Dużo podróżujesz? Pamiętaj o tych kwestiach

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podróżowanie to dla wielu osób sposób, by się zrelaksować, poznać inne kultury, jak i zobaczyć ciekawe atrakcje turystyczne. Aby zaplanowana wycieczka przebiegła zgodnie z planem, konieczne jest zadbanie o kilka najważniejszych kwestii. Jakich? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zadbaj o ubezpieczenie

Pierwszym i najważniejszym elementem, o jaki warto postarać się przed wyruszeniem w podróż, szczególnie poza granicami kraju, jest ubezpieczenie. Zadbaj przede wszystkim o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Można ją wyrobić w każdym oddziale NFZ lub zamówić do domu. Będzie Ci potrzebna, jeśli wybierasz się w podróż do jednego z krajów europejskich.

Do tego warto też pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu na czas podróży. Zapewni Ci ono pomoc medyczną, np. jeśli złamiesz nogę lub skręcisz kostkę. Do tego, posiadając polisę turystyczną, będziesz mieć też gwarancję transportu medycznego do Polski. 

Innym ubezpieczeniem, które może się przydać, jest polisa NNW, czyli od nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu, w razie problemów, otrzymasz rekompensatę finansową. Dobrym pomysłem jest też zakup ubezpieczenia bagażu, sprzętu sportowego lub elektronicznego np. od kradzieży lub zniszczenia.

Jakie dokumenty przydadzą Ci się podczas podróżowania?

Oprócz ubezpieczenia pamiętaj też o przygotowaniu dokumentów oraz sprawdzeniu ich ważności. Są to przede wszystkim:

  • dowód osobisty,
  • paszport, 
  • wiza,
  • dowód rejestracyjny, ważna polisa OC i badania techniczne (jeśli podróżujesz własnym samochodem),

Warto mieć też wydrukowane lub pobrane na telefon czy komputer potwierdzenia rezerwacji biletów i noclegów. Nie zawsze zasięg internetu jest dobry, więc może Cię spotkać przykra niespodzianka, jeśli dostęp do nich masz jedynie online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat niezbędnych dokumentów, zajrzyj na stronę https://wnioskionline.pl/. Znajdziesz tam między innymi przydatne formularze, takie jak np. wniosek o paszport dla dziecka. 

Zawsze sprawdź miejsce, do którego się wybierasz

Wiesz już, dokąd chcesz się wybrać następnym razem? Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić cel swojej podróży. Warto poszukać informacji w internecie na temat danego kraju lub miasta. Na wielu blogach podróżniczych znajdziesz przydatne wskazówki na temat tego, co warto zwiedzić, a czego lepiej unikać. Do tego dowiesz się, czy przypadkiem w danym kraju nie obowiązują inne zasady niż w Polsce. 

Sprawdź między innymi kwestie takie jak:

  • co wolno przewozić przez granicę,
  • jakie są limity rzeczy,
  • jakie obowiązują przepisy drogowe (ważne, jeśli podróżujesz samochodem),
  • jak wygląda komunikacja publiczna,
  • co musisz mieć zawsze przy sobie.

Przygotuj odpowiednio bagaż

Innym ważnym aspektem, o który warto zadbać przed wybraniem się w podróż, jest odpowiedni bagaż. Jeśli podróżujesz samolotem, dowiedz się więcej na temat obowiązujących limitów w wadze czy rozmiarach swojej walizki. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności na lotnisku, szczególnie jeśli chodzi o bagaż nierejestrowany. 

Twój bagaż powinien być też dobrze oznaczony oraz zabezpieczony. Możesz to tego wykorzystać pasy, folie oraz przywieszki. Nie zawsze w końcu walizki i plecaki są dobrze traktowane na lotniskach, a z pewnością nie chcesz, by coś się stało z Twoim bagażem. Zarówno na zewnątrz, jak i w środku Twoje rzeczy powinny być odpowiednio zabezpieczone, by uniknąć ich zniszczenia w trakcie podróży.

Uszkodzony bagaż rejestrowany możesz reklamować

Niekiedy nawet przy dobrym zabezpieczeniu nie da się uniknąć uszkodzenia bagażu. Warto pamiętać, że w takim wypadku można starać się o odszkodowanie od linii lotniczych z tytułu poniesionej szkody. W końcu za bagaż jest odpowiedzialny właśnie przewoźnik i to od momentu nadania walizki na lotnisku, aż do odebrania rzeczy na miejscu docelowym.

Warto jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie bagażu rejestrowanego. Za podręczny odpowiada pasażer. Do tego z odpowiedzialności linii lotniczych wyłączone są konkretne rzeczy zapisane w regulaminie przewoźnika. Najczęściej są to biżuteria, pieniądze, przedmioty o wartości kolekcjonerskiej, dokumenty, sprzęt elektroniczny oraz papiery wartościowe.

Więcej na temat reklamacji za uszkodzony bagaż rejestrowany przeczytasz tutaj: https://wnioskionline.pl/wnioski/turystyka/reklamacja-za-uszkodzony-bagaz-rejestrowany/

O czym jeszcze pamiętać przed wybraniem się w podróż?

Zanim wybierzesz się w podróż, pamiętaj także o innych istotnych kwestiach. Wśród nich znajduje się wymiana pieniędzy. Dobrym pomysłem jest wybranie się do kantoru, jednak lepiej omijać te przy lotniskach czy dworcach, bo kursy są tam najczęściej mniej korzystne. Zadbaj zatem o wymianę na obcą walutę odpowiednio wcześniej, by na tym nie stracić. 

Jeśli planujesz płacić kartą, sprawdź, jakie jej rodzaje są akceptowane w danym kraju. Wypłacając pieniądze z bankomatu w obcym państwie, z pewnością zostanie Ci naliczona prowizja. Często zdarza się też podwójne przewalutowanie – najpierw złotówki są przeliczane na dolary, a dopiero potem na obcą walutę.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Olejowanie włosów w warunkach domowych. Najlepsze triki!
Olejowanie włosów w warunkach domowych. Najlepsze triki!
Szlifierka do drewna. Jaką wybrać?
Szlifierka do drewna. Jaką wybrać?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*