Jak zrobić szafkę nocną?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szafka nocna to jeden z niezbędnych elementów w każdej sypialni. Ustawiona przy łóżku odgrywa funkcjonalną rolę – to na niej możemy postawić lampkę lub świeczkę, odłożyć czytaną przed snem książkę, szklankę wody czy ulubiony krem do rąk. Mnóstwo satysfakcji daje samodzielnie wykonanie mebla. Pokazujemy, jak zrobić szafkę nocną. 

Jeśli marzy Ci się oryginalny stolik nocny, to zrób go sam! W sklepach z pewnością można znaleźć wiele pięknych modeli, jednak są one masowo produkowane i daleko im do oryginalności. Poniżej prezentujemy krótki poradnik, dzięki któremu samodzielnie wykonasz nocną szafkę z… szuflady.

Potrzebne narzędzia i akcesoria

Aby samodzielnie zrobić szafkę nocną, musimy przygotować:

 • szufladę,
 • gałkę,
 • 4 nogi drewniane, 
 • 4 wkręty,
 • farbę akrylową,
 • pędzle różnej wielkości lub wałki,
 • ołówek,
 • śrubokręt krzyżakowy, 
 • wiertarkę,
 • wosk lub lakier do wykończenia,
 • papier ścierny.

Jak zrobić szafkę nocną krok po kroku?

Jeśli szuflada, którą wybraliśmy do wykonania szafki nocnej, ma uchwyt, a my wolelibyśmy gałkę, to na początku musimy zaszpachlować dwa otwory po uchwycie. Następnie będziemy mogli wywiercić dziurkę, w której zamontujemy gałkę.

Kolejnym krokiem będzie zamontowanie nóg. Ołówkiem wyznaczamy miejsce ich mocowania i montujemy je przy użyciu śrubokrętu. Gdy nogi będą gotowe, zajmujemy się usunięciem starej powierzchni lakieru z mebla. Szufladę szlifujemy papierem ściernym o gramaturze 100–120. Po tej czynności odkurzamy całą powierzchnię szuflady i wycieramy ją wilgotną ściereczką.

Po wyczyszczeniu naszego mebla nadszedł czas na malowanie. Kolor wybieramy według własnych preferencji, możemy zdecydować się na jeden bądź dwa czy nawet trzy. Jeśli w przemyślany sposób dobierzemy barwy, nocna szafka będzie świetnie się prezentować, gdy innymi farbami potraktujemy nogi, przód szuflady i jej obudowę. W łączeniu kolorów może pomóc koło barw. Szafkę malujemy pędzlem lub wałkiem, w dotarciu do trudno dostępnych miejsc pomoże nam mniejszy pędzel.

Pomalowaną szafkę pozostawiamy do wyschnięcia. Wyschnięty mebel warto zabezpieczyć lakierem lub woskiem. Dzięki lakierowi kolor szafki będzie trwalszy i odporny na ścieranie, z kolei wosk sprawia, że barwa wydaje się głębsza. Na końcu montujemy gałkę. Szafka nocna jest gotowa!

Co zamiast szafki nocnej?

Jeśli tymczasowo nie mamy czasu na samodzielne wykonanie szafki nocnej, możemy skorzystać z innych, szybkich rozwiązań. Co stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego mebla? Za stolik nocny z powodzeniem może posłużyć nam taboret. Powinien się znaleźć w każdym domu, a jeśli nie – znajdziemy go na pchlich targach i wyprzedażach garażowych. Taboret nie zajmuje wiele miejsca, a pomieści najważniejsze drobiazgi. Innym rozwiązaniem pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca będzie zamontowanie półki przy łóżku. Standardową szafkę nocną zastąpi również stolik kawowy.

Jeśli zależy nam na bardziej efektownych i oryginalnych rozwiązaniach, szafkę nocną możemy wykonać ze starej skrzynki po warzywach lub owocach, o którą warto zapytać w osiedlowym warzywniaku.

Przy łóżku efektownie wygląda także stos ułożony z książek albo magazynów. W nieoczywisty sposób może nam posłużyć za tymczasową szafkę nocną. Na stosiku ustawimy lampkę bądź ulubiony kosmetyk. A jeśli najdzie nas ochota na czytanie, tuż pod ręką będziemy mieli spory wybór.

Zdj. główne: peterweideman/pixabay.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak uszyć letnią sukienkę bez wykroju?
Jak uszyć letnią sukienkę bez wykroju?
Zrób to sam: ceramiczny kubek
Zrób to sam: ceramiczny kubek

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*