Renowacja starych mebli krok po kroku

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Szukasz pomysłu na nietuzinkowy wystrój wnętrza, a nie stać Cię na wymianę mebli na nowe? Chcesz, aby Twoje meble zyskały zupełnie świeży wygląd? A może na strychu zalega Ci piękny kredens po babci nadgryziony zębem czasu, do którego czujesz silny sentyment? Odpowiedzią na te pytania może być renowacja mebli! To rewelacyjny patent na przywrócenie im dawnego blasku lub dopasowanie do obecnych trendów. Ponadto sam proces renowacji mebli może być świetnym i satysfakcjonującym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu. Poniżej znajdziesz prosty poradnik, jak łato i samodzielnie odmienić wygląd starych mebli!

Dlaczego warto postawić na odnawianie mebli?

Aktualne trendy wnętrzarskie zmieniają się dynamicznie, przez co meble znacznie szybciej tracą na walorach wizualnych. Zakup nowego kompletu co kilka lat może pochłonąć naprawdę spore pieniądze, zwłaszcza jeśli zależy nam na wytrzymałych i jakościowych materiałach. Poza tym chyba każdemu z nas szkoda byłoby wyrzucić funkcjonalną szafkę czy komodę z litego drewna, która dotąd doskonale spełniała swoje zadanie, jednak z czasem przestała pasować do wystroju. Nie musi lądować w garażu – przecież wystarczy trochę chęci i zaangażowania, aby nadać jej nową świetność. Fakt powrotu do łask form i materiałów znanym nam z okresu PRL w nieco odświeżonej formie również przemawia za tym, aby zamiast wyrzucać, odnowić stare meble. Nie mówiąc o tym, że renowacja jest znacznie tańsza, niż nowy mebel.

Zatem odnawianie starych mebli jest przede wszystkim ekologiczne i ekonomiczne. Warto również wiedzieć, że w ostatnich latach odnowione meble z drugiej ręki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, z racji rosnącej świadomości i propagowania idei less waste. Tak więc odnowa mebli, które już posiadasz, jak najbardziej wpisuje się w tę koncepcję.

malowanie starych mebli
Fot.: simonapilolla/elements.envato.com/

Jakie stare meble nadają się do renowacji?

Właściwie wszystkie stare meble da się odnowić, począwszy od szaf i komód, skończywszy na krzesłach, a nawet sofach. Oczywiście w zależności od materiałów renowacja może być nieco trudniejsza i bardziej pracochłonna.

Najłatwiejsze w renowacji są meble drewniane, natomiast więcej pracy będzie przy sprzętach wykonanych z płyt wiórowych, sklejek czy w przypadku mebli tapicerowanych. Jeśli posiadany przez nas mebel nosi znaczne ubytki, a jego stan pozostawia naprawdę wiele do życzenia, jego odnowa może okazać się bardzo kosztowna i pracochłonna, jak również zbyt trudna dla osoby bez doświadczenia.

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Meble z litego drewna znane są ze swojej solidności, odporności na uszkodzenia oraz wysokiej ceny, dlatego też nie warto się ich tak po prostu pozbywać, zwłaszcza, że mogą służyć przez dziesiątki lat. Znacznie lepszym wyjściem będzie odnowa powierzchni mebla, która jest stosunkowo łatwa i tania.

Klasyczne, stare meble drewniane często noszą na sobie znak czasu, czyli rozmaite rysy i przebarwienia, tracąc błysk nowości. Na szczęście możemy to łatwo zmienić.

Aby odnowić stare meble drewniane, będziemy do tego potrzebować:

  • papierów ściernych o różnych gradacjach,
  • szlifierki i klocka szlifierskiego,
  • masy szpachlowej i szpachelki (jeśli w meblu są ubytki),
  • kleju do drewna (jeśli niektóre elementy wymagają sklejenia),
  • impregnatu oraz farby lub lakieru,
  • pędzli i wałków do malowania drewna,
  • folii malarskiej do zabezpieczenia otoczenia.
usuwanie powłok lakierniczych papierem ściernym
Fot.: burmistrovaiuliia/

Krok 1: Usunięcie starego lakieru i wszlifowanie powierzchni

Przenieśmy mebel w miejsce umożliwiające nam swobodną pracę i połóżmy na rozłożonej folii malarskiej. Następnie usuńmy drzwiczki i szuflady – lepiej pracować na nich osobno.

Zaczynamy od pozbycia się z wszystkich elementów starych powłok za pomocą szlifierki, do momentu aż ukaże się surowe drewno. W przypadku niektórych farb czyszczenie mechaniczne może okazać się niewystarczające i konieczne będzie użycie dodatkowo specjalnego środka chemicznego. Podczas szlifowania powinny zniknąć także wszystkie rysy i przebarwienia.

Pamiętajmy, aby powierzchnia mebla była idealnie gładka i równomierna, w przeciwnym razie po ponownym malowaniu mogą powstać nieestetyczne plamy. Na koniec całość jeszcze raz przecieramy ręcznie za pomocą klocka i papieru ściernego o średniej gradacji. Pył powstały wskutek szlifowania koniecznie odkurzamy i wycieramy miękką szmatką bezpyłową.

