Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ubezpieczenie samochodu to bardzo ważna kwestia dla każdego użytkownika auta. Można wykupić podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie OC lub zdecydować się na opcję rozszerzenia o AC, NNW i assistance. Co warto wiedzieć o polisie OC? Ciekawych niuansów dowiesz się czytając ten artykuł.
Każdy właściciel auta ma obowiązek posiadać aktualną polisę OC. Dzięki niej nie trzeba ponosić kosztów naprawy ewentualnych szkód wyrządzonych osobom trzecim w wyniku ruchu naszego auta. Niestety nie obejmuje naprawy w przypadku, gdy to nasze auto zostanie uszkodzone. Istotną kwestią jest także fakt, iż polisa musi być wykupiona nie tylko dla aut, które regularnie korzystają z polskich dróg, ale także takich, które większość czasu spędzają nieaktywne w garażu. Ważna jest także ciągłość pomiędzy polisami. Nawet jeden dzień przerwy może skutkować kosztownym mandatem. Ułatwieniem dla właścicieli aut jest niewątpliwie obowiązek nałożony na ubezpieczyciela, który musi przedłużyć polisę OC automatycznie, gdy auto zostaje kolejny rok u tego samego właściciela, a ten nie wypowiedział umowy. Polisę OC można także rozszerzyć o pakiet AC, NNW oraz assistance, które zapewnią pomoc w o wiele szerszym zakresie, także, gdy nasze auto zostanie skradzione, ucierpi w akcie wandalizmu czy działań sił natury, jak również, gdy zatrzaśniemy kluczyki wewnątrz auta lub skończy się nam paliwo. Możemy także uzyskać w ramach polisy pomoc z holowaniem czy otrzymać samochód zastępczy. Lista sytuacji, w których otrzymamy wsparcie, może być naprawdę długa.
Choć zakres ochrony, jaką zapewnia polisa OC, będzie wszędzie taki sam, bo jest określony ustawą, to tego samego nie można powiedzieć o cenie. Różnice pomiędzy ubezpieczalniami, jeśli chodzi o koszt, jaki zapłacisz za polisę OC, może sięgać nawet kilkuset złotych. Na cenę może mieć wpływ wiele czynników, mogą być one w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak najczęściej są to:
Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na cenę są wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę. System bonus-malus, inaczej system zniżek-zwyżek, jest powszechnie stosowany przez ubezpieczycieli przy wycenie. Jest on niewątpliwie zachętą dla kierowców do bezpiecznej jazdy. Rabaty, jakie można uzyskać to nawet 70% po 6 latach bezszkodowej jazdy. Firmy ubezpieczeniowe sprawdzają w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przebieg ubezpieczenia kierowcy. Na podstawie tych informacji oraz własnych taryf, oceniają koszt polisy dla danego właściciela auta. Dlaczego młodzi kierowcy posiadają zwyżkę? Ponieważ to właśnie w ich przypadku statystycznie ryzyko wystąpienia szkody jest większe. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na te temat, znajdziesz dodatkowe informacje na stronie internetowej Ubezpieczeniaonline.pl (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek/549.html).
Na rynku znajdziesz wiele firm oferujących ubezpieczenie OC. Chodzenie od firmy do firmy lub przeglądanie kolejnych stron internetowych w poszukiwaniu najkorzystniejszej opcji może być czasochłonne i frustrujące. Na szczęście powstała porównywarka cen ubezpieczeń, którą znajdziesz na stronie Ubezpieczeniaonline.pl. W parę chwil otrzymasz porównanie wielu ofert ze sprawdzonych firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie Ci podjąć słuszną decyzję. Nie każdy wie, ale dobrą polisę ubezpieczeniową samochodu, można znaleźć obecnie także w mBanku. Warunkiem wykupu ubezpieczenia jest posiadanie w tym banku rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Obecnie można uzyskać 15% zniżki na ubezpieczenie auta, a także rozłożyć składki OC na dogodne raty. Możesz kupić nie tylko OC, ale także AC, ubezpieczenie zdrowia kierowcy, assistance, a nawet ubezpieczenie bagażu (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ubezpieczenie-w-mbank-oc-i-jego-warunki-od-kuchni/559.html).
Zdjęcie: materiał Klienta.