Jak wybrać idealną włóczkę? Rodzaje włóczek i ich zastosowanie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Robótki ręczne są świetnym sposobem na relaks. Jakie są rodzaje włóczki? Jaki produkt można zrobić z jakiej włóczki?

Czym jest włóczka?

Wiele osób, które chcą rozpocząć robótki ręczne, myli włóczkę z wełną. Włóczka jest przędzą, która jest wykonywana z włókien syntetycznych lub naturalnych. Skład włóczki można odczytać z banderoli (opaski znajdującej się na włóczce).

Do rękodzieła warto wybierać najwyższej jakości włóczkę, dzięki czemu wyrób rękodzielniczy dłużej zachowa swój pierwotny wygląd. Jakie są rodzaje włóczek?

Włóczka naturalna

Włóczki pochodzenia zwierzęcego

Z włóczki wełnianej najlepiej jest wykonywać wyroby na zimne dni np.: swetry, szale, czapki i skarpetki. Takie wyroby nie pozwolą zmarznąć. Włóczka wełniana pozyskiwana jest z sierści zwierząt. Wełna w zależności od pochodzenia ma inne właściwości.

Wełna owcza:

  • szetlandzka – z owiec mieszkających na wyspach szetlandzkich. Wełna jest gruba i mocna. Wykonuje się z niej zwykle czapki, szaliki i swetry;
  • z merynosów – najdelikatniejszy rodzaj wełny. Bardzo miła w dotyku, jest niegryząca. Wytwarzana z sierści owiec hodowanych w Australii i Nowej Zelandii. Wełna z merynosów wykorzystywana jest na skarpety, chusty i szale.

Wełna kozia:

  • kaszmir – jedno z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych włókien. Pozyskiwany jest z kóz kaszmirskich. Produkty z tego rodzaju wełny bardzo dobrze się układają, są lekkie i ciepłe;
  • moher – powstaje z sierści kozy angorskiej. Dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się na szale i chusty.

Wełna z alpak – to wełna pozyskiwana z sierści alpak, które hodowane są w południowej Ameryce. Wełna z alpak jest bardzo miękka i delikatna. Polecana jest dla alergików, ponieważ jej włókna nie zawierają lanoliny. Najczęściej wytwarza się z tej wełny czapki, szaliki i swetry.

Wełna agora – pozyskiwana z sierści króliczka angorskiego. Jest bardzo delikatna w dotyku. Najczęściej używana jest do wyrobu czapek i szalików.

Jedwab – nić jedwabna wytwarzana przez poczwarkę jedwabnika. Jest bardzo ciepła i delikatna w dotyku. Z wyrobami z jedwabnej wełny należy obchodzić się bardzo delikatnie, nie należy popełniać błędów podczas prac ręcznych.

Włóczki pochodzenia roślinnego

Bawełniana włóczka jest bardzo miła w dotyku, ma ładny połysk. Niestety bardzo szybko ulega deformacji, niszczy się i rozciąga. Najpopularniejszą włóczką bawełnianą są kordonki, z których wyrabiane są różne dekoracje, np. ozdoby na choinkę.

Lniana włóczka ma bardzo „surowy” wygląd, jest bardzo wytrzymała i sztywna. Ma właściwości antyalergiczne oraz „chłodzące”. Włóczki lniane wykorzystywane są do wykonania ażurowych swetrów.

Włóczka bambusowa powstaje z celulozowych włókien bambusowych, które są poddawane procesom chemicznym. Włóczka bambusowa jest miękka, delikatna i świetnie przepuszcza powietrze. Ma delikatny połysk. Nadaje się na delikatne letnie i wiosenne swetry.

Włóczka syntetyczna 

Włóczki syntetyczne mają bardzo wiele zalet: nie uczulają, są bardzo wytrzymałe i tanie. Główną ich wadą jest to, że nie regulują temperatury – nie utrzymują ciepła i nie chłodzą. Dostępne są dwa rodzaje włóczek syntetycznych: akrylowe i poliestrowe.

Akrylowe włóczki są bardzo popularne ze względu na niską cenę i szeroką gamę kolorystyczną. Nie mają dobrych opinii wśród kobiet zajmujących się rękodziełem, ponieważ nie przepuszczają powietrza i się mechacą. Gorsze gatunki akrylu mają również tendencję do skrzypienia podczas ręcznych robótek.

Poliestrowe włóczki dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych. Najczęściej używane są do szydełkowania zabawek, ponieważ są bardzo miłe w dotyku, a ich struktura jest futerkowa. Najpopularniejszą włóczką poliestrową jest Himalaya Dolphin Baby.

Mieszane włóczki 

Mieszane włóczki to połączenie różnego rodzaju włókien, dzięki czemu włóczka ma nowe właściwości łączące zalety obu włóczek. Najbardziej popularna jest bawełniano-akrylowa oraz różne mieszanki wełny.

Jak dopasować włóczkę do robótki?

Wybierając włóczkę, należy dopasować ją do tego, co będzie z niej tworzone i kto będzie tego używał. Grzejącą wełnę najlepiej zostawić na swetry, czapki i szaliki. Chłodzącą wełnę można zastosować na letnie swetry. Do wytwarzania zabawek świetnie nadaje się bawełna oraz mieszanki. W większości gotowych wzorów podany jest rodzaj włóczki oraz rozmiar szydełka lub drutów.

Zdj. główne: Nynne Schrøder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*