Rodzinna pamiątka w formie własnoręcznie stworzonego albumu. Tym właśnie, w krótkich słowach, jest scrapbooking. Kogo zainteresuje i czy warto spróbować stworzyć własny projekt?
Book to z języka angielskiego książka/album. Scrap można przetłumaczyć jako skrawek, resztka, fragment. Zlepek tych dwóch słów tworzy pojęcie scrapbooking, które na początku brzmi nieco tajemniczo, ale oznacza dość proste i przyjemne zajęcie.
Scrapbooking to nic innego, jak własnoręczne tworzenie albumu zawierającego rodzinne pamiątki i zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju pamiętnik ważnych rodzinnych wydarzeń, który z powodzeniem możemy przekazywać z pokolenia na pokolenie. Dzięki zastosowaniu technik plastycznych, wklejaniu zdjęć i notatek uzyskujemy bogatą bazę wspomnień.
Człowiek od zarania dziejów przekazywał swoją tradycję, kulturę i historię kolejnym pokoleniom. Przez wiele wieków działo się to w sposób ustny. Dzieje rodziny opowiadano sobie przy okazji familijnych spotkań czy przy darciu pierza. Dopiero wynalezienie druku, a następnie powszechność edukacji sprawiły, że zaczęto wspomnienia spisywać.
Scrapbooking zrodził się w USA i tam też jest nadal bardzo popularną formą zachowywania rodzinnych historii. Amerykanie znani są ze swojego przywiązania do kultury i tradycji. Korzenie i rodzinne więzi są dla nich powodem do dumy. Chętnie chwalą się swoją rodziną i jej dziejami. Dlatego też w wielu domach w USA scrapbookingowe albumy mają swoje dumne miejsce w salonie.
Nic więc dziwnego, że pierwszy sklep z akcesoriami do scrapbookingu powstał właśnie w USA. Sklep o nazwie Keeping Memories Alive (ang. zachowywanie wspomnień przy życiu) założony został w miejscowości Spanish Fork w Stanie Utah w 1981 roku i działa do dziś.
Osoby, które tworzą plastyczne albumy wspomnieniowe nazywane są scrapbookerami lub scraperami. Czego potrzebujemy, aby zacząć przygodę z tą techniką? Właściwie niewiele:
Jeśli mamy już wybraną bazę pod album, możemy zacząć pracę. Najlepiej rozpocząć od stworzenia ogólnej koncepcji. Załóżmy, że przygotowujemy album dla nastolatka z okazji 18 urodzin. Pierwszą stronę można poświęcić rodzicom solenizanta – wklejając zdjęcie ślubne albo ciążowe. Następnie przechodzimy przez kolejne strony, wspominając na nich ważne momenty z życia.
Album warto uzupełnić o ozdobne detale. Można stworzyć je samodzielnie albo zaopatrzyć się w dodatki i dekoracje w specjalistycznych sklepach scrapbookingowych. Znajdziemy w nich wszystko, co jest potrzebne do samodzielnego stworzenia albumu. Warto wspomagać się też technologią. Dzięki programom graficznym (świetnie sprawdzi się np. Canva) i drukarce, nawet bez wielkiego talentu plastycznego stworzymy niepowtarzalną książkę.
Scrapbooking to pasja dla osób o artystycznej duszy i dużej cierpliwości. Tworzenie wspominkowych albumów to żmudne, ale bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Taki prezent z pewnością ucieszy rodziców i dziadków. Sukcesywnie tworzony album rodzinny może stanowić dziedzictwo przekazywane kolejnym pokoleniom. Ze scrapbookingu można uczynić także dochodowe źródło utrzymania.