Ekologiczne opakowanie do wysyłki – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteś rękodzielnikiem i często coś wysyłasz, to za każdym razem, opakowanie trafia do kosza na śmieci, a potem na wysypisko. Oznacza to, że regularnie wytwarzasz odpady, a nawet możliwe jest, że materiały, które się do tego nadają, nie zostaną poddane recyklingowi ani ponownie użyte.

Na szczęście przejście na ekologiczne opakowania może przynieść korzyści zarówno Tobie, jak i Twoim klientom, nie wspominając o mniejszym wpływie na środowisko. Jeśli chcesz wdrożyć ekologiczne opakowania w swojej firmie, oto kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę.

8 kryteriów eko-opakowania

Opakowania ekologiczne wykonane są z przyjaznych dla środowiska materiałów i stworzone w procesie zrównoważonej produkcji. Mają na celu zmniejszenie wyczerpywania się naturalnych zasobów Ziemi i zminimalizowanie produkcji odpadów.

Wśród najważniejszych kryteriów ekologicznych opakowań można wskazać:

  1. Mała waga. Motto ekologicznych opakowań to: „nic zbędnego, łącznie z wagą”. Minimalna waga uważana za optymalną, to ta, która pozwala na zapakowanie produktu z wysoką jakością, bez uszczerbku dla jego przechowywania i transportu.
  2. Przetwarzanie odpadów produkcyjnych. Z jednej strony istotne jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, takich jak wadliwe opakowania, nadwyżki i wadliwe materiały, produkty uboczne powstające podczas produkcji, montażu, napełniania i transportu opakowań. Z drugiej strony odpady, które nadal powstają, muszą zostać przekazane do przetwarzania.
  3. Materiały z recyklingu. Zaletą środowiskową jest obecność w składzie opakowań surowców pochodzących z recyklingu.
  4. Zawartość materiałów odnawialnych. Opakowanie jest bardziej eko, jeśli zawiera materiały na bazie biomasy. Jednocześnie źródło surowców roślinnych musi być wykorzystywane w sposób zrównoważony – tak, aby niezbędne do tego zasoby naturalne były odnawiane bez wyczerpywania się.
  5. Surowce z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Przykładem jest papier lub tektura z certyfikatem odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC. Znak zielonego drzewa z haczykiem jest gwarancją, że ​​drewno użyte do produkcji materiału jest pozyskiwane w sposób zrównoważony, dzięki czemu zużywane zasoby leśne są w pełni przywracane, zachowana jest bioróżnorodność i chronione są rzadkie gatunki.
  6. Możliwość ponownego wykorzystania. Wybierając bardziej przyjazne dla środowiska opakowania produktów, zdecyduj się na format i materiały, które nadają się do ponownego użycia i recyklingu i są w stanie wytrzymać wiele cykli. Jednocześnie eksperci sugerują kierowanie się międzynarodowymi normami EN 13429 lub ISO 18603.
  7. Efektywność transportowa opakowań. Korzystne dla środowiska opakowanie pozwala „nie przenosić powietrza” zarówno wewnątrz opakowania z produktem, jak i jako część samego opakowania transportowego. Dzięki optymalizacji kształtu opakowania zmniejsza się ślad węglowy.
  8. Zdatność do przetwarzania w określonym regionie. Wybierając ekologiczne opakowanie, ważne jest, aby znaleźć materiały nie tylko nadające się do recyklingu, ale także takie, które konsumenci mogą faktycznie poddać recyklingowi w swoim regionie.

Wypełniacze i taśma w ekologicznej przesyłce

W idealnej eko-paczce nie ma pustej przestrzeni, którą trzeba zapełnić. Jeśli jednak taka się zdarzy, korzystaj z wypełniaczy z papieru lub rozpuszczalnej w wodzie skrobi kukurydzianej. Możesz ich użyć także do zabezpieczenia delikatnych towarów. Jeśli chodzi zamknięcie paczki, to pamiętaj, że taśma musi być papierowa i z klejem niezawierającym szkodliwych dla środowiska substancji.

Zdj. główne: Mildlee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*