Krok 2: Wypełnienie ubytków

Jeśli zależy nam, żeby drewniane meble wyglądały jak nowe, obowiązkowo uzupełnijmy wszelkie ubytki. Idealnie sprawdzi się tutaj masa szpachlowa, koniecznie w kolorze odpowiadającym naturalnej barwie drewna. Nakładamy ją szpachelką w miejscu ubytku, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie polerujemy i wygładzamy za pomocą papieru ściernego. W przypadku naprawdę sporych uszczerbków nakładajmy szpachlę warstwowo, aby zapewnić perfekcyjne wypełnienie.

Krok 4: Zabezpieczenie powierzchni mebli i przygotowanie pod nową warstwę lakieru

Gdy zakończymy proces przygotowania powierzchni, czyli drewno jest perfekcyjnie wygładzone i oczyszczone, przychodzi pora na nową warstwę ochronną i kolor. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, odpowiedni będzie inny preparat:

  • jeśli chcesz uwidocznić naturalną strukturę drewna i utrzymać w miarę naturalny kolor, wybierz bejcę lub specjalny olej do drewna, które stworzą warstwę ochronną i nadadzą delikatną barwę,
  • jeśli zależy Ci na nadaniu intensywnego koloru, nie koniecznie typowego dla drewna, powinieneś wybrać farbę akrylową lub alkidową.

Powierzchnię mebla malujemy dwukrotnie wałkiem lub pędzlem, nanosząc za każdym razem cienką warstwę preparatu. Uważajmy, aby nie zostawiać zacieków. Po wyschnięciu nakładamy kolejną powłokę i ponownie czekamy, aż farba wyschnie.

Krok 5: Przygotowaną powierzchnię wykańczamy nową warstwą lakieru

Na koniec powinniśmy dodatkowo pomalować stare meble lakierem. Najlepiej sprawdzą się lakiery rozpuszczalnikowe z połyskiem lub matowe oraz woski bezbarwne, które delikatnie nakładamy z pomocą pędzla lub wałka. Dobrze sprawdzi się także nanoszenie go z pomocą pistoletu natryskowego (jeśli takowy posiadasz).

Gdy ostatnia warstwa wyschnie, stary mebel w zupełnie nowej odsłonie może wrócić na miejsce!

odnawianie starych mebli
Fot.: BGStock72/elements.envato.com/

Renowacja mebli tapicerowanych

Renowacja tapicerki meblowej może być nieco trudniejsza, niż odnawianie mebli drewnianych. Wymaga wprawy, dlatego jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, lepiej powierzyć mebel profesjonalnemu tapicerowi.

Od czego zacząć odnawianie mebli tapicerowanych?

Z pewnością od zakupów. Potrzebne będą nam:

  • tkanina obiciowa do mebli,
  • pianka tapicerska,
  • zszywacz tapicerski i specjalne zszywki,
  • nożyczki, kombinerki, śrubokręt.

Gdy zaopatrzymy się w niezbędne materiały, możemy rozpocząć renowację mebli.

Jak odnowić meble tapicerowane?

  1. Na początku w miarę możliwości rozkręcamy mebel, tak aby tapicerowane elementy oddzielić od elementów drewnianych.
  2. Wykonujemy wykroje z materiału. Pamiętajmy, aby były kilka centymetrów większe, niż rzeczywisty wymiar elementu.
  3. Zdejmujemy stare obicie i wygniecione wypełnienie z pianki. Usuwamy stare zszywki i gwoździe.
  4. Wycinamy i układamy nowe wypełnienie, podklejamy je za pomocą kleju.
  5. Układamy na piance tkaninę obiciową, wygładzając ją i lekko naciągając. Powoli przytwierdzamy z pomocą zszywacza, odcinamy nadmiar materiału. Pamiętajmy, aby tkanina była właściwie naprężona, inaczej efekt będzie niezadowalający.
  6. Elementy drewniane odnawiamy tak, jak we fragmencie o renowacji mebli drewnianych (zdejmujemy starą powłokę, oczyszczamy papierem ściernym, nakładamy nową warstwą ochronną).
  7. Gdy elementy drewniane wyschną, skręcamy mebel i cieszymy się jego nowym wyglądem!
meble wykonane w procesie odnawiania mebli
Fot.: Max Vakhtbovych/pexels.com

Renowacja mebli – podsumowanie

Decydując się samodzielnie odnowić meble drewniane lub tapicerowane, musimy pamiętać, że jest to dosyć trudne zadanie, wymagające od nas precyzji. Każdy błąd może niestety sprawić, że wygląd mebla będzie znacznie odbiegać od planowanego efektu. Dlatego ważne jest, aby każdą czynność wykonywać powoli i z dbałością o najmniejsze szczegóły. Z drugiej strony, renowacja mebli to przyjemność i dobra zabawa dla osób lubiących DIY. Gwarantujemy, że dawanie odnawianym meblom drugiego życia jest niezwykle satysfakcjonujące!

Zdjęcie główne: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*