie umieszczonej w tubce. 

Przed wypróbowaniem warto poznać podstawy użytkowania tych farb. Wtedy stanie się to proste i przyjemne. Mają one również bardzo mocny pigment. Sporym minusem jest długi czas schnięcia, do którego trzeba się po prostu przyzwyczaić. Farby olejne są bardzo trwałe, mogą przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat. Malarstwo olejne jest jedną z najstarszych technik świata. Daje duże możliwości twórcze. Z tego powodu jest tak często spotykane. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*