Jak samemu zrobić deskę do krojenia? Poradnik krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nic tak nie cieszy nie jak korzystanie z przedmiotów wykonanych własnymi rękami. Nawet tak małych i prostych, jak deska do krojenia.

Stworzenie drewnianej deski samodzielnie, od zera pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, a także przygotowanie projektu, który maksymalnie odpowiada Twoim potrzebom i stylowi Twojej kuchni. Jak więc zabrać się do pracy i czego potrzebujesz?

Wybór materiału

Deski do krojenia można umownie podzielić na dekoracyjne i użytkowe. Pierwsze służą oczywiście do dekoracji, drugie są narzędziem pomocnym w gotowaniu. W obu wypadkach najlepszym materiałem będzie drewno – jest estetyczne, ekologiczne i wytrzymałe. Oprócz tego prezentuje szeroki wybór gatunków w różnych kolorach i o różnych właściwościach. Najlepszym wyborem będzie dąb, buk lub sosna, a także brzoza, grusza i wiśnia. Ponadto drewno jest stosunkowo łatwe w obróbce, co pozwala na tworzenie desek w dowolnych rozmiarach i kształtach, także z ozdobnymi rzeźbieniami.

Wśród wad drewnianych desek należy wymienić dużą wagę, brak odporności na długotrwałe działanie wilgoci, a także konieczność mycia ręcznie specjalnym środkiem.

Niezbędne narzędzia

Aby szybko i sprawnie wykonać najprostszą deskę z drewna potrzebujesz:

  • wyrzynarki ręcznej lub elektrycznej;
  • wiertarki z zestawem wierteł do drewna;
  • papierów ściernych o różnym stopniu ziarnistości lub szlifierki, lub pilnika do drewna;
  • impregnatu.

Zestaw narzędzi do dekoracyjnego wykończenia zależy od tego, jak i czym deska zostanie ozdobiona. W przypadku desek użytkowych lepiej pozostawić powierzchnię czystą.

Deska do krojenia – zrób to sam

Istnieją dwa typy desek z drewna: jednoczęściowe i klejone. Każda opcja ma swoje zalety w porównaniu z drugą. Jednoczęściowa deska jest łatwiejsza do wykonania, a klejona jest bardziej funkcjonalna. Rozpoczynając pracę, warto odpowiednio ocenić swoje umiejętności i możliwości. Klejoną deskę najłatwiej zrobić z drewnianych sklejek, na jednoczęściową lepiej wybrać płytę lub heblowaną deskę. Pamiętaj, że materiał musi mieć minimum 10 mm grubości.

Przygotowanie projektu

Zastanów się, jakiejś wielkości i kształtu deskę chcesz wykonać. Naszkicuj projekt w skali 1:1 na kawałku tektury lub grubego papieru. Wytnij szkic, który później odrysujesz na powierzchni, z której będziesz wycinać deskę.

Wykonanie krok po kroku – deska jednoczęściowa

Przenieś szkic na drewnianą bazę i wytnij wzdłuż konturu kształt przyszłej deski. Następnie wyszlifuj krawędzie produktu papierem ściernym, szlifierką lub pilnikiem. Wywierć otwór w uchwycie i wyszlifuj powierzchnię roboczą. Na tym etapie deskę użytkową możesz zaimpregnować substancją ochronną, która wydłuży jej żywotność. Jeśli wykonujesz deskę dekoracyjną, zabezpiecz ją dopiero po zdobieniu.

Dobra rada: Jeśli zależy Ci na ekologicznej ochronie drewna, wykorzystaj wosk pszczeli i olej naturalny – wazelinowy lub lniany. Nadadzą drewnu wyraźniejszą teksturę i bogaty kolor, a także ochronią je przed wilgocią.

Wykonanie – deska klejona

W tym wypadku możesz pracować na dwa sposoby:

  • Na podstawie szkicu wytnij ze sklejki kilka kształtów deski i wyszlifuj ich krawędzie. Sklej warstwy w jedną grubszą. Zrób otwór w uchwycie i ponownie wyszlifuj całość. Zabezpiecz impregnatem lub olejem.
  • Zacznij od sklejenia kilku cieńszych warstw w jedną. Pozostaw do wyschnięcia. Przenieś szkic na podstawę i wytnij kształt. Wyszlifuj krawędzie, wywierć otwór i powtórz szlifowanie. Zaimpregnuj.

Pierwszy sposób wymaga dużej precyzji, ale nawet jeśli poszczególne warstwy będą się od siebie trochę różnić, możesz wyrównać je już po sklejeniu.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urządzić przedpokój?
Jak urządzić przedpokój?
Stolik kawowy z plastra drewna. Zrób to sam!
Stolik kawowy z plastra drewna. Zrób to sam!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*