Wymiana szyby to kosztowna sprawa, tymczasem to od typu i umiejscowienia zależy sposób, w jaki należy działać. Co więcej, istnieje szansa, że uszkodzenie dasz radę usunąć na własną rękę.
Rodzaj szyby
- szyba hartowana – to trudny przypadek. W związku z budową i reakcją na uszkodzenia mechaniczne (szyba po prostu się „rozpryskuje”) jest bardzo trudna do naprawienia; w tym przypadku zdaj się na pomoc specjalisty i nastaw się na wymianę szyby na nową,
- szyba laminowana – o ile uszkodzenie nie jest zbyt duże, a więc masz do czynienia np. z drobnym odpryskiem (do 24 mm), możesz zlecić naprawę w warsztacie, jednak nie ma potrzeby by wymieniać szybę na zupełnie nową.
Dlaczego szyby się rozbijają?
Przyczyna najczęściej jest banalna, a „winowajcami” mogą być np. drobne kamyczki na powierzchni jezdni, które uciekają spod kół i uderzają w przednią szybę pojazdu.
Co zrobić z rozbitą szybą?
Po pierwsze, bezpośrednio po pęknięciu szyby odpowiednio ją zabezpiecz. Ważne, by pozostała czysta i sucha, dlatego usuń z niej wszelki brud, kurz czy tłuszcz. Reaguj również odpowiednio szybko – jeśli na szybie zrobi się większy „pajączek”, z naprawy nici. Motywujący może być fakt, że za jazdę z pękniętą szybą grozi Ci mandat.
Zestaw naprawczy do szyby przedniej
Jeśli chodzi o samą naprawę, poza wizytą w warsztacie możesz też spróbować własnych sił. Pomocne będą gotowe zestawy naprawcze do kupienia w sklepach. Zwykle zawierają one specjalny klej, strzykawkę, podstawkę oraz folię (zabezpiecza klej przed rozlaniem się) z nożykiem (do usunięcia nadmiaru kleju). Instrukcję dotyczącą dokładnego użytkowania znajdziesz w każdym zestawie.
Cena takiego zestawu waha się od kilku (!) do kilkudziesięciu złotych. Warto jednak celować w pozycje od 30 zł wzwyż, w innym przypadku cała operacja może skończyć się fiaskiem jak na poniższym filmiku.