Panele lamelowe. Jak zrobić je samodzielnie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród różnorodnych nowoczesnych materiałów do dekoracji ścian szczególnie wyróżniają się te naturalne, takie jak drewno. Są ekologiczne, estetyczne i bardzo uniwersalne.

Drewno to stosunkowo tani wybór, który przy odpowiednim podejściu nada niepowtarzalny charakter każdej ścianie. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych, a różnorodność materiałów drewnianych pozwala na uzyskiwanie ciekawych efektów. Nic dziwnego, że jednym z wnętrzarskich hitów ostatnich lat są panele lamelowe.

To prosty, ale bardzo elegancki i stylowy element dekoracyjny ścian, chętnie wykorzystywany we wnętrzach prywatnych, biurowych, a także hotelach i restauracjach. Najprościej mówiąc to zestaw listewek (pionowych lub poziomych) umieszczonych w pewnych odstępach na kolorowym panelu meblowym.

Jak samodzielnie wykonać panele?

Panele lamelowe nie wymagają specjalnych umiejętności przy wykonaniu i montażu. Samodzielnie możesz przygotować panele praktycznie dowolnej wielkości, a następnie je zamontować.

Potrzebujesz:

·    laminowanych paneli meblowych, które będą stanowić bazę;

·    listew lub kantówek, z których zrobisz lamele;

·    dwóch ścisków do przytrzymania listew;

·    wkrętów do drewna;

·    kleju montażowego;

·    wkrętarko-wiertarki;

·    miarki i poziomicy.

Krok 1 – wybór ściany, wymiary paneli i listew

Zmierz ścianę, na której będziesz montować panele. Musisz kupić ich taką ilość, by zmieściły się na całej powierzchni, chyba że planujesz zrobić dekorację tylko na jej fragmencie. Po określeniu wymiarów jednego panelu, oblicz, ile będziesz potrzebować pojedynczych listew – ustal ich grubość i odstępy, w jakich będziesz je montować.

Listwy możesz kupić gotowe, poprosić w sklepie o wykonanie wariantu w niestandardowych wymiarach lub przyciąć je samodzielnie. Ostatnia opcja wymaga wprawy, odpowiedniej przestrzeni i narzędzi do pracy, więc lepiej skorzystać z gotowych produktów.

Krok 2 – montaż lameli

Ten etap pracy musisz wykonywać na stole. Połóż na nim panel meblowy tak, by jego górna krawędź wystawała, a następnie włóż pod niego dwie skrajne listwy. Pierwszą wyrównaj do krawędzi i ustabilizuj zaciskiem. Teraz możesz wywiercić w panelu oraz listwie dziurę, a następnie umieścić w niej wkręt. Czynność tę będziesz powtarzać na wszystkich listwach, na dolnej i górnej krawędzi panelu, a także na środku.

Przy montażu lameli szczególnie ważne jest zadbanie o to, by znajdowały się w równych odstępach od siebie. Zadanie mogą Ci ułatwić dwa drewniane klocki (tzw. dystanse) o konkretnej szerokości. Przy dokręcaniu kolejnych listew klocki (jeden na górze, drugi na dole) wyznaczą odpowiedni odstęp. Masz też gwarancję, że za każdym razem będzie taki sam.

Krok 3 – wkręty środkowe

Gdy przykręcisz już wszystkie listwy na górze i na dole, musisz jeszcze zrobić to pośrodku. To ważne szczególnie w przypadku długich paneli – drewniane listwy mogą się wykrzywiać, a wkręty w odpowiednich miejscach pomagają je naprostować.

Za pomocą miarki odmierz miejsca, w których musisz przewiercić dziury na wkręty. Zrób to uważnie, w innym wypadku możesz uszkodzić panel.

W przypadku wyjątkowo krzywych listew wkręty mogą być potrzebne też w innych miejscach, nie tylko na środku.

Krok 4 – montaż panelu

Gotowy panel możesz umieścić na ścianie docelowej. Najlepiej użyć do tego mocnego kleju montażowego. To sposób najmniej inwazyjny dla ściany. Jeśli jednak panel jest wyjątkowo duży i masywny, istnieje ryzyko, że odklei się od ściany wraz z gładzią i farbą.

Aby temu zapobiec, możesz użyć wkrętów montażowych. Pamiętaj, by umieścić je między lamelami, a na koniec zakryć zaślepkami odpowiedniego koloru.

Krok 4 – impregnowanie lameli

Jeśli kupiłeś listwy w neutralnym kolorze, możesz je zaimpregnować, a tym samym nadać im pożądany odcień. Warto też gotowe lamele polakierować, by uchronić je przed uszkodzeniami. Takie zabiegi są szczególnie ważne, gdy panel ma znaleźć się na ścianie zewnętrznej, na tarasie lub balkonie, gdzie będzie narażony na działanie promieni UV, wysokich i niskich temperatur oraz wilgoci.

Przygotowane przez Ciebie panele mogą być większe lub mniejsze, a lamele na nich możesz umieszczać w dowolnej orientacji, nie tylko pionowej. To stosunkowo niedrogi sposób na unowocześnienie wnętrza i przełamanie nudy, a drewno to materiał, który zawsze jest w modzie.

Zdj. główne: Photo- to-Canvas.com/unsplash.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Druty i szydełko: podstawowe różnice
Druty i szydełko: podstawowe różnice
Czym wyróżnia się farba epoksydowa?
Czym wyróżnia się farba epoksydowa?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*