Nie wyrzucaj tego! Jak zreanimować stary lakier do paznokci?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lakier do paznokci jest jednym z tych kosmetyków, który przy odpowiednich warunkach przechowywania może służyć nam kilka lat.

Zdarza się jednak tak, że lakier po kilku tygodniach lub miesiącach gęstnieje, wysycha, rozwarstwia się, a po nałożeniu na paznokcie łuszczy się i odpada. Większość osób w takiej sytuacji wyrzuci zepsuty kosmetyk i kupi nowy. Tymczasem jest kilka sposobów na przywrócenie do życia lakieru, który utracił swoje właściwości. 

Zasady przechowywania lakierów do paznokci

Ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, zacznijmy od tego, jakie warunki są najlepsze dla żywotności lakierów. Przestrzegać należy kilku zasad:

1. Buteleczki powinny stać pionowo w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od grzejnika. Promienie UV nie mogą padać na butelki, ponieważ z czasem powodują blaknięcie pigmentu. Nie trzymaj lakieru w lodówce – może to prowadzić do jego gęstnienia – ani w łazience, gdzie zaszkodzić mu może zmienny poziom wilgoci i temperatury.

2. Lakier powinien być szczelnie zamknięty, ponieważ oprócz światła słonecznego, „zabójczy” jest dla niego także tlen. Jeśli przeniknie do butelki, lakier zgęstnieje szybciej i utleni się. Szyjkę warto regularnie wycierać zmywaczem, a podczas malowania paznokci zadbać o to, by lakier nie stał długo otwarty. Ciekawym trikiem jest także dmuchanie w butelki – miejsce tlenu w środku zajmuje dwutlenek węgla i dzięki temu lakier nie wyschnie tak szybko.

3. Nie naruszaj konsystencji lakieru, potrząsając butelką przed każdym użyciem. Lepiej pocierać ją chwilę w dłoniach lub kupować lakiery z metalowymi kulkami w środku – ich zadaniem jest właśnie utrzymanie jednolitej konsystencji i koloru lakieru przez dłuższy czas.

Jak przywrócić lakier „do życia”?

Jest kilka sprawdzonych metod na przywrócenie lakierowi jego właściwości:

  • w drogeriach można kupić specjalny płyn do rozcieńczania zgęstniałego lakieru. Wystarczy wlać do buteleczki kilka kropli i znów można cieszyć się ulubionymi lakierami nawet przez kolejny miesiąc. Sam preparat do rozcieńczania jest bardzo ekonomiczny i starcza na długi czas;
  • pomocna jest także woda micelarna: wlej 10 kropli (lub łyżeczkę) płynu do lakieru, wymieszaj pędzlem i po 15 minutach możesz normalnie pomalować paznokcie. Ważne jest, aby płyn nie miał w składzie olejków;
  • krótkotrwały efekt można osiągnąć, wkładając buteleczkę z lakierem do kubka z gorącą wodą na kilkanaście minut. Lakier rozrzedza się, ale tymczasowo.

Niektórzy wierzą, że rozwiązaniem jest aceton i trudno się z tym spierać, bo wyschnięty lakier faktycznie się rozrzedza, jednak nie zachowa w pełni swoich właściwości. Co więcej, aceton jest szkodliwy dla płytki paznokcia.

Przedłużanie trwałości lakieru na paznokciach

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się pięknym manicure, musisz zadbać o dwie rzeczy: odpowiednią pielęgnację paznokci przed malowaniem oraz prawidłowe nakładanie lakieru.

Najpierw oczyść dokładnie płytkę, wygładź nierówności, usuń skórki i pozostałości po poprzednim malowaniu. Lakier lepiej przylgnie do gładkiej oraz suchej powierzchni i pozostanie na niej na dłużej. Dodatkowo przed nałożeniem właściwego koloru, pomaluj paznokcie bezbarwną bazą i pozostaw na 15 min.

Dwie warstwy właściwego lakieru powinny być wystarczające – więcej może skutkować odpryskami. Nakładając pierwszą warstwę, rób to powoli i starannie, i pozostaw do wyschnięcia przed nałożeniem drugiej. Na koniec pomaluj paznokcie bezbarwną warstwą ochronną. Jeśli paznokcie schną dłużej niż kwadrans, to znak, że nałożyłaś za dużo lakieru.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*