Jak zamontować lamele ścienne?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ściana z lameli to całkiem nowy trend w urządzaniu wnętrz. Wykończone lamelami ściany wyglądają świeżo i nowocześnie. Ażurowo osadzone drewniane listwy, pomiędzy którymi widać strukturę ściany lub panelu, do którego są przyklejone, nadają wnętrzu lekkości. Naturalne drewno zawsze ociepla wnętrze i sprawia, że pomieszczenia przestają być nudne. Chcesz położyć takie panele u siebie? Dowiedz się jak to zrobić.

Rodzaje lameli ściennych

Lamele ścienne to nic innego jak trójwymiarowe listwy dekoracyjne o szerokim zastosowaniu w dekoracji wnętrz. Mogą być one wykonane z drewna, płyty mdf z okleiną meblową lub PVC. Wybór konkretnego materiału ma wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także trwałość i oczywiście na cenę. Lamele z litego drewna są najdroższą z tych opcji. Jednak rodzaj materiału to nie jedyny podział, jakim możemy sklasyfikować lamele ścienne. Drugim, jest sposób ich montażu. Lamele ścienne występują w wersji samodzielnych — pojedynczych listew, listew na płycie MDF lub HDF, gotowych ścianek z listew.

Lamele ścienne — listwy

Pojedyncze lamele doskonale sprawdzą się do oklejania ścian i sufitów na określonej szerokości, jak i budowy ażurowych ścianek działowych. Można je montować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Mogą być wykonane z litego drewna, płyty MDF z okleiną drewnopodobną i rzadziej z tworzywa sztucznego. Należy pamiętać, że drewno podatne jest na wypaczanie, dlatego listwy z tego materiału nie nadają się do montażu w wilgotnych pomieszczeniach, są też cięższe od pozostałych opcji.

Lamele na płycie MDF i HDF

Lamele osadzone na płycie MDF to duża wygoda w czasie montażu. Nie wymaga ją wiercenia wielu dziur i zachowują większą stabilność. Są dostępne w różnych rozmiarach, które łatwo dopasować do wysokości i szerokości ściany. Są idealnym rozwiązaniem na ścianę, ale nie sprawdzą się na suficie. Podobnie jak lamele osadzone na płycie HDF. Chociaż te są dużo lżejsze, gdyż płyta ma grubość zaledwie kilku milimetrów. Możną ją także łatwo docinać, używając nożyka do tapet.

Gotowe ścianki z listew

Idealne rozwiązanie zarówno na ścianę jak i do wykonania ażurowej ścianki działowej to gotowe zestawy lameli, w postaci ścianek. Doskonale nadają się do samodzielnego montażu. Dostępne są w różnych szerokościach i wysokościach. Z łatwością można znaleźć produkt, który będzie pasować do wnętrza w Twoim domu. Podobnie jak pozostałe, można je również przycinać, aby uzyskać pożądany efekt.

Sposób montażu lameli ściennych

Lamele ścienne można montować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Listwy doskonale nadają się do montażu na ścianie i suficie, zaś pozostałe rodzaje sprawdzą się w aranżacji ścian. Najpopularniejsze lamele drewniane pionowe używane są najczęściej w aranżacji wnętrz takich pomieszczeń jak salon, gdzie stanowią na przykład tło dla telewizora i kina domowego. Pojawiają się także obok łóżka w sypialni. Ich montaż jest dość łatwy i poradzi sobie z nimi nawet laik. Za pomocą kleju lub taśmy montażowej zamocuje je do ściany. Panele są nieco bardziej wymagające, chociaż równie efektowne i posiadające dodatkowe zalety.

Lamele dekoracyjne panelowe — montaż

Lamele dekoracyjne panelowe na płycie MDF można zamontować do ściany na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest montaż panela do listwy montażowej, jaką wcześniej musisz przykręcić do ściany, a drugim montaż paneli do ściany. Jeśli zamówione przez Ciebie panele mają już przygotowane otwory montażowe, to wystarczy, że przyłożysz je do ściany i przykręcisz za pomocą wkrętów. W tym celu musisz przyłożyć panel do ściany, zaznaczyć miejsca otworów, wywiercić otwory pod kołki montażowe, a następnie przyłożyć panel i przykręcić wkrętami. Jeśli Twoje panele nie mają przygotowanych otworów montażowych, to powinieneś je wcześniej wywiercić. W precyzyjnej obróbce drewna dobrze sprawdzają się narzędzia marki Dremel.

Innym sposobem montażu lameli panelowych jest przyklejenie ich do ściany za pomocą kleju montażowego. To szybsze rozwiązanie, jednak sprawdza się ono tylko dla lekkich paneli na płycie HDF, które nie wymagają twardego montażu.

Listwy dekoracyjne — montaż

Lamele w postaci listew są o wiele łatwiejsze w montażu od lameli panelowych. Listwa może być przyklejona bezpośrednio do ściany za pomocą kleju montażowego lub taśmy montażowej. Zwłaszcza jeżeli ich montaż odbywa się w pionie i nie wymagają dodatkowego oparcia. Inaczej jest w chwili, gdy chcesz przykleić listwy na suficie. Sufit musi być wówczas uprzednio zagruntowany, a specjalny klej montażowy nakłada się zarówno na listwie, jak i na suficie. Nie chcesz bowiem, aby od niego odpadły.

Lamele ścienne — jak przygotować się do montażu

Zanim przystąpisz do montażu lameli ściennych, musisz odpowiednio je przygotować. W pierwszej kolejności musisz zmierzyć szerokość i wysokość tego odcinka ściany, na którym mają być montowane listwy czy panele. Znając te wymiary, musisz dociąć lamele na odpowiednią długość, a następnie zeszlifować ich brzegi. Przyda Ci się do tego nieduża szlifierka oscylacyjna do drewna. Na odtłuszczonej i zagruntowanej ścianie możesz przystąpić do ich montażu, zgodnie z wybranym rodzajem lameli, jakie kupiłeś.

Fot: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*