Soczewki kontaktowe na każdą okazję

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osoby borykające się z wadami wzroku najczęściej muszą korzystać na co dzień z pomocy optycznych. Zaliczają się do nich okulary korekcyjne, czyli rozwiązanie najbardziej klasyczne i znane od wieków, oraz soczewki kontaktowe. Ta druga metoda jest dużo młodsza – chociaż jako ciekawostkę można dodać, że koncepcyjnie została opracowana już kilkaset lat temu. Liczba osób używających soczewek kontaktowych jest nadal wyraźnie niższa, niż w przypadku okularów, jednak ci, którzy raz spróbowali, często decydują się zostać przy soczewkach na stałe. Nic w tym dziwnego – spisują się doskonale praktycznie niezależnie od okoliczności.

Soczewki kontaktowe to nie okulary

Na wstępie wypada zaznaczyć, że chociaż soczewki kontaktowe i okularowe służą do tego samego, to ich budowa i sposób działania są inne. Oznacza to, że nie można samodzielnie dokonywać doboru szkieł kontaktowych na podstawie rozpoznanej wady i recepty na okulary. Soczewki okularów noszone są bowiem przed okiem, a kontaktowe – na gałce ocznej. Inaczej więc skupiają promienie światła padające na ich powierzchnię, a przez to mogą mieć różną wartość korekcyjną. W przypadku niewielkiej wady może ona być taka sama, jednak mimo wszystko nie warto ryzykować i lepiej umówić się na konsultację. Źle dobrane soczewki mogą wywoływać problemy z widzeniem, zmęczenie oczu, ból głowy – mogą też dać nieprawidłowe przekonanie, że soczewki to coś, co nie powinno być przez nas noszone. Na pewno jednak zdecydowana większość osób z wadami wzroku i noszących okulary, może również nosić szkła kontaktowe. Wyjątkiem mogą być ludzie z bardzo dużą wadą wzroku (powyżej 20 dioptrii), z chorobami oczu, czasami również z alergiami, głównie na pyłki lub roztocza, czy innymi przeciwwskazaniami medycznymi. Jest ich jednak niewielki odsetek.

Rodzaje szkieł kontaktowych

Decydując się na noszenie soczewek mamy do wyboru kilka najważniejszych parametrów, którymi się one charakteryzują. Dotyczą one zarówno wykorzystanych materiałów (hydrożel lub silikon hydrożelowy w różnych odmianach) czy technologii, jak i tego, jak długo daną soczewkę można nosić. Ten ostatni czynnik najbardziej interesuje użytkowników.

Najbardziej popularne – chociaż nie jedyne – są dwa rozwiązania. Jednodniowe soczewki kontaktowe, które zgodnie z nazwą mogą być noszone przez jeden dzień. Zakładane są rano, zdejmowane wieczorem, a następnie wyrzucane. Są one polecane osobom z wrażliwymi oczami czy chcącym poświęcić jak najmniej czasu na troszczenie się o soczewki. Jak jednak nietrudno policzyć, na miesiąc potrzebujemy 30 par takich soczewek. W opozycji – również kosztowej – pozostają soczewki miesięczne, gdzie z kolei na ten okres wystarcza ledwie jedna para soczewek. Są więc sporo tańsze, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Oznacza ona, że po zdjęciu soczewki należy przemyć, usuwając zanieczyszczenia i osady białkowe. Następnie soczewki umieszczane są w pojemniku do przechowywania, gdzie czekają na następne założenie. Jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę w kosztach, nie jest to jednak wielki problem. Atutem tych soczewek jest także możliwość noszenia ich w nocy, a nawet spania w nich. W tym celu należy wybrać soczewki całodobowe, których można nie zdejmować nawet przez 30 dni z rzędu. Nie jest to może bardzo zalecane, ale dla niektórych osób konieczne czy mocno ułatwiające życie codzienne lub obowiązki służbowe czy rodzinne.

A może soczewki na imprezę?

Są też soczewki, które można założyć dosłownie na parę godzin – ale za to z jakim piorunującym efektem. Soczewki jednodniowe kolorowe, zwane też kosmetycznymi, służą przede wszystkim do tego, aby zmienić wygląd oczu. Nadają im innej barwy, przy czym może to być zarówno mocniejsze wydobycie naturalnego koloru, jak i zmiana na zupełnie inny. W jeszcze bardziej „zakręconej” wersji sprawiają, że źrenica jest pokryta przeróżnymi wzorkami – na przykład paskami, kropkami, motywami z fantasy, kojarzącymi się z zombie, wiedźminem czy smokiem. Stąd też najczęściej nakłada się ją na jakieś imprezy tematyczne czy wyjście do klubu, rzadziej zaś nosi na co dzień. Jest to jednak jak najbardziej możliwe. Soczewki kosmetyczne występują w dwóch wersjach – tzw. zerówki, które przeznaczone są dla osób bez wad wzroku, oraz z mocą korekcyjną. Dodajmy jednak, że nawet osoby, które chcą nosić „zerówki”, powinny przed ich zakupem udać się na wizytę do optometrysty, celem sprawdzenie, czy nie występują przeciwwskazania do używania soczewek.

Fot.: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*