Pędzel pędzlowi nierówny. Jakie są ich rodzaje?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego pędzla to tylko pozornie łatwe zadanie. Czym się kierować przy zakupie i dlaczego w ogóle jest tyle rodzajów pędzli?

Jak wybrać pędzel? Skondensowany poradnik

Każdy, kto chociaż raz w życiu korzystał z pędzla – absolutnie dowolnego – czy to do ścian, makijażu, smarowania żółtkiem ciasta, czy malowania doskonale wie, że pędzel pędzlowi nie jest równy. Jedne mają zbyt zbitą strukturę, inne są rozczapierzone na wszystkie strony. Jedne idealnie leżą w dłoni, drugie zostawiają w palcach drzazgi. Niektóre gubią włosie przy pracy, zostawiają smugi lub pochłaniają duże ilości produktu. Czy w ogóle da się kupić pędzel idealny? 

Proste jak budowa pędzla

Pędzel to żadna skomplikowana konstrukcja: uchwyt, skuwka i włosie. Tylko tyle i aż tyle. Jak to więc możliwe, że nawet tak prostą konstrukcję można zepsuć? A no można zepsuć każdy z tych trzech elementów. A więc po kolei:

  1. Rączka

Najczęściej spotykane uchwyty w pędzlach wykonane są z drewna lub plastiku. Najlepsze i preferowane przez profesjonalistów są rączki z wysokiej jakości drewna. Drewno powinno być pomalowane lub polakierowane. Dzięki temu uchwyt będzie zabezpieczony przed wodą i łatwy w czyszczeniu. Tańszą alternatywą są rączki plastikowe – łatwe w utrzymaniu i nieco lżejsze. Bez względu na materiał, z jakiego wykonany jest trzonek pędzla, bardzo ważne jest wyważenie. Wiele godzin pracy z pędzlem może się dawać we znaki przy nieodpowiednim wyważeniu. Warto zwracać uwagę na ten aspekt w szczególności przy dużych pędzlach.

  1. Skuwka

Ten wyraz rodem ze szkolnego dyktanda określa łącznik włosia z rączką pędzla. Najlepsze skuwki wykonane są z niklowanego mosiądzu lub złota. Zwykła blacha po kontakcie z wodą zacznie rdzewieć. Skuwka powinna z jednej strony stabilnie trzymać się rączki, a z drugiej pewnie chwytać włosie pędzla w jednej kępie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy skuwka nie jest nadgięta, pęknięta, albo zbyt luźno osadzona.

Pędzle ze złotymi skuwkami
(fot. Anna Daudelin, źródło: unsplash.com)
  1. Włosie 

Najważniejszy parametr pędzla. Temat niezwykle obszerny. Jednak bez odpowiednio dobranego włosia w pędzlu ani rusz. Główne rodzaje włosia to:

  • Kolinsky – najlepsze z możliwych, drogie i przeznaczone do użytku profesjonalnego. Jest to włosie naturalne. Świetnie sprawdzi się we wszystkich technikach malarskich, jednak ze względu na gładkość i elastyczność najlepszy dla akwareli.
  • Czerwony soból – bardzo dobre włosie o podobnych cechach jak poprzednik. Włosie naturalne w czerwonym kolorze. Tańsza alternatywa dla pędzli Kolinsky.
  • Włosie wiewiórcze – naturalne, elastyczne i sprężyste. Kolejny produkt z wysokiej półki. Świetnie sprawdzi się z farbami akrylowymi i olejnymi.
  • Włókna syntetyczne – dla miłośników zwierząt i osób, które nie chcą poświęcać wiele czasu na dbanie o pędzle. Pędzle wykonane z poliestrowych włókien nie są tak wymagające w pielęgnacji jak te naturalne. Ich higroskopijność sprawia, że świetnie nadają się do malowania farbami olejnymi.
  • Szczecina naturalna – idealna do średnio gęstych farb oraz produktów na bazie rozpuszczalnika. Materiał trwały, bardzo równomiernie rozprzestrzeniający farbę. Bardzo dobra, tania alternatywa pędzla do malarstwa olejnego.
Pędzle i farby w kolorach tęczy
(fot. Vijay Kumar Gaba, źródło: unsplash.com)

Kształty pędzli

Kolejny temat rzeka. Dobór kształtu pędzla zależy od tego, co chcemy namalować i w jakim rozmiarze. Podstawowe opcje to: 

  • Okrągły – dostępny w wielu objętościach i długościach. Idealny do malowania detali, wypełniania i wykańczania obrazu. Nadaje się do wszystkich rodzajów farb.
  • Płaski – odpowiedni dla każdego rodzaju farb. Charakteryzuje się płaską skuwką i kwadratowym zakończeniem. Dobry do rysowania prostych linii i retuszowania. Dobrze chłonie farbę, a co za tym idzie kolor.
  • Bright – tym pędzlem świetnie wychodzą szczegóły i grube kreski. Sprawdzi się w połączeniu z farbami akrylowymi i olejnymi.
  • Koci język –  płaska skuwka i krótkie włosie i spiczaste zakończenie. Pędzel do krótkich pociągnięć i detali. Dobry dla prawie wszystkich rodzajów farb.
  • Skośny – włosie utrzymane w płaskiej skuwce i ukośnie ścięte. Dzięki połączeniu tego pędzla z farbami olejnymi i akrylowymi można namalować tło i wyretuszować obraz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*