Scrapbooking. Co to takiego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinna pamiątka w formie własnoręcznie stworzonego albumu. Tym właśnie, w krótkich słowach, jest scrapbooking. Kogo zainteresuje i czy warto spróbować stworzyć własny projekt?

Scrapbooking – czym jest i po co to robić?

Book to z języka angielskiego książka/album. Scrap można przetłumaczyć jako skrawek, resztka, fragment. Zlepek tych dwóch słów tworzy pojęcie scrapbooking, które na początku brzmi nieco tajemniczo, ale oznacza dość proste i przyjemne zajęcie.

Scrapbooking to nic innego, jak własnoręczne tworzenie albumu zawierającego rodzinne pamiątki i zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju pamiętnik ważnych rodzinnych wydarzeń, który z powodzeniem możemy przekazywać z pokolenia na pokolenie. Dzięki zastosowaniu technik plastycznych, wklejaniu zdjęć i notatek uzyskujemy bogatą bazę wspomnień.

O historii scrapbookingu słów kilka

Człowiek od zarania dziejów przekazywał swoją tradycję, kulturę i historię kolejnym pokoleniom. Przez wiele wieków działo się to w sposób ustny. Dzieje rodziny opowiadano sobie przy okazji familijnych spotkań czy przy darciu pierza. Dopiero wynalezienie druku, a następnie powszechność edukacji sprawiły, że zaczęto wspomnienia spisywać.

Wspomnienia z wakacji
(źródło: pexels.com)

Scrapbooking zrodził się w USA i tam też jest nadal bardzo popularną formą zachowywania rodzinnych historii. Amerykanie znani są ze swojego przywiązania do kultury i tradycji. Korzenie i rodzinne więzi są dla nich powodem do dumy. Chętnie chwalą się swoją rodziną i jej dziejami. Dlatego też w wielu domach w USA scrapbookingowe albumy mają swoje dumne miejsce w salonie.

Nic więc dziwnego, że pierwszy sklep z akcesoriami do scrapbookingu powstał właśnie w USA.  Sklep o nazwie Keeping Memories Alive (ang. zachowywanie wspomnień przy życiu) założony został w miejscowości Spanish Fork w Stanie Utah w 1981 roku i działa do dziś.

Jak zastać scrapbookerem?

Osoby, które tworzą plastyczne albumy wspomnieniowe nazywane są scrapbookerami lub scraperami. Czego potrzebujemy, aby zacząć przygodę z tą techniką? Właściwie niewiele:

  • książka bazowa – to od niej powinniśmy zacząć cały projekt. Może to być album na zdjęcia, ładny notes, zeszyt… Wszystko zależy od naszego gustu i upodobań. Możemy wybrać dowolny rozmiar, kształt i wykończenie. Jeżeli okładka spełnia nasze oczekiwania to może pozostać czysta. Jeżeli chcemy zaprojektować ją od podstaw, to warto zdecydować się na jednolite tło oprawy;
  • Zdjęcia – im więcej zdjęć tym lepiej. Warto mieć spory wybór z różnych rodzinnych spotkań i uroczystości, ale także te codzienne. Pamiętajmy aby zrobić odbitki tych zdjęć, które zamierzamy pociąć;
  • Akcesoria papiernicze – obowiązkowo klej, nożyczki, klej na gorąco, kolorowy papier, taśma dwustronna, zszywacz itd. W zależności od tego, jak będziemy wykańczać scrapbook, przydadzą się różne dodatkowe akcesoria;
  • Pamiątki – do stworzenia scrapbooka przydadzą się niemal wszystkie możliwe pamiątki: pocztówki z wakacji, bilety do kina lub na koncert, zaproszenia ślubne, winietki, zasuszony kwiat… Im więcej tego typu akcentów, tym bardziej scrapbook będzie wyjątkowy.
Album ze zdjęciami ślubnymi
(fot. SimpleImages / Moment / Getty Images)

Pierwszy album scrapbookingowy 

Jeśli mamy już wybraną bazę pod album, możemy zacząć pracę. Najlepiej rozpocząć od stworzenia ogólnej koncepcji. Załóżmy, że przygotowujemy album dla nastolatka z okazji 18 urodzin. Pierwszą stronę można poświęcić rodzicom solenizanta – wklejając zdjęcie ślubne albo ciążowe. Następnie przechodzimy przez kolejne strony, wspominając na nich ważne momenty z życia.

Tworzenie albumu z pamiątkami z dzieciństwa
(fot. Seth Joel / DigitalVision / Getty Images)

Album warto uzupełnić o ozdobne detale. Można stworzyć je samodzielnie albo zaopatrzyć się w dodatki i dekoracje w specjalistycznych sklepach scrapbookingowych. Znajdziemy w nich wszystko, co jest potrzebne do samodzielnego stworzenia albumu. Warto wspomagać się też technologią. Dzięki programom graficznym (świetnie sprawdzi się np. Canva) i drukarce, nawet bez wielkiego talentu plastycznego stworzymy niepowtarzalną książkę.

Scrapbooking to pasja dla osób o artystycznej duszy i dużej cierpliwości. Tworzenie wspominkowych albumów to żmudne, ale bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Taki prezent z pewnością ucieszy rodziców i dziadków. Sukcesywnie tworzony album rodzinny może stanowić dziedzictwo przekazywane kolejnym pokoleniom. Ze scrapbookingu można uczynić także dochodowe źródło utrzymania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*