Elektronarzędzia, które powinien posiadać każdy majsterkowicz

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wykonywanie niektórych prac związanych z remontem, czy majsterkowaniem, bez odpowiednich narzędzi zajęłoby nam wieki. Podstawowe elektronarzędzia takie jak np. wiertarka, czy wkrętarka, znajdują się w domu każdego majsterkowicza. Dzięki nim wykonanie wielu czynności staje się prostsze i dużo szybsze.

Jakie elektronarzędzia powinien posiadać każdy majsterkowicz? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym poradniku. Przeczytaj!

Elektronarzędzia akumulatorowe i nie tylko – zobacz narzędzia wielofunkcyjne, które mogą Ci się przydać!

Omawiane urządzenia z powodzeniem można wykorzystać w domowych remontach, czy podczas napraw. Do wymienionych czynności zaliczyć można składanie mebli, wywiercanie otworów, kucie ścian, itp. 

elektronarzędzia, wkrętarka

Poniżej możesz znaleźć nieco popularnych elektronarzędzi, dzięki którym wiele prac stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Niektóre wymienione narzędzia można podzielić ze względu na typ zasilania (akumulatorowy, sieciowy).

Wiertarka

Dzięki niej wykonywanie otworów w każdym materiale nie będzie stanowiło problemu. Otwory wykonuje się za pomocą specjalnych wierteł, które zazwyczaj są w zestawie, aczkolwiek dodatkowe można bez problemu dokupić. Ponadto wiertarki można wyposażyć w inne dodatkowe akcesoria, dzięki czemu staną się one wielofunkcyjne. Do takich należą np. bity, dzięki którym możliwe stanie się wkręcanie, jak i wykręcanie śrub, czy wkrętów. Można również zamocować tarczę z papierem ściernym, co pozwoli na szlifowanie, czy czyszczenie metalu. 

Wkrętarka

Jest to małe i bardzo poręczne narzędzie, które służy do wkręcania i wykręcania wkrętów, czy śrub. Aby można było efektywnie pracować z urządzeniem, wymagany jest zestaw bitów, jak i końcówek. Wybierając wkrętarkę, należy zwrócić uwagę na jej moc i napięcie. Ważna jest również prędkość obrotowa, która określa siłę wkrętu.

Wymienić można również wiertarko – wkrętarki, które dysponują dwoma biegami – pierwszy zazwyczaj jest odpowiedni do wkręcania, gdyż po jego załączeniu urządzenie zostaje ustawione na mniejszą prędkość, jak i wyższy moment obrotowy. Drugi bieg odpowiada za wyższe obroty, zatem jest on lepszy do wiercenia.

Młotowiertarka

Inna nazwa tego urządzenia to młot obrotowo – udarowy. Za pomocą młotowiertarki można wywiercić dowolny otwór w twardych tworzywach. Urządzenie swoją konstrukcją jest podobne do wiertarki udarowej, jednak różni się od niej tym, że posiada inny mechanizm udaru pneumatycznego, jak i pracuje w inny sposób.

Konkretnie chodzi o to, że młotowiertarki nie trzeba bardzo mocno dociskać do danego materiału, aby wywiercić w nim otwór. Za sprawą tego urządzenia można także skuwać tynk, czy tworzyć w nim bruzdy itp.

Szlifierka

To urządzenie może być niezbędne w wielu pracach. Często używane jest do obróbki wykończeniowej utwardzonych powierzchni. Za pomocą szlifierki możemy nadać powierzchni gładkości itp. Wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń i są to szlifierki: kątowe, taśmowe, oscylacyjne, mimośrodkowe. Różni je od siebie nie tylko wygląd, ale także skuteczność szlifowania poszczególnych powierzchni, jak i rodzaj ruchów. Warto wiedzieć, że w szlifierce ważna jest średnica tarczy, którą można wymieniać.

Lutownica

Bardzo przydatne urządzenie, za sprawą którego w szybki sposób możemy połączyć ze sobą dwa małe metalowe elementy. Wszystko dzieje się za pomocą lutu, czyli metalowego spoiwa o niższej temperaturze topnienia względem łączonych elementów.

Pilarka

Jest urządzeniem, które umożliwia cięcie, obróbkę, czy formowanie materiałów. Wyróżnić można pilarki tarczowe, jak i mieczowe (włącznie z modelami stolikowymi).

Wyrzynarki

Urządzenia te, znajdują swoje zastosowanie przy pracach wykończeniowych, w których szczególnie liczy się precyzja. Za pomocą omawianego urządzenia można w szybki sposób wyciąć wiele kształtów, czy otworów. W wyrzynarkach istotną rolę pełni brzeszczot, dzięki któremu możliwe jest wspomniane wycinanie. 

Odkurzacze przemysłowe

Jest to niezbędne urządzenie do sprzątania i odsysania pyłów, które powstają w wyniku prac z rozmaitymi elektronarzędziami. Sprzęt ten może pracować na sucho, oraz mokro. Na rynku znaleźć można odkurzacze charakteryzujące się wysoką mocą ssania, która osiągana jest za sprawą kompaktowej turbiny o dużej wydajności.

Poszczególne modele omawianych produktów nadają się do pyłów typu M, L, H, jak i pyłów azbestowych. Odkurzacze przemysłowe wyposażone są w duże zbiorniki, dzięki którym praca z nimi może być długotrwała, bez częstych przerw.

Miernik elektryczny

Zdecydowanie powinien on być w posiadaniu każdego majsterkowicza! Miernik elektryczny jest urządzeniem zdolnym zmierzyć parametry prądu. Można za jego sprawą zdiagnozować wiele problemów z elektryką, bądź chociażby sprawdzić efekty pracy. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów tychże produktów i należą do nich mierniki mierzące: napięcie, natężenie, pobór energii, czy opór elektryczny.

Elektronarzędzia do garażu

Naprawa drobnych usterek samochodu wymaga nie tylko wiedzy, ale również posiadania odpowiednich elektronarzędzi.

Jakie urządzenia znane z warsztatów samochodowych przydadzą się w garażu?

  • Zakrętarka

Jest to zazwyczaj urządzenie zasilane akumulatorowo. To urządzenie używane jest przez mechaników i stanowi niezbędny element wyposażenia garażu. Służy ono do odkręcania i zakręcania śrub w kołach.

  • Klucz udarowy

Świetne urządzenie, dzięki któremu odkręcenie wielu śrub (chociażby tych związanych z zawieszeniem pojazdu) będzie znacznie prostsze. Ponownie wyróżnić można klucze udarowe akumulatorowe i przewodowe.

Gdzie znajdziesz narzędzia niezbędne do majsterkowania, sprawdzające się w przydomowych ogródkach, czy garażu?

Okazuje się, że z wymienionych elektronarzędzi naprawdę sporo można znaleźć na rynku. Sęk w tym, aby wybierać takowe z głową i nie sugerować się jedynie atrakcyjną ceną itp. Polecane mogą być elektronarzędzia Festool, które wielu uważa za najbardziej przydatne podczas wykonywania wielu prac. Produkty te znane są z precyzji, wszechstronności oraz wysokiej jakości. Więcej informacji znajdziesz w sieci!

Podsumowanie

Remont, czy wykonywanie prac w przydomowym warsztacie bez odpowiednich narzędzi może być męczące, lub całkowicie