Proste triki, które pomogą Ci robić jeszcze lepsze zdjęcia

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Często wydaje nam się, że wystarczy kupić jak najlepszy sprzęt fotograficzny, aby robić świetne zdjęcia. Kiedy to się nie udaje – pomimo drogiego aparatu – jesteśmy rozczarowani. O czym więc warto pamiętać podczas fotografowania? Przedstawiamy kilka trików, dzięki którym stworzysz lepsze zdjęcia.

W obecnych czasach działanie mediów społecznościowych opiera się przede wszystkim na publikacji zdjęć. Dzięki tej małej formie wizualnej możemy przekazać wiele informacji bez używania zbędnych słów. Zatem nic dziwnego, że Facebook czy Instagram cieszą się tak dużą popularnością. Uwielbiamy dzielić się z innymi miłymi chwilami, które uwieczniliśmy na zdjęciach. Nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni z ich jakości. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby cieszyć się profesjonalnymi zdjęciami, i to nawet tymi wykonanymi telefonem.

Czysty obiektyw

Zacznijmy od podstaw. Mogłoby się zdawać, że nie mają one żadnego znaczenia, okazuje się jednak, że mają i to ogromne. Zanim zrobimy zdjęcie, upewnijmy się, że obiektyw naszego aparatu jest czysty. Telefony i ich obiektywy często ulegają zabrudzeniom, a to przekłada się na jakość zdjęć, które mogą wychodzić niewyraźne lub rozmazane. Wystarczy, że regularnie będziemy przecierać telefon i obiektyw szmatką.

Odpowiednie światło

Zdjęcia często brzydko wychodzą, ponieważ wykonujemy je przy nieodpowiednim oświetleniu, na przykład wieczorem, w ciemnym pomieszczeniu. Szczególnie zdjęcia robione z użyciem lampy błyskowej (flesza) wyglądają sztucznie. Lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie zdjęć przy naturalnym oświetleniu, w dzień.

Kompozycja

Kolejnym sposobem na poprawienie jakości zdjęcia jest włączenie funkcji siatki trójpodziału w telefonowym aparacie. Siatka trójpodziału jest złożona z dwóch linii poziomych i dwóch linii pionowych, które pomagają kadrować zdjęcia. Miejsca, w których przecinają się linie, są tzw. mocnymi punktami kadru, skupiającymi uwagę oglądającego.

Co ciekawe, jeśli w centralnym prostokącie siatki umieścimy główny obiekt, który chcemy sfotografować, na przykład zabytek, to zdjęcie zostanie odebrane jako banalne i nudne. Aby tworzyć bardziej intrygujące fotografie, nie umieszczajmy w samym centrum tego, co zamierzamy uwiecznić, ale z boku. Nie bójmy się eksperymentować – róbmy zdjęcia z różnej odległości i perspektywy. Unikajmy przy tym nadmiernego poruszania ręką. Nawet niewielkie drgania sprawiają, że zdjęcia są rozmazane. Najlepszym sposobem jest trzymanie aparatu obiema dłońmi.

Prosta linia horyzontu

Jeśli chcemy wykonać zdjęcie pejzażu, na przykład zachodu słońca lub morza, pamiętajmy, aby zachować prostą linię horyzontu. Ułatwia to siatka trójpodziału. Zdjęcia, które wyglądają na przechylone, zazwyczaj można poprawić w programie do obróbki zdjęć, jednak nie zawsze jest to proste, dlatego już na etapie wykonywania zdjęć musimy pamiętać o zasadzie prostej linii horyzontu.

DariuszSankowski/pixabay.com

Filtry obrazu

Większość osób, które publikują swoje piękne fotografie w mediach społecznościowych, korzysta z filtrów. Na telefon możemy pobrać specjalne aplikacje, dzięki którym szybko poprawimy i upiększymy zdjęcia. Jeśli aplikacje wydają nam się zbyt skomplikowane, możemy korzystać z filtrów, które znajdziemy na popularnych serwisach społecznościowych. Pamiętajmy, aby filtrów używać z umiarem!

Zdj. główne: DariuszSankowski/pixabay.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak rozpocząć przygodę z akwarelami?
Jak rozpocząć przygodę z akwarelami?
Pomysły na zapakowanie firmowych prezentów
Pomysły na zapakowanie firmowych prezentów

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*