Komu przyda się maszynka do wycinania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Maszynka do wycinania to prosty w użytkowaniu sprzęt, dzięki któremu precyzyjnie wytniesz dowolne kształty i wzory. Czy warto mieć ją w swojej pracowni?

Maszynki tnąco-wytłaczające to bardzo użyteczny i poręczny gadżet. Jego niewątpliwym atutem jest kompaktowy rozmiar umożliwiający wygodne przechowywanie. Cena może na początku odstraszać, ale taka inwestycja szybko zwróci się w każdym kreatywnym warsztacie DIY.

Maszynka do wycinania – co to jest

Maszynka wyglądem przypomina postawiony pionowo toster, dodatkowo wyposażony w korbkę. Jej zadaniem jest idealne wycięcie i/lub wytłoczenie wzoru w wybranym przez nas materiale. Maszynki dostępne są w wielu wariantach. Możemy wybrać rzeczy takie jak np. kolor samego urządzenia, ale też bardziej użytkowe: obsługiwany rozmiar, wzory szablonów i dodatkowe akcesoria. Koszt takiej maszynki waha się w granicach 400–600 zł w zależności od preferowanej opcji.

Zasada działania jest dość prosta, chociaż może różnić się w zależności od modelu urządzenia. W zależności od tego, jaki efekt (wytłoczenia czy wycięcia) chcemy osiągnąć, w odpowiedni sposób składamy ze sobą: płytki urządzenia, wybrany przez nas papier oraz wykrojnik, a następnie przepuszczamy je przez maszynkę. W efekcie otrzymujemy precyzyjnie wycięty i wytłoczony wzór w wybranym przez nas elemencie.

Materiał jakiego użyjemy, zależy od nas i możliwości urządzenia. Może to być np.:

  • papier, papier samoprzylepny i ozdobny;
  • gruby karton, karton z fakturą;
  • folia PVC lub metalowa;
  • cienka guma;
  • filc i inne tkaniny;
  • cienki korek.

Akcesoria dodatkowe

Maszynki sprzedawane są z licznymi dodatkami. To także one determinują zakup sprzętu w konkretnej ofercie. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać wzory kwiatowe, ozdobne zawijasy, napisy albo motywy dziecięce.

Niektóre zestawy są jeszcze bardziej rozbudowane i zawierają wszystko, co może się przydać przyszłemu twórcy. W takich boxach znajdziemy dodatki – od nożyczek i kolorowych papierów, po naklejki i samoprzylepne ozdoby, a nawet brokaty. Taki pakiet może stanowić kompletny prezent dla osoby, która chce zająć się rękodziełem papierniczym.

Maszynka do wycinania – kto powinien ją mieć?

Maszynka do wycinania i wytłaczania ma bardzo szerokie zastosowanie. Przyda się zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i w kreatywnym domu. Sprawdzi się u amatorów własnoręcznie przygotowanych kartek świątecznych, zaproszeń czy kartek okolicznościowych. Urozmaici dziecięce zabawy.

Branże, które będą mieć z wycinarki nieoceniony pożytek, to wszyscy kreatywni twórcy, którzy na co dzień pracują z papierem:

  • twórcy kartek okolicznościowych – zarówno urodzinowych, imieninowych i ślubnych. Za pomocą maszynki można bardzo precyzyjnie wyciąć liczby, imiona i daty;
  • twórcy exploding boxów – maszynka wydaje się być wręcz stworzona dla takich osób. Drobne dekoracje, miniaturowe symbole i detale wyjdą wręcz idealnie;
  • scrapbookerzy – scrapbooking to kolejna forma wyrazu artystycznego, w którym maszynka znajdzie szerokie zastosowanie. Precyzyjne wycinanie kształtów z wywołanych zdjęć, symbole wycinane z tkanin (np. serce ze skrawka welonu). Wachlarz możliwości wydaje się być nieskończony;
  • sklepy florystyczne – maszynka pozwoli na uzyskanie kształtów i form, którymi można dekorować doniczki i bukiety;
  • kółka plastyczne – bardzo dobry sprzęt rozwijający kreatywność u dzieci i młodzieży;
  • organizatorzy imprez – maszynka przyda się przy dekorowaniu sali, kościoła, stołów.

Maszynka tnąco-wytłaczająca to sprzęt wart swojej ceny i rozważenia zakupu. Nie osiągniemy tak estetycznych efektów, nawet używając najlepszych nożyczek, nożyków do tapet czy żyletek. Zlecanie precyzyjnego wycinania firmom zewnętrznym zajmuje czas i jest kosztowne. Dzięki poręcznej maszynce możemy cieszyć się precyzją cięcia i wytłaczania w domowym zaciszu.

Zdj. główne: Dominika Roseclay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*