Surowce kosmetyczne. Jakich potrzebujesz do kosmetyków własnej roboty?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domowe maski, toniki, kremy, olejki i żele – lista kosmetyków, które bez większego trudu można przygotować samodzielnie, jest naprawdę długa. Sekret ich skuteczności tkwi w odpowiednich składnikach.

Już od kilku lat naturalne produkty kosmetyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Wpisują się w ekologiczne trendy lifestylowe, są bezpieczne dla naszego zdrowia, a co najważniejsze, naprawdę działają. Zwykle w skład tego typu kosmetyków wchodzą surowce pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także olejki eteryczne, składniki morskie i mineralne, naturalne substancje aktywne, emulgatory, barwniki i konserwanty. A jakie surowce i substancje są na topie w 2021 i 2022 roku?

Olej buriti

Nierafinowany surowiec ma pomarańczowo-czerwonawy kolor. Pozyskuje się go przez tłoczenie na zimno owoców palmy amazońskiej. Olej buriti jest najbogatszym źródłem β-karotenu wśród znanych olejów. Oprócz tego zawiera karotenoidy, witaminy A oraz E i jest niezwykle bogaty w liczne kwasy tłuszczowe, m.in.: oleinowe, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, czyniąc skórę miękką i elastyczną. Olej ma właściwości zmiękczające, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników w komórkach, chroni skórę i łagodzi podrażnienia. W połączeniu z innymi przeciwutleniaczami intensywnie nawilża skórę.

Masło cupuacu

Masło pozyskiwane jest z nasion owoców drzewa cupuacu, krewniaka kakao. Być może jedną z kluczowych zalet masła cupuacu jest zdolność zatrzymywania wilgoci, która jest o 240% wyższa niż w przypadku lanoliny. Oprócz tego ma on wiele korzystnych właściwości, przede wszystkim zmiękczających i odżywczych. Zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym palmitynowe, stearynowe i oleinowe), roślinne polifenole i sterole. Te pierwsze działają przeciwutleniająco, neutralizując wolne rodniki i zapobiegając procesom starzenia się skóry. Z kolei fitosterole skutecznie regulują aktywność i równowagę lipidów górnych warstw skóry. Ponadto masło zawiera dziewięć cennych fitosteroidów, które oddziałują na skórę na poziomie komórkowym.

Masło murumuru

Masło murumuru pozyskuje się z nasion brazylijskiej palmy metodą tłoczenia na zimno. Najczęściej wykorzystywane jest w kosmetykach do pielęgnacji włosów, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy A. Pozwala ona przeciwdziałać łamliwości włosów, wzmacnia pasma od nasady aż po same końce, nawilża je i uelastycznia. Ponadto masło zawiera witaminę E, estry i kwasy tłuszczowe, co pozwala:

  • zwalczać łupież i wzmacniać cebulki;
  • aktywizować wzrost włosów;
  • wygładzać i chronić suche i uszkodzone kosmyki.

Bromelaina

Bromelaina jest mieszaniną enzymów z soku ananasowego. Ma postać proszku o jasnożółtym kolorze. Jest jednym ze składników chętnie stosowanych w peelingach enzymatycznych, które w przeciwieństwie do mechanicznych łagodniej oczyszczają skórę i mają złożone działanie. Bromelaina doskonale oczyszcza skórę z martwych komórek i zanieczyszczeń, łagodzi stany zapalne, leczy i zwiększa lokalną odporność. Przy regularnym stosowaniu pozwala wyrównać koloryt skóry, wygładzić zmarszczki, zmniejszyć pory, rozjaśnić ślady po trądziku.

Papaina

Papaina jest enzymem ekstrahowanym z papai. Podobnie jak bromelaina jest popularnym składnikiem peelingów enzymatycznych i kosmetyków przeznaczonych do delikatnego oczyszczania skóry. Skutecznie złuszcza martwy naskórek i pobudza regenerację nowych komórek. Działa jako składnik nawilżający, optymalizuje równowagę wodną naskórka. Oprócz tego eliminuje przekrwienie, łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*