Jak zaplanować pisanie pracy dyplomowej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pisanie pracy dyplomowej czeka prawie każdego studenta. Jeśli jesteś jedną z osób, które podjęły się wyzwania zdobycia wykształcenia wyższego, prawdopodobnie masz przed sobą planowanie i pisanie pracy licencjackiej, magisterskiej albo inżynierskiej. Przemyśl to i wypracuj skuteczny system, a z pewnością dotrzesz bez stresu aż do obrony.

Pisanie pracy zaczyna się od dobrych wyborów 

Pierwszym krokiem na drodze do obry jest zazwyczaj wybór promotora i obszaru tematycznego pracy. Ciebie z pewnością też to czeka. Wbrew pozorom ten etap jest niezwykle istotny i wpłynie na wszystkie kolejne – dlatego już na początku warto zadbać, by pisanie pracy było dla Ciebie szansą na rozwój, a nie katorgą. Zastanów się, co w przeciągu lat studiów było dla Ciebie naprawdę interesujące i postaraj się znaleźć nauczyciela akademickiego, który zajmuje się tym obszarem tematycznym. Nawet jeśli wydaje Ci się, że pierwsza praca dyplomowa nie jest istotna z naukowego punktu widzenia, podczas pisania jej zdobędziesz niezbędne doświadczenie w tworzeniu tekstów naukowych i nabierzesz wprawy w poszukiwaniu źródeł. Z tych powodów warto podjąć się tematu, który został już poruszony w świecie nauki, ale jednocześnie pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami.

Jak zaplanować pracę dyplomową?

Doświadczeni redaktorzy prac dyplomowych z pewnością mogliby przedstawić Ci kilka skutecznych ścieżek na pisanie pracy, ale najważniejszym elementem każdej z nich będzie opracowanie dobrego planu. Po wybraniu tematu pracy zastanów się, o czym chciałbyś napisać w jej ramach. Wypisz sobie te rzeczy od myślników, a następnie przeszukaj dostępne na Twojej uczelni bazy danych i znajdź źródła, które odpowiadają wybranym przez Ciebie zagadnieniom. Kolejnym krokiem powinno być stworzenie konspektu, który obejmie wszystkie narzucone Ci przez uczelnię części pracy (na przykład stronę tytułową, spis treści, wstęp, cele i tak dalej), a także opracowane przez Ciebie zagadnienia, podzielone na rozdziały. Te działania powinny zająć Ci najwyżej kilka godzin, a kiedy już się tym zajmiesz, pisanie pracy stanie się przyjemniejsze i mniej chaotyczne.

Kto może Ci pomóc w pisaniu pracy?

Podstawową pomoc w pisaniu pracy zapewni Ci promotor. Możesz również zwrócić się do innych nauczycieli akademickich lub naukowców, których wkład będzie miał znaczenie dla Twoich badań lub opracowania tematu. Jeśli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności w obszarze planowania, pisania i korekty pracy, pomocni mogą okazać się redaktorzy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w redagowaniu prac dyplomowych. Korzystając z ich pomocy, dostępnej na przykład na redaktorzy.com, zyskasz pewność, że Twoja praca jest poprawna nie tylko pod względem merytorycznym, ale również ortograficznym i stylistycznym. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Donatello Trisolino

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*