Zrób własny planer. Z naszymi podpowiedziami pójdzie Ci łatwiej

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Planery pomagają wielu z nas uporządkować codzienne zajęcia –  przyjemności i obowiązki. A co gdyby zaprojektować własny planer, szyty na miarę naszych potrzeb i możliwości?  

Planer to coś więcej niż kalendarz. Przede wszystkim nie jest jedynie zbiorem kartek oznaczonych datami z kalendarza. Dobrze dobrany planer pozwala nam w sposób przejrzysty i klarowny zaplanować nasze działania. Od kontroli ilości wypijanej wody, poprzez spotkania, aż po przelewy. Od rodzinnych wydarzeń, po nasze małe przyjemności. Sklepowe planery zaprojektowane są jednak uniwersalnie, tak, aby dopasować się do każdego użytkownika. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić własny, spersonalizowany planer!

Wybierz odpowiedni format

Jeżeli mamy już na koncie doświadczenie z korzystania z planerów, będzie nam łatwiej zdecydować się jaka forma będzie dla nas najwygodniejsza. Jeżeli dopiero zaczynamy tę przygodę, trzeba przemyśleć kilka spraw. Po pierwsze czy chcemy móc zabierać planer ze sobą w każde miejsce. Jeśli tak, to czy lepszy będzie planer w wersji papierowej, czy wirtualnej. Jeżeli zawsze mamy przy sobie laptopa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z planera właśnie w tej wersji.

Możemy postawić na bardziej statyczne formy planerów. Może to być korkowa tablica nad biurkiem lub ściana pomalowana farbą tablicowo- magnetyczną. Można pokryć ścianę lub jej fragment korkiem albo filcem i przypinać do niej kartki. Jeżeli myślimy o rodzinnym planerze, może on wisieć na lodówce albo na drzwiach któregoś z pokoi. Wówczas jako baza wystarczy arkusz szarego papieru albo brystol.

Planer ścienny dla rodziny 

Zacznijmy od pomysłu na planer rodzinny. Do jego przygotowania wystarczą magnesy, wybrana ściana pomalowana farbą tablicowo-magnetyczną albo tablica korkowa. Rozmiar przestrzeni zależy od nas i od ilości informacji, które planujemy na nim zamieszczać. Co umieścić w rodzinnym planerze?

  • kartkę z kalendarza na cały miesiąc – można zaznaczyć na niej ważne informacje np. wizytę u dentysty, urodziny członków rodziny i przyjaciół, daty wyjazdów, wizytę u weterynarza itd.;
  • plan lekcji dzieci;
  • rozpiskę obiadów na każdy dzień – na przykład w formie tabelki. Nie wszystkie pola muszą być zapełnione wraz z pierwszym dniem miesiąca. Niech każdy z domowników, jak przyjdzie mu ochota, wpisze swoją propozycję na dany dzień;
  • lista zakupów – lista, na którą na bieżąco wpisywane będą zakupowe potrzeby;
  • miłe słowa i cytaty – można zostawiać dla siebie nawzajem sympatyczne liściki, cytaty związane z danym czasem w roku albo ozdabiać planer np. z okazji nadejścia świąt czy pierwszego dnia lata;
  • lista obowiązków – wpisujemy w planer kto w danym miesiącu czym się zajmuje. Kto wynosi śmieci, zmywa naczynia, wyprowadza psa. 

Planer do powieszenia w miejscu pracy

Organizacja planera nad biurkiem zależna jest od branży, w jakiej pracujemy. W końcu ma się na nim znaleźć wszystko to, co ułatwi nam pracę. Będzie to miejsce, w którym będziemy mogli umieścić motywujący cytat czy zdjęcie. Warto wprowadzić do planera listę rzeczy do zrobienia na najbliższy dzień lub tydzień, kalendarz spotkań z klientami, spis wolnych dni i urlopów.

Planer książeczkowy

Do jego przygotowania będzie nam potrzeby zeszyt lub notatnik w dowolnym formacie. Najważniejsze, aby był dla nas poręczny i wygodny w użytkowaniu. Nie ma znaczenia czy jego strony będą pokryte liniami, kratką czy też gładkie. Nasz planer – nasze zasady.

W zależności od intensyfikacji działań i potrzeb każdy dzień może mieć swoją dedykowaną kartkę albo możemy planować działania tygodniami. Jeżeli zależy nam na bardzo szczegółowym planie, możemy przygotować plan dnia z godzinową rozpiską. Obok wpisujemy pomysły, które wpadną nam do głowy podczas całego dnia. Na sam koniec możemy poświęcić chwilę na afirmację i zapisać, za co jesteśmy wdzięczni i co nam się udało danego dnia. 

Planer to więcej niż kalendarz

Poza rozpiską poszczególnych dni, do planera można włączyć stronę, na której będziemy zapisywać ilość wypijanej przez nas codziennie wody. Może to być kartka na cały miesiąc, na której przy każdym z dni rysujemy 8 szklanek. Po wypiciu kolejnej porcji wody w ciągu dnia odznaczamy kolejną szklankę albo ją kolorujemy. Dzięki temu wyrobimy w sobie nawyk picia wody. 

Kolejną inspiracją na stronę planera jest przygotowanie listy do spakowania na wyjazd. Pakując się na weekend lub wakacje każdorazowo możemy wracać do sprawdzonego schematu. Wypisujemy jakich ubrań, kosmetyków i akcesoriów będziemy potrzebować i po spakowaniu do walizki odhaczamy kolejne pozycje.  

Do planera można wprowadzić stronę zawierającą rutynę pielęgnacyjną. Wystarczy zapisać jakich kosmetyków codziennie używamy i w jakiej kolejności. Których kosmetyków używamy codziennie, a których raz w miesiącu. W tej sposób możemy uporządkować naszą pielęgnację. 

Kolejne strony możemy poświęcić na grafikę ze skarbonką – symbolizującą oszczędzanie na konkretny cel. Po osiąganiu kolejnych etapów kolorujemy „zapełniony” fragment skarbonki. Listę, na której będziemy wpisywać książki do przeczytania, podcasty do wysłuchania itd.

Planer nie zna ograniczeń. Można wpisać tam wszystkie cele, plany i marzenia, a następnie konsekwentnie je realizować. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*