Choć większości z nas karmnik dla ptaków kojarzy się z niewielkim drewnianym domkiem, to w rzeczywistości drewno nie jest jedynym materiałem, z którego można wykonać uroczą i funkcjonalną jadłodajnię dla ptasich gości.
Karmnik można wykonać z dowolnego materiału, jaki masz pod ręką. Oczywiście możesz postawić na klasykę, czyli drewno lub sklejkę. Taki wariant wymaga posiadania odpowiednich narzędzi do przycięcia elementów, a także ich trwałego połączenia. Niemniej drewniany karmnik jest wytrzymały i prezentuje się ładnie nawet bez dodatkowego malowania farbami. Jest też najbardziej praktyczną konstrukcją, która ochroni ziarna przed śniegiem i wilgocią, a także wiatrem.
Zdecydowanie mniej ekologicznym wariantem będzie karmnik z plastiku, jednak do jego wykonania można użyć pustych butelek po wodzie czy napojach. Wystarczy wyciąć w nich duży otwór, tak by powstało coś w rodzaju koryta, do którego można wsypać nasiona. Taki karmnik jest łatwy w wykonaniu, ale nie wygląda tak estetycznie jak drewniany.
Prawdopodobnie najbardziej kreatywne są karmniki zrobione z ceramicznych naczyń lub szklanych butelek, na przykład po winie. Możesz ukośnie zamontować do deseczki dwie filiżanki, w których będą nasiona, lub wywiercić w butelce po winie kilka otworów i zamontować żerdzie, na których przysiądą Twoi ptasi goście. Innym ciekawym wariantem materiału na karmnik są drut lub wiklina – możesz upleść z nich koszyczki lub siateczki z niewielkimi oczkami, przez które ptaki będą mogły wybierać ziarenka.
W praktyce najlepszym materiałem na karmnik jest oczywiście drewno. Jednak ważne jest także, jaka będzie konstrukcja. Zanim zbudujesz domek dla ptaków, musisz wziąć pod uwagę kilka niuansów, dzięki którym będzie przydatny, trwały i wygodny dla pierzastych użytkowników.
Podstawowe zasady tworzenia konstrukcji:
Pamiętaj też, że dowolny karmnik należy montować z dala od siedlisk kotów, psów i innych drapieżników.
Karmnik powinien przyciągać uwagę ptaków, a najlepsze do tego jest oczywiście jedzenie. Czym więc możesz dokarmiać swoich pierzastych gości? Odpowiednie jedzenie to m.in.:
W Twojej ptasiej jadłodajni powinno znajdować się miejsce, w którym jedzenie jest wyraźnie widoczne. Najlepszą opcją jest zaaranżowanie małego tarasu lub werandy, gdzie wysypie się część karmy. Reszta powinna znajdować się w środku, aby nie zasypał jej śnieg i nie rozwiał wiatr.
Zdj. główne: Joshua J. Cotten/unsplash.com