Ogrodzenie z siatki – zrób to sam

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli musisz ogrodzić teren wokół domu, ogródka lub działki, tanim i łatwym w montażu rozwiązaniem będzie siatka druciana. Możesz zrobić to sam, bez konieczności korzystania z pomocy fachowca.

W przeciwieństwie do masywnych i całościowych ogrodzeń z betonu lub drewna siatka przepuszcza powietrze i światło, przez co idealnie nadaje się dla obszarów z gęstą roślinnością. Wizualnie nie ogranicza i nie zmniejsza przestrzeni tak bardzo, jak płoty i mury. Niestety działa to w dwie strony – ogrodzony teren jest całkowicie widoczny z zewnątrz, więc nie ma mowy o prywatności bez dodatkowych osłon.

Czego potrzebujesz do samodzielnego montażu?

Przede wszystkim potrzebna jest siatka. Na rynku dostępnych jest wiele typów siatki ogrodzeniowej w różnych kolorach, wysokościach i rozmiarach oczek:

  • siatka wykonana z czarnego drutu – najtańsza opcja niskiej jakości. Pod wpływem wilgoci metal natychmiast zaczyna rdzewieć, a po 3-4 latach użytkowania staje się bezużyteczny;
  • siatka z drutu ocynkowanego – ma bardziej atrakcyjny wygląd i nie wymaga dodatkowego pokrycia. Jej żywotność przekracza 50 lat;
  • siatka druciana z powłoką polimerową – gęsta warstwa polimeru chroni drut metalowy przed wilgocią i działaniem innych czynników atmosferycznych. Zwykle do powlekania stosuje się kolorowy polimer, który nadaje ogrodzeniu bardziej estetyczny wygląd;
  • siatka z tworzywa sztucznego – zwykle wykonana z polimeru. Aby uzyskać odporność na promieniowanie UV, do materiału dodaje się specjalne substancje. Taka siatka nadaje się głównie do tworzenia wewnętrznego podziału na sekcje.

Średnica drutu może wynosić od 1 do 5 mm, oczka mogą mieć rozmiar od 10 do 65 mm, a wysokość rolki może wynosić od 80 cm do 2 m.

Oprócz siatki potrzebne są: słupki (mogą być drewniane, stalowe lub żelbetowe), piasek i cement do mieszanki betonowej, drut do wzmocnienia konstrukcji oraz narzędzie do naciągnięcia go (śruba rzymska lub kołowrotek zapadkowy).

Przygotowanie terenu i rozplanowanie słupów

Wyznacz granice działki, oczyść teren pod ogrodzenie i w miarę możliwości wyrównaj. Następnie wyznacz miejsca, w których staną słupki narożne. Powinny mieć większą średnicę i wysokość niż pozostałe. Mniejsze słupki możesz rozplanować dowolnie, ale odległość między nimi nie może być większa niż 3 metry. Pamiętaj też o wyznaczeniu miejsca na bramkę wejściową i ewentualnie tylną.

W miejscach, w których będziesz montować słupki, wykop dołki o głębokości od 80 do 140 cm i średnicy wystarczającej, by między słupkiem a krawędzią dołka była odległość około 10 cm z każdej strony.

Montaż słupków

Słupki muszą być czyste i suche. Przed włożeniem ich do ziemi, pamiętaj o nałożeniu na nie warstwy preparatu antykorozyjnego.

Przygotuj mieszankę betonową z cementu i piasku w stosunku 1:3. Umieść słupek w dziurze. Dodatkowo do jej wypełnienia możesz użyć kamieni, gruzu lub tłucznia. Zalej całość betonem i wypoziomuj słupek. Masa betonowa całkowicie wyschnie po 5 dniach – tyle musisz odczekać, zanim zabierzesz się za zakładanie siatki.

Podpory

Słupki narożne oraz te, na których ma wisieć brama (a czasami również słupki środkowe), wymagają dodatkowych podpór, wykonanych z tych samych materiałów co słupek. Zamontuj je pod kątem 45° za pomocą śruby lub spawarki.

Zakładanie siatki

W przypadku ogrodzeń z siatki sprzedawane są słupy z gotowymi śrubami do naciągania siatki, ale można też wykonać je samodzielnie. W tym celu musisz zrobić w słupkach narożnych po 3 otwory – jeden w połowie wysokości, jeden 5 cm od podstawy i jeden 5 cm od wierzchołka.  W otworach zamontuj śruby z oczkami i przeciągnij przez nie stalowy pręt. Pamiętaj, by równocześnie wpleść go w pierwszy rząd pionowych oczek siatki. Teraz możesz rozwijać siatkę i zamocować ją do kolejnych słupków drutem.

Wzmacnianie siatki

Na tym etapie potrzebujesz grubszych drutów (najlepiej trzech), które przeciągasz przez oczka siatki w poziomie na różnych wysokościach. Dla stworzenia bardziej stabilnej i wytrzymałej konstrukcji powinieneś przeciągnąć druty także przez dodatkowe otwory w słupkach. Gdy dotrzesz z drutem wzmacniającym do ostatniego narożnego słupka, użyj śruby rzymskiej (lub kołowrotka zapadkowego) do naciągnięcia siatki. Uważaj, by nie zdeformować konstrukcji zbyt dużą siłą naciągania.

Zakrycie słupków

Na końcowym etapie słupki nadal są odkryte z wierzchu, więc woda może bez przeszkód dostać się do środka. Dlatego musisz pamiętać, by zamontować na nich tzw. daszki lub zatyczki z tworzywa sztucznego.

Gotowe! Właśnie sam zamontowałeś ogrodzenie z siatki.

Zdj.główne: Martin Olsen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*