Chciałabyś zostać posiadaczką pięknej i oryginalnej letniej sukienki, ale w żadnym sklepie nie ma nic ciekawego i wszystkie ubrania wyglądają tak samo? W takim razie uszyj sukienkę sama!
Samodzielnie uszyte ubrania to gwarancja oryginalności, unikalności i wygody. Z pomocą kilku narzędzi i materiałów możesz wyrazić siebie i swój styl, a także błyszczeć w lekkiej, kolorowej i niepowtarzalnej sukience. I nawet jeśli nie chcesz męczyć się z wykrojami, możesz stworzyć coś prostego, ale zachwycającego bez nich. Oto nasze porady i kilka wariantów.
Przede wszystkim wybierz odpowiednią tkaninę. Zalecany jest materiał, który „oddycha” – z bawełną w składzie, z włóknami syntetycznymi. Taka sukienka będzie się dobrze rozciągać i nie będzie się marszczyć. Najlepszym wyborem jest elastyczna dzianina. Ponadto sukienka będzie wygodna do noszenia i zdejmowania.
Sukienka będzie maksymalnie prosta, dlatego dla lepszego efektu wybierz jasne materiały z ciekawym i bogatym printem – mogą to być motywy roślinne, kwiatowe, zwierzęce, wzory geometryczne, kolorowe rysunki itd. Aby poradzić sobie bez wykroju, skorzystaj z jakiejś gotowej sukienki lub bluzki. Na podstawie ich obrysów stworzysz nowe ubranie.
Jeśli planujesz zrobić nową sukienkę z nie rozciągającego się materiału, wówczas sukienka szablonowa również powinna taka być. Jeśli nie masz wprawy, unikaj tworzenia projektu z zamkami, ponieważ ich wszycie może być trudne dla początkujących.
Przy zakupie materiału pamiętaj, by uwzględnić swoje wymiary i długość planowanej sukienki – pomoże Ci to wybrać odpowiednią i wystarczającą ilość tkaniny. Ponieważ przy szyciu mogą zdarzyć się błędy, kup materiał z lekkim zapasem. Weź też pod uwagę ewentualne rękawy, kieszenie i inne elementy.
1. Najpierw wyprasuj materiał gorącym żelazkiem z parą. Poszukaj też koszulki (lub sukienki), która najlepiej pasuje do Twojej sylwetki.
2. Złóż tkaninę na pół wzdłuż linii podziału, tworząc dwie warstwy. Umieść na nich koszulkę (lub sukienkę) i dla wygody obrysuj starannie kredą. Oczywiście musisz pracować na wewnętrznej (lewej) stronie materiału.
3. Teraz, bazując na szablonowym ubraniu, wytnij odpowiednie kształty z tkaniny. W ten sposób uzyskasz przód i tył przyszłej sukienki. Nie ma problemu, jeśli chcesz nową sukienkę zrobić trochę większą lub luźniejszą. Po prostu weź to pod uwagę podczas cięcia.
Pamiętaj, że ważne jest pozostawienie nadmiaru materiału na 1–1,5 centymetra wokół całego obrysu.
4. Wytnij otwór na głowę, a także dekolt pożądanej głębokości i kształtu. Zaznacz otwory na ręce.
Aby utrzymać warstwy tkaniny w odpowiedniej pozycji, możesz użyć szpilek.
5. Zszyj dwie warstwy na bokach i ramionach. Spód, a także otwory na ręce i głowę pozostaw otwarte.
6. Teraz pora na talię. Nada się do tego nawet standardowa elastyczna gumka odzieżowa. Zmierz swoje wymiary w talii i oznacz je na tkaninie w odpowiednim miejscu. Przygotuj pasek gumki pożądanej długości.
Wybierz taką długość, aby sukienka nie była za ciasna w talii, ale też żeby materiał nie był zbyt luźny.
7. Przyszyj gumkę na wewnętrznej stronie. Materiał zbierze się w fałdy w talii.
8. Nie zapomnij o wykończeniu na maszynie rąbka, rękawów i szyi – dzięki temu sukienka będzie wyglądać schludnie, a tkanina nie będzie się strzępić.
9. Na koniec możesz doszyć kieszenie, kołnierzyk, elementy ozdobne – wstążki, guziki, kwiaty z materiału, koraliki itd.
1. Przygotuj tkaninę o długości dwukrotnie większej niż Twój wzrost i ładną wstążkę na pasek.
2. Rozłóż tkaninę na podłodze i zaznacz linią środek za pomocą kredy.
3. Na środku linii obrysuj otwór na głowę. Wytnij go i załóż materiał na siebie.
4. Zastanów się, jak głęboki chcesz zrobić dekolt. Zaznacz go kredą, a następnie ponownie rozłóż tkaninę na podłodze i zrób wycięcie aż do oznaczenia.
5. Ponownie nałóż na siebie materiał. Zepnij go na ramionach szpilkami.
6. Dopasuj wstążkę na zewnętrznej stronie – zepnij ją szpilkami lub od razu przyszyj.
7. Zszyj całość po bokach. Podszyj ramiona. W razie potrzeby doszyj rękawy oraz elementy dodatkowe i ozdobne.
Sukienka w stylu greckim to również świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą używać wykrojów. Aby uzyskać ten prosty, ale spektakularny strój, wybierz lekki i pływający materiał, jak jedwab, satyna, muślin, aksamit, jersey lub cienka dzianina. Będziesz potrzebować około 3 metrów tkaniny.
Idealnie, jeśli wybierzesz materiał, który nie strzępi się w miejscu cięcia – pomoże to zaoszczędzić czas potrzebny na obróbkę krawędzi.
Najprostszym sposobem na wykonanie sukienki z takiej tkaniny jest owinięcie jej wokół ciała, spięcie na ramionach szpilkami i zszycie w odpowiednich miejscach.
Przeczytaj też: Druty i szydełko: podstawowe różnice