Łagodny zapach topniejącego wosku, migotanie żywych świateł, magiczna i romantyczna aura – wszystko to sprawia, że świece są z nami na długo po odkryciu elektryczności.
Kolacja we dwoje, tort urodzinowy, wróżby andrzejkowe, brak prądu w mieszkaniu – świeca jest przydatna w wielu sytuacjach. To doskonała dekoracja, sposób na nieprzyjemne zapachy, a także obowiązkowy element wieczornego relaksu w wannie. Niektóre to prawdziwe dzieła sztuki. Jeśli jednak nadal nie znajdziesz takiej, która odpowiada Twoim gustom, możesz bez trudu zrobić własną z dowolnymi dodatkami.
Wykonanie własnej świecy zapachowej w domu nie jest ani trudne, ani kosztowne. Wszystko, czego potrzebujesz, bez trudu kupisz w sklepach rzemieślniczych i z artykułami artystycznymi.
To będzie podstawa dla Twojej świecy. Gotową masę parafinową kupisz w sklepie, a naturalny wosk – u pszczelarzy. Naturalny wosk pszczeli jest lepszym wyborem, ponieważ w przeciwieństwie do parafiny nie emituje szkodliwych substancji podczas spalania. Inną zdrową opcją jest ekologiczny wosk sojowy, którego po wypaleniu świecy można użyć do masaży ciała.
Możesz go zrobić samodzielnie, skręcając razem kilka grubych bawełnianych nici lub nić dentystyczną. O wiele łatwiej jest jednak kupić gotowy w sklepie. Zwróć szczególną uwagę na grubość knota – ma to duży wpływ na jakość spalania świecy. Zbyt cienki da słabe światło, które zgaśnie, dusząc się stopionym woskiem. Zbyt gruby to gwarancja zbyt intensywnego spalania i sadzy.
Musi być odporne na ciepło. Do małej świecy nada się każda metalowa puszka – wygodnie jest z nią pracować (wyjmować, trzymać, przechylać itd.).
Wymóg jest jeden – musi być szerszy i niższy niż naczynie do topienia wosku.
Pigmenty do barwienia masy mogą mieć postać proszku lub twardych granulek. Można też zastąpić je z powodzeniem zwykłymi kredkami woskowymi. Pamiętaj jednak, że barwniki rozpuszczalne w wodzie nie będą odpowiednie.
Możesz użyć też zapachów syntetycznych, ale olejki mają bogaty asortyment i silne właściwości terapeutyczne. Na pewno stworzysz zadowalającą kompozycję.
Przydadzą się do zamocowania knota dokładnie na środku świecy, mieszania barwników i aromatów w gorącej parafinie, a także do „wydrapania” oryginalnego ornamentu na gotowej świecy.
Specjalistyczne sklepy zaskoczą Cię wyborem form do nalewania parafiny, ale robienie świec w domu wcale nie wymaga takiego wydatku. Spokojnie możesz użyć tego, co masz pod ręką – puszki po piwie, kubeczka po jogurcie czy kartonu po mleku.
Jednym słowem wszystko to, czym chcesz ozdobić świecę. Pamiętaj jednak, że możesz ozdobić papierem, tkaninami czy ziołami tylko świece o dużej średnicy i cieńszym knocie.
Cały proces wymaga przede wszystkim ostrożności: gorący wosk rozlany na ręcznik, odzież, skórę może spowodować pożar i oparzenia. Robienie samodzielnie świecy jest interesujące i ekscytujące. Zanim przystąpisz do pracy, pomyśl o projekcie i kompozycji zapachowej dla przyszłej świecy. Oblicz wymaganą ilość pigmentów, wybierz ozdoby, przygotuj formę i knot.
Jeśli będziesz wlewać wosk do improwizowanej formy, zrób mały otwór pośrodku jej dna. Przełóż przez niego knot i zawiąż węzeł na zewnątrz formy – później będzie to górna część świecy. Pociągnij lekko, aby węzeł dobrze przylegał do otworu. Lekko nasmaruj formę olejem roślinnym lub mydłem w płynie. Postaw formę i zabezpiecz knot dokładnie na środku za pomocą cienkich patyczków.
Przygotuj kąpiel wodną: pamiętaj, że woda w garnku nie powinna się gotować. Na dnie możesz umieścić szmatkę lub serwetkę. Pokrój (rozbij, zetrzyj) masę świecy na małe kawałki, umieść je w żaroodpornym naczyniu i wstaw je do garnka. Maksymalna temperatura, do której można doprowadzić parafinę, wynosi 75 stopni.
W razie potrzeby dodaj stearynę – nadaje ona twardość parafinie. Wsyp pigmenty do stopionej masy, a następnie dolej olejki eteryczne. Dokładnie wymieszaj.
Ostrożnie, bez przesuwania knota, wlej wosk do formy. Pozostaw na 15–30 minut. Czas zależy od grubości świecy.
Rozwiąż węzeł na dnie formy, delikatnie pociągnij za knot z drugiej strony i wyjmij świecę. Jeśli nie możesz tego zrobić, włóż ją do zamrażarki na około 15 minut. Po tym powinna łatwo wyślizgnąć się z formy.
Knot z dna przytnij na długości 1 cm, a drugi do zera. Twoja świeca jest gotowa do dekorowania.
Możesz zrobić świecę w szklance, słoiku, skorupce kokosowej – w takim przypadku potrzebujesz specjalnego metalowego uchwytu do knota. Musi być przyklejony do dna wybranego naczynia. Wybierając kompozycję zapachową, zwróć uwagę na właściwości poszczególnych olejków eterycznych i unikaj intensywnych, duszących zapachów.
Zdjęcie główne: Sixteen Miles Out/unsplash.com