Zrób to sam: ceramiczny kubek

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ceramiczne wazony, garnki, talerze, gwizdki, a nawet instrumenty muzyczne – wszystko to można stworzyć samodzielnie. Aby nauczyć się robić ceramikę, wystarczy chcieć. Na początek spróbuj ulepić z gliny najprostszy drobiazg, na przykład kubek. Jak to zrobić, dowiesz się w naszym artykule.

Jakich materiałów potrzebujesz?

Ceramika to wypalana, naturalna glina, która jest głównym materiałem. Musi być tłusta, wolna od kamyków i innych zanieczyszczeń, w przeciwnym razie rzemiosło pęknie podczas wypalania. Gotową masę należy też przechowywać w określonych warunkach zapewniających wilgotność na odpowiednim poziomie.

Naturalna glinka występuje w kilku rodzajach, m.in.:

  • biała – początkowo szarawa, a po obróbce cieplnej nabiera przyjemnego odcienia kości słoniowej,
  • czerwona – nie kruszy się i jest idealna do dużych rzeźb. Zawiera tlenek żelaza, a po wypaleniu produkty stają się czerwone,
  • porcelanowa – jest szara w stanie surowym i biała po wypaleniu,
  • niebieska – częściej stosowana w kosmetologii i medycynie tradycyjnej.

Glina może być też niskowypałowa i wysokowypałowa. Ta pierwsza nadaje się do niewielkich przedmiotów dekoracyjnych, a druga do przedmiotów użytkowych.

Najwygodniej jest kupić gotową glinę garncarską w specjalistycznym sklepie. Oprócz gliny potrzebujesz szkliw lub farb akrylowych do pokrycia powierzchni kubka i nadania mu pożądanego koloru.

Metody wytwarzania wyrobów ceramicznych

Istnieje kilka sposobów na przekształcenie masy glinianej w piękny wyrób ceramiczny:

  • modelowanie ręczne (lepienie);
  • modelowanie na kole garncarskim;
  • odlewanie z zastosowaniem form i rozcieńczonej masy.

Produkty gliniane zyskują trwałość dopiero po wypaleniu w piecach garncarskich w temperaturze od 900 do 1300 stopni. Oznacza to, że domowy piekarnik nie nadaje się do tego zadania.

Ceramiczny kubek krok po kroku

1. Namocz glinę i pozbądź się pęcherzyków powietrza

Na pierwszym etapie ważne jest, aby dobrze opłukać i ugnieść grudkę gliny, aby nie pozostało w niej powietrze. Pęcherzyki powietrza mogą uszkodzić produkt w piecu podczas wypalania. Piękno pracy z gliną polega na tym, że jeśli nie uzyskasz odpowiedniego kształtu za pierwszym razem, możesz namoczyć masę i spróbować od nowa.

2. Uformuj kubek i przymocuj uszko

Podczas pracy ważne jest zadbanie o równomierną grubość ścianek kubka – bez względu na to czy formujesz naczynie na kole garncarskim, czy lepisz je ręcznie. Po utworzeniu odpowiedniego kształtu konieczne jest wygładzenie powierzchni tak, aby krawędź nie była ostra po wypaleniu. Jeśli zgodnie z planem Twój kubek ma uszko, to czas je wykonać i mocno przymocować do podstawy specjalnym klejem.

3. Wysusz kubek

Etap suszenia również ma swoje niuanse. Kubek powinien wysychać równomiernie, bez deformacji i pękania. Aby to zrobić, lepiej trzymać produkt pod polietylenem przez kilka dni, stopniowo go odsłaniając.

4. Oddaj kubek do wypalenia

Wysuszone naczynia są wysyłane do wypalenia w specjalnym piecu. Na tym etapie ważne jest ustawienie odpowiedniej temperatury i czasu wypalania, by naczynia nie popękały.

5. Nałóż szkliwo i oddaj do ponownego wypalania

Odpowiednio dobrane i nałożone szkliwo pozwala osiągnąć niezwykłe efekty. Pamiętaj jednak, że w ceramice także niedoskonałość wygląda pięknie i oryginalnie. Po szkliwieniu kubek ponownie musi trafić do pieca. Zwróć uwagę na to, by naczynia nie stykały się ze sobą podczas wypalania.

Glina i szkliwo różnie reagują na obróbkę ciepłem, dlatego każdorazowo efekt końcowy może być inny – i w tym tkwi całe piękno ceramiki.

Zdj. główne: Jason Leung/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*