Masa solna – zadziwiająca w swojej prostocie mieszanka trzech składników, które każdy ma zawsze w domu. To idealny sposób na nudę i sposób na kreatywne spędzenie czasu.
Trzy składniki: mąka pszenna, woda i oczywiście sól. Przepis, który wszyscy znamy z dzieciństwa. Prosty do zapamiętania i szybki w przygotowaniu. Jednak by masa wyszła idealna, musimy dobrać odpowiednie proporcje.
Przygotowując masę solną, musisz pamiętać o jednej ważnej zasadzie – składniki masy solnej dobieraj zawsze w proporcjach odpowiednio 1:1:0,5. Czyli, na 1 szklankę mąki, weź 1 szklankę soli + 0,5 szklanki wody. Jeśli chcesz przygotować więcej masy, musisz zwielokrotnić te wartości przy zachowaniu proporcji, czyli np. 3 szklanki mąki i 3 szklanki soli + 1,5 szklanki wody.
Sypkie składniki wsyp do miski i dokładnie wymieszaj. Teraz pora na wodę. Należy wlewać je stopniowo, niewielkimi porcjami. Za każdym razem po dodaniu wody mieszaj masę i zgniataj grudki. Gdy wlejesz całą wodę, wyciągnij ciasto na blat i ugniataj do całkowitej gładkości. Gotowe! Co dalej?
Tutaj wszystko zależy od tego, co chcesz wykonać. Ciasto można np. rozwałkować i wyciąć w nim różne kształty za pomocą foremek lub noża. Pamiętaj, że im grubsze będzie, tym więcej czasu zajmie wysuszenie go.
Dodając dodatkowe składniki do podstawowego przepisu, możesz stworzyć różne ciekawe warianty masy:
Jeśli do przepisu dodasz mąkę ziemniaczaną i trochę wody, to uzyskasz masę idealną do małych ozdób. Natomiast do większych modeli nada się masa z dodatkową ilością soli.
Dobrze przygotowana masa jest bardzo plastyczna i nie klei się do rąk. Jeśli chcesz połączyć ze sobą dwa oddzielne elementy, musisz zwilżyć je odrobiną wody. W masie możesz odciskać różne kształty i materiały, np. koronkowe serwetki albo liście, aby uzyskać ciekawe wzory i faktury. Jeśli twoja ozdoba ma być wisząca, pamiętaj o zrobieniu dziurki na sznurek.
Masę solną można suszyć na powietrzu lub w piekarniku. Długość całego procesu zależy od grubości przygotowanych dekoracji.
Suszenie na powietrzu wymaga czasu, ale masa nie pęka. Gotowe elementy ułóż na papierze do pieczenia i obracaj je rano i wieczorem. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz czekać, pozostaje suszenie w piekarniku. Rozgrzej go do temperatury około 60 stopni. Niższa temperatura oznacza dłuższe suszenie, ale zmniejszy ryzyko popękania masy. Następnie postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
Zwróć uwagę na krawędzie swoich dekoracji. Jeśli się zawijają, przewróć ozdoby na drugą stronę i zmniejsz temperaturę.
Wysuszoną masę solną można oczywiście pomalować. Najlepsze będą do tego farby akrylowe, ale zwykłe plakatówki też się sprawdzą. Możesz użyć brokatów w kleju, lakierów do paznokci lub techniki decoupage. Ciekawym pomysłem jest też dodanie do figurek elementów z różnych materiałów, np. z filcu, wełny, jeansu, drewna, czy plastiku.
Pomalowane dekoracje utrwal bezbarwnym lakierem, który nada im połysk.
Masa solna to materiał, z którego można wykonać piękne i oryginalne dekoracje, np.:
I wiele innych drobiazgów. Do dzieła!
Uwielbiam z córeczką tworzyć figurki z masy solnej 😀