Narzędzia, które pomogą Ci stworzyć kolaż

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kolaż to sztuka, której początki analogowe sięgają już X wieku. Aktualnie rośnie popularność kolażowej sztuki w digitalu, a nowoczesne programy znacznie ułatwiają cały proces twórczy. Jeśli chcesz zacząć tworzyć własne cyfrowe kolaże, warto wiedzieć, jakie narzędzia mogą być w tym pomocne.

Photoshop – narzędzie dla profesjonalistów

Photoshop to najpopularniejszy program do obróbki zdjęć. Dzięki licznym i złożonym narzędziom daje wiele możliwości edycji – od podstawowej zmiany niektórych parametrów (jasność, kontrast, nasycenie) po bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak wycinanie elementów czy całkowita zmiana kolorów. Dla twórcy kolaży niezwykle istotna jest także funkcja tworzenia warstw oraz narzędzie ułatwiające zaznaczanie wybranych obszarów o niestandardowym kształcie.

Dla początkujących taka ilość możliwości może być przytłaczająca, ale w sieci bez trudu można znaleźć przydatne tutoriale oraz poradniki. Z czasem warto zacząć eksperymentować z efektami, by odkryć prawdziwy potencjał Photoshopa i tworzyć jeszcze bardziej niezwykłe obrazy.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa

Photoshop może odstraszać ceną. Szczególnie gdy ktoś nie planuje zajmować się kolażem profesjonalnie, a jedynie w ramach hobby. Na szczęście są darmowe programy, które z powodzeniem mogą go zastąpić, a przy tym wcale nie muszą ograniczać możliwości edycji.

Photopea – bliźniak Photoshopa

To edytor, który działa w przeglądarce internetowej, co oznacza, że nie trzeba go instalować. Jest całkowicie darmowy, a pod względem funkcjonalności jest praktycznie bliźniakiem Photoshopa. Photopea bez trudu otwiera pliki w różnych formatach, również te z warstwami. Jeśli chodzi o możliwości tworzenia kolaży, to właściwie nie ma tu żadnych ograniczeń – możesz korzystać z warstw, prostych i złożonych filtrów, zaznaczeń, klonowania, pędzli i wielu innych narzędzi, które znalazłbyś w Photoshopie. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w sztuce kolażowej, warto zacząć właśnie od tego programu – w zupełności wystarczy do rozwijania Twojego hobby, a w przypadku gdy zechcesz zająć się tym bardziej profesjonalnie, bez trudu przerzucisz się na Photoshopa.

GIMP – stary, ale sprawdzony

GIMP pozwala na wykonywanie szerokiego zakresu operacji na różnych obrazach. Obsługuje dużą liczbę formatów, ma wiele gotowych filtrów, pędzli i wzorów. Jeśli nie jesteś zadowolony z początkowej funkcjonalności, możesz ją rozbudować o dodatkowe moduły. Oto kilka możliwości edytora:

  • tworzenie i zaawansowana obróbka plików graficznych – możesz zmieniać rozmiar, edytować kolor, łączyć kilka zdjęć w jedno, dostosowywać poziom jasności, kontrastu, balansu kolorów, zniekształceń, konwertować zdjęcia z jednego formatu na inny;
  • obsługa natywnego formatu XCF, a także JPG, JPEG, GIF, TIFF, MPEG, PNG, TIF i wielu innych;
  • projekty wielowarstwowe – każdy element można nałożyć jako osobną warstwę, którą następnie bardzo łatwo usunąć lub w razie potrzeby poprawić;
  • dostępne narzędzia do zaznaczania dowolnych obszarów;
  • duża ilość wbudowanych filtrów, możliwość zarówno pojedynczego, jak i wsadowego przetwarzania plików;
  • przetwarzanie plików animacji w formacie MNG. Każda klatka jest traktowana jako osobna warstwa.

Co więcej, GIMP pozwala na szczegółową personalizację interfejsu, daje możliwość pracy w klasycznym menu z wieloma oknami oraz w bardziej znanym menu z jednym oknem dla początkujących.

Oprócz wymienionych tutaj narzędzi na rynku dostępne są także płatne zamienniki dla Photoshopa takie jak: Pixlr, Affinity Photo czy Pixelied.

Zdj. główne: Andy Art/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*