Druty i szydełko: podstawowe różnice

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dzianie, czyli robienie na drutach lub szydełku, jest jednym z najstarszych sposobów tworzenia ubrań i dekoracji. Obecnie to fascynujące i wymagające praktyki hobby.

Dwa główne narzędzia, szydełko i druty, mogą być wykonane z takich samych materiałów – z metalu, drewna, żywicy, plastiku. Muszą być dobrze wypolerowane, aby nić mogła się po nich przesuwać podczas dziania. Każda rzemieślniczka wybiera narzędzie, które najbardziej jej odpowiada, a niektóre używają obu, tworząc ciekawe projekty.

Druty i szydełko – różnice

Wielu początkujących rzemieślników nie może zdecydować, które narzędzie wybrać. Istnieje opinia, że niektóre rzeczy można uzyskać tylko za pomocą igieł dziewiarskich, a inne tylko za pomocą szydełka. Nie jest to do końca prawda, jednak pracując z każdym z tych narzędzi, warto wziąć pod uwagę kilka szczegółów:

  1. Struktura i gęstość. Rzeczy wykonane techniką dziewiarską będą równe, miękkie i elastyczne. Użycie szydełka sprawia, że wykonana dzianina jest bardziej gęsta, zbita i mnie rozciągliwa.
  2. Metoda dziania. Rzeczy robione na drutach mają przednią i tylną stronę. Efekty pracy szydełkiem są dwustronne. Szydełkowanie wymaga pracy z tylko jedną pętelką, dzięki czemu ta metoda jest łatwiejsza do opanowania. Tymczasem przy robieniu na drutach mamy do opanowania więcej pętelek, przez co łatwiej o pomyłkę.
  3. Różnorodność. Druty przydadzą się do tworzenia wzorów wypukłych, a do płaskich detali, wzorów geometrycznych i aplikacji niezbędne będzie szydełko.
Kolorowe kłębki włóczki
(fot. Margarida Afonso, źródło: unsplash.com)

Druty – wady i zalety

Druty najbardziej nadają się do robienia zimowych rzeczy, takich jak swetry, szaliki, czapki lub ciepłe skarpetki. Zalety tego narzędzia to:

  • podczas robienia na drutach zużywa się mniej przędzy;
  • w dzianinie wyraźna jest przednia i tylna strona;
  • wykonany materiał będzie bardziej równomierny i przewiewny.

Wśród wyraźnych wad robienia na drutach wskazać trzeba uciekające oczka. Ze względu na fakt, że wszystkie pętle na drutach są otwarte, istnieje duża szansa, że którąś zgubimy. A jeśli nie zostanie to w porę naprawione, trzeba rozpuścić część robótki lub zadowolić się nierównym splotem. Uciekające oczka utrudniają również transport robótki. To kwestia ważna dla tych, którzy lubią robić na drutach w podróży.

Druty dla początkujących – wskazówki

Na rynku można znaleźć modele drutów o różnej długości, średnicy lub kształcie końcówki roboczej. Niektóre z nich są wyposażone na końcach w bezpieczniki lub zawierają linkę łączącą. Dla początkujących najlepsze będą grube druty z jednym spiczastym końcem (czyli jedną końcówką roboczą) i zabezpieczeniem na drugim.

Warto zwrócić także uwagę na materiał, z którego wykonane są druty – na początek najlepszą opcją będą produkty aluminiowe.

Kolejnym niuansem jest wybór przędzy. Wełna, moher lub wiskoza są dobre dla początkujących dziewiarzy. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę długość przędzy w jednym motku oraz grubość nici.

Przed rozpoczęciem pracy należy wybrać wzory dziewiarskie z dokładnym opisem techniki krok po kroku. Najpierw warto popracować nad pętlami, a gdy poczujesz się pewniej, możesz spróbować zrobić najprostszy element ubioru – szalik.

Szydełko i włóczki
(fot. Karen Penroz, źródło: unsplash.com)

Szydełko – wady i zalety

Szydełko sprawdzi się w tworzeniu spódnic, toreb lub stylowych pasków, a także serwetek, pokrowców na poduszki i zabawek. Zalety korzystania z szydełka:

  • robótkę na szydełku łatwo przenosić i transportować. Nawet jeśli pętelka spadnie, bez problemu można ją znaleźć, ponieważ jest tylko jedna;
  • praca z szydełkiem jest zdecydowanie szybsza, chociaż początkujący mogą nie zauważać różnicy;
  • wykonywanie ażurowych wzorów jest łatwiejsze na szydełku;
  • schematy są bardziej zrozumiałe niż w przypadku robótek na drutach.

Szydełkowanie nie ma szczególnych wad. Minusem może być fakt, że robótki szydełkowe wymagają zużycia większej ilości przędzy.

Szydełko dla początkujących – wskazówki

Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednie narzędzie – najlepiej, jeśli jego średnica będzie taka sama jak średnica nici. Wszystkie szydełka mają swój własny numer odpowiadający średnicy produktu w milimetrach.

W przypadku szydełkowania również warto zacząć od wykonania najprostszych i najbardziej zrozumiałych wzorów. Jednocześnie zaleca się niedoświadczonym rzemieślnikom rozpoczęcie przygody z robótkami właśnie od szydełka – jest wygodniejsze i pod wieloma względami łatwiej z nim pracować.

Najważniejsze jest, aby nie spieszyć się, wykonywać pracę powoli i ostrożnie, zgodnie ze schematem, z czasem możesz odejść od instrukcji i stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Ale nawet zwykłe szydełkowe kolumny wystarczą, aby uzyskać piękne rzeczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*