Jak odnowić drewniany stół? Domowe studio renowacji

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Obluzowane nogi, uszkodzona powierzchnia, pęknięcia, odbarwienia, zadrapania i odpryskująca farba – meble z czasem tracą swój blask i niszczeją w miarę użytkowania. Drugie życie może dać im renowacja.

Odnawianie starych i zniszczonych mebli jest ostatnio modnym trendem, który wpisuje się w idee ecolife i zero waste. Wiele osób zajmuje się tym zawodowo, ale jeszcze więcej robi to hobbystycznie w zaciszu własnego domu. Choć potrzeba do tego specjalnych umiejętności, a nawet narzędzi, to sam proces renowacji może przynieść niesamowite rezultaty, a dla niektórych bywa też odprężający. A odświeżyć można praktycznie wszystko: biurka, krzesła, fotele, regały i oczywiście stoły. I właśnie o tym, jak przeprowadzić renowację drewnianego stołu krok po kroku opowiemy w naszym artykule.

Niezbędne materiały i narzędzia

Renowacja stołu z naturalnego drewna wymaga starannego podejścia do każdego etapu. Tylko w ten sposób możesz poprawnie wykonać pracę samodzielnie i przywrócić mebel do nieskazitelnego wyglądu (lub nawet go poprawić). Od czego zacząć?

Aby bezpiecznie i prawidłowo odnowić stary stół, musisz przygotować następujące narzędzia i materiały:

  • środki ochrony: okulary, maskę, rękawiczki;
  • papier ścierny: drobno i gruboziarnisty lub szlifierkę z drobnymi i grubymi ściernicami;
  • narzędzia malarskie: pędzle, wałki;
  • preparaty ochronne do drewna: wysokiej jakości impregnat do ochrony drewna przed wilgocią, gniciem, szkodnikami, sinizną;
  • preparaty barwiące i pomocnicze: wybraną farbę do malowania mebli drewnianych lub bejcę, podkład, lakier;
  • elementy i narzędzia do naprawy stołu: młotek, śrubokręt, wiertarkę, wkrętarkę i wkręty, gwoździe, klej do drewna, szpachlę i szpachlówkę.
Obróbka drewna w detalu
(fot. Guido Mieth / Stone / Getty Images)

Naprawa wstępna

Na tym etapie musisz przywrócić wytrzymałość całej konstrukcji stołu, dlatego konieczne jest określenie obszarów i elementów problemowych. Na przykład przy stole z luźnymi nogami należy je usunąć, sprawdzić miejsca mocowania i w razie potrzeby przykleić nogi ponownie (przykręcić lub przybić). W przypadku stołów z regulacją wysokości koniecznie sprawdź mechanizm, wyczyść jego części i naoliw je.

Zdejmowanie starej powłoki

Po przeprowadzeniu pierwszej naprawy możesz przystąpić do usuwania starej powłoki. Są na to dwa sposoby:

  • mechaniczny – w takim przypadku czyszczenie starego lakieru i farby odbywa się za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Zacznij od usunięcia łuszczącej się farby i lakieru papierem gruboziarnistym. Następnie drobnym usuń pozostałości. Najważniejsze jest, aby nie przesadzić i nie usunąć zewnętrznej warstwy drewna;
  • chemiczny – istnieją specjalne preparaty przeznaczone do usuwania starego lakieru i farby z drewna. Nakładasz je za pomocą pędzla, a po 20–30 minutach usuwasz (również pędzlem) wraz ze skorodowaną starą powłoką.

Z oczyszczonego drewna należy usunąć kurz i pokryć je impregnatem antyseptycznym. Zwykle taki preparat wysycha około 24 godzin. Takie prace powinny być wykonywane zarówno w przypadku mebli z naturalnego drewna, jak i produktów z płyty wiórowej.

Wypełnianie pęknięć i dziur

Aby skutecznie naprawić stół, a nie tylko go odświeżyć, musisz zadbać o usunięcie pęknięć i innych ubytków na powierzchni. Do pracy potrzebujesz pędzla, szpachli, szpachlówki do drewna (najlepiej w kolorze zbliżonym do naprawianego stołu), drobnego papieru ściernego.

  1. Z uszkodzonych obszarów dokładnie usuń kurz.
  2. Za pomocą miękkiej gumowej szpachelki wypełnij dziury i pęknięcia szpachlówką. Kluczowe jest jak najdokładniejsze wypełnienie ubytków.
  3. Ostrożnie usuń nadmiar szpachlówki i wyrównaj powierzchnię.
  4. Po wyschnięciu środka przetrzyj „zaklejone” obszary drobnym papierem ściernym.
Długi drewniany stół w jadalni
(fot. Chastity Cortijo / Unsplash)

Przygotowanie do wykończenia: gruntowanie

Przed dekoracją naprawionego stołu musisz jeszcze zagruntować powierzchnię. Dotyczy to zarówno blatu, jak i samej ramy. Do pracy potrzebny Ci będzie podkład szelakowy, akrylowy lub alkidowy – wszystkie nadają się do pokrycia drewna. Bezpośrednie gruntowanie odbywa się w następujący sposób:

  1. Niewielką ilość podkładu nałóż na powierzchnię stołu i rozprowadź gumową szpachelką. Rób to ostrożnie, by uzyskać równomierną warstwę.
  2. Po wyschnięciu pierwszej warstwy (zwykle zajmuje to od 1 do 6 godzin) nałóż drugą i również poczekaj, aż wyschnie.
  3. Na zaschniętym podkładzie wykonaj szlifowanie, aby uzyskać jakościowe wyrównanie powierzchni i wyeliminować wszelkie niedoskonałości.

Ozdabianie stołu

Na tym etapie możesz dostosować wygląd mebla do własnego gustu i preferencji. To dobra okazja, by wykazać się kreatywnością, a możliwości dekorowania jest naprawdę wiele:

  • zwykłe malowanie za pomocą pędzla i farby do drewna pozwala na przykład stworzyć płynne przejścia z jednego koloru do drugiego;
  • malowanie wałkami figuralnymi, na których powierzchni znajdują się trójwymiarowe wzory;
  • użycie siatki, tiulu, szablonów w celu uzyskania konkretnych wzorów na powierzchni;
  • kompozycje krakelurowe, które pozwalają na stylizację w stylu antycznym i nadają powierzchni wygląd popękanej farby;
  • możesz także okleić stół różnymi rodzajami folii i taśm ozdobnych lub papierem (decoupage).

Wykończenie lakierem lub woskiem

Takie działanie utrwala rezultaty dekorowania i dodatkowo chroni stół przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem wilgoci. Nowoczesne lakiery mają dość dobrą odporność na zużycie, mogą być używane zarówno do stołów kawowych (które są rzadko używane), jak i do stołów kuchennych (używanych codziennie). Wykończenie możesz też wykonać woskiem. Ta metoda zapewnia niezawodną ochronę, dlatego jest częściej stosowana.

Nakładanie lakieru odbywa się za pomocą pędzla, a pastę woskową nakłada się wacikiem lub grubym pędzlem.

Z czasem drewniany stół traci swój dawny atrakcyjny wygląd. Nie jest to jednak powód, aby wysłać go na najbliższe wysypisko śmieci lub zakurzony strych. Naprawa starego stołu to dobry sposób na udekorowanie wnętrza domu w oryginalny i niepowtarzalny sposób. Naprawa mebli jest znacznie tańsza niż kupowanie nowych lub zlecanie renowacji specjalistycznym warsztatom. Jeśli meble mają wysoką wartość i są wykonane z dobrych gatunków drewna, umiejętna renowacja może przedłużyć ich żywotność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*