Rękodzieło. Na czym polega jego fenomen?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Historia rękodzieła jest właściwie tak stara jak historia ludzkości. Od najdawniejszych czasów, szczególnie przed rewolucją przemysłową i nastaniem epoki maszyn, wszelkiego rodzaju przedmioty były wyrabiane własnoręcznie. Dziś rękodzieło jest popularnym hobby, na którym można zarobić.

Kiedyś rękodzieło było koniecznością – brak dostępu do sklepów, w których można od ręki nabyć potrzebne produkty, sprawiał, że przedmioty codziennego użytku czy ubrania należało wyrabiać i szyć samodzielnie. Każda wykonana własnoręcznie rzecz była wyjątkowa i często wyróżniała się niezwykłą trwałością oraz detalami charakterystycznymi dla danej kultury. Może właśnie ta wyjątkowość samodzielnie wyrabianych przedmiotów przyczyniła się do odrodzenia rękodzieła w czasach masowej produkcji wszystkiego.

Czym jest rękodzieło?

Jeśli chcielibyśmy sformułować definicję rękodzieła, moglibyśmy powiedzieć, że jest to wyrób nieprzemysłowy, który został wytworzony własnoręcznie i wyróżnia się walorami artystycznymi. W dawniejszych czasach rękodzieło kojarzono przede wszystkim z wyrobami ludowymi, a więc takimi, które przejawiały cechy typowe dla danej kultury. Obecnie znaczenie rękodzieła znacznie poszerzono. Zaczerpnięte z języka angielskiego wyrażenie handmade, którym zwykło się określać rękodzieło, oznacza również popularną formę zarobku. Wiele osób z artystycznymi talentami decyduje się na własnoręczne wykonywanie różnego rodzaju przedmiotów, aby móc następnie je sprzedawać i czerpać z tego zyski.

Nawet jeśli twórca wyprodukuje kilkaset par kolczyków według tego samego projektu, to i tak możemy mieć pewność, że każda sztuka jest wyjątkowa, ponieważ została wytworzona własnoręcznie, z pasją. Ta staranność, oryginalność i kreatywność w projektach sprawiają, że coraz częściej sięgamy po wyroby handmade, nierzadko płacąc za nie wysokie ceny. Wiemy jednak, że jakość warto doceniać.

W czym tkwi fenomen rękodzieła?

Produkty handmade zyskują w Polsce coraz więcej miłośników. Czym tak nas przyciąga rękodzieło? Jednych z pewnością fascynuje niepowtarzalność projektów, inni cenią sobie kontakt z artystą i możliwość uczestniczenia w procesie twórczym. Niektórzy angażują się również we wspieranie lokalnych, często bardzo małych, firm. Jednak fenomen rękodzieła tkwi przede wszystkim w jego unikatowości. Nie ma dwóch identycznych własnoręcznie wykonanych wyrobów, każdy będzie się różnił wykończeniem, odcieniem czy ułożeniem materiału, a więc tymi wszystkimi detalami, które sprawiają, że dany przedmiot jest wyjątkowy, a nie masowo wyprodukowany.

Pragnienie unikatowości w czasach globalizacji powoduje, że z jednej strony chcemy tworzyć coś własnego, a z drugiej – decydujemy się kupować produkty handmade nie tylko dla siebie, lecz także dla bliskich, na przykład w ramach prezentu.

Dla kogo jest rękodzieło?

Choć coraz więcej osób oddaje się rękodziełu albo docenia kunszt wyrobów handmade, to nie da się ukryć, że nie jest ono dla każdego. Tworzeniem zajmują się zazwyczaj osoby z zacięciem artystycznym i wyróżniające się zdolnościami manualnymi. Istotna jest także wyobraźnia i kreatywność, szczególnie gdy ktoś zamierza zarabiać na swoich wyrobach.

Nie wszyscy również są zainteresowani rękodziełem z pozycji konsumenta. Na zakup takiej formy sztuki decydują się zazwyczaj osoby o większym zmyśle artystycznym i estetycznym.

Zdj. główne: LubosHouska/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*