Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Język angielski jest niewątpliwie najpopularniejszym językiem na całym świecie. Posługuje się nim blisko dwa miliardy ludzi, z czego 400 milionów stanowią rodzimi mówcy. Znajomość angielskiego ułatwia nawiązywanie kontaktów zawodowych, społecznych i towarzyskich. Warto uczyć się tego języka już od najmłodszych lat. Dlaczego język angielski jest językiem międzynarodowym? Zapraszamy do lektury!
Angielski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na arenie międzynarodowej. Za jego pomocą możemy bez problemu porozumieć się z ludźmi z każdego zakątka świata. Komunikatywna znajomość angielskiego niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim wpływa na rozwój kariery. Oprócz tego, umożliwia swobodne podróżowanie i nawiązywanie nowych znajomości. Angielski to bez wątpienia najłatwiejszy język do nauki. Odmiana czasowników nie sprawia szczególnych trudności nawet najmłodszym. Proste do zrozumienia słownictwo zdecydowanie sprzyja przyswajaniu języka.
Język angielski dominuje na świecie na różne sposoby. Chcąc nie chcąc spotykamy się z nim na co dzień. W języku polskim funkcjonuje wiele wyrazów, zapożyczonych z języka angielskiego, jak np. smartfon, laptop, USB czy pendrive. W obecnych czasach angielski wszechobecny w mediach, kulturze, biznesie, handlu, polityce, jak również wielu innych dziedzinach. Bardzo często znajomości tego języka wymagają także przedsiębiorcy. Wszystko dlatego, iż umiejętność biegłego posługiwania się angielskim otwiera szeroki wachlarz możliwości i co za tym idzie, generuje zysk.
Angielski, dzięki swojej popularności, uchodzi nie tylko za język międzynarodowy, ale nade wszystko globalny. Oznacza to, że uniwersalną platformę komunikacji między osobami z różnych krajów, a nawet kontynentów. Wykorzystywany jest w różnych obszarach życia – nauce, polityce, technologii, rozrywce itp.
Aby zrozumieć fenomen języka angielskiego na arenie międzynarodowej, warto przyjrzeć się historii. Wszystko zaczęło się w XVI wieku, kiedy to Wielka Brytania rozpoczęła wielką ekspansję. Za przyczyną licznych podbojów Imperium Brytyjskiego, angielski został ustanowiony językiem urzędowym w nowych, zajętych terytoriach – Ameryce Północnej, Australii, Afryce oraz Indiach. Z biegiem czasu stał się on wyznacznikiem statusu społecznego. Używali go głównie naukowcy, urzędnicy i politycy. Po opuszczeniu przez Brytyjczyków obleganych terenów, mieszkańcy nie zerwali z narzuconym im językiem i kulturą. Na tym etapie zaszło wiele istotnych różnic między angielskim brytyjskim a amerykańskim. Dotyczą one głównie nazewnictwa, pisowni, gramatyki i wymowy. Obecnie angielski jest językiem urzędowym w wielu krajach, należących niegdyś do kolonii.
Popularność języka angielskiego na świecie ma bezpośredni związek z polityką. Wielka Brytania odgrywała ważną rolę w międzynarodowej wymianie towarów. Większość rozmów handlowych była przeprowadzana właśnie po angielsku. Podobnie było ze spisywaniem umów. Politycy zacięcie dążyli do tego, by móc swobodnie porozumiewać się z mieszkańcami i przedstawicielami tego państwa. Do dnia dzisiejszego umiejętność biegłego posługiwania się językiem angielskim jest na wagę złota w świecie polityki i nie tylko.
Popularność języka angielskiego na świecie stopniowo wzrastała. Prawdziwy przełom nastąpił w XX wieku – po zakończeniu drugiej wojny światowej. Napełnieni strachem i cierpieniem ludzie zaczęli tęsknić za rozrywką. Powoli zaczęło kształtować się zjawisko kultury masowej. Pojawiały się angielskie piosenki, filmy i książki, które niewątpliwie zachęcały do nauki języka obcego. Nie da się ukryć, iż po dziś dzień ludzie najchętniej wybierają anglojęzyczne produkcje.
Do wzrostu popularności języka angielskiego na świecie z pewnością przyczyniły się nowoczesne technologie. Z czasem zostały wynalezione sprzęty, takie jak komputer, telefon komórkowy czy internet. Ze względu na fakt, że wszelkie pomysły rodziły się w USA, przedmiotom zostały nadane anglojęzyczne nazwy. Dzięki temu dzisiaj mamy laptopy, smartfony, tablety i inne. Na szczęście łacińskie nazewnictwo obowiązuje już tylko w świecie biologii.
To, że angielski stał się językiem międzynarodowym możemy zawdzięczyć w głównej mierze internetowi. W obecnych czasach mamy możliwość porozmawiania z ludźmi z niemal całego globu. Dzięki temu mamy możliwość nieustannie szlifować i doszkalać język. Z obcokrajowcami możemy skontaktować się zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych. Należy dodać, że ze środka masowego przekazu korzystają również politycy oraz celebryci. W ten sposób są w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Płynnie i swobodne porozumiewanie się w języku angielskim niesie za sobą ogrom zalet. Pierwszą z nich jest szerokie spektrum możliwości. W każdej chwili możemy przeprowadzić się za granicę i rozpocząć nowe życie, bez obaw, że nie poradzimy sobie z językiem. Możemy także rozpocząć zagraniczną naukę, dzięki czemu poszerzymy swoje horyzonty. Umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest bardzo pożądana na rynku pracy. Wpisując taką informację w CV z pewnością zwiększymy szanse na zdobycie wymarzonego zatrudnienia.
Znając angielski zyskujemy także lepszy dostęp do wiedzy. Przetłumaczenie ważnych artykułów, książek, badań czy odsłuchanie webinarów nie będzie stanowiło dla nas żadnego problemu. Dodatkowym atutem znajomości języka angielskiego jest możliwość skorzystania z rozrywki w oryginale bez pomocy lektora, czy napisów.
Zdarzają się sytuacje, w których mimo znajomości języka angielskiego, sami nie możemy ingerować w konkretny tekst. Wówczas z pomocą przychodzi biuro tłumaczeń. Tłumaczenia angielski https://www.language-link.pl/tlumaczenia-angielski zapewniają rzetelne przekłady z języka angielskiego oraz na język angielski z każdej tematyki. Oferta usług obejmuje tłumaczenia pisemne (zwykłe i uwierzytelnione), tłumaczenia ustne, specjalistyczne, a także korektę i redakcję tekstów.
Język angielski jest aktualnie najpotężniejszym językiem na całym globie. Jego popularność wzrastała wraz z biegiem lat. Wszystko rozpoczęło się od podbojów Brytyjskiego Imperium w XVI wieku. Od tego momentu angielski stał się językiem urzędowym w wielu krajach. Do wzrostu popularności języka angielskiego z całą pewnością przyczyniła się także polityka, kultura i rozrywka, wynalezienie nowoczesnych technologii i internet.
Zdjęcia: Pixabay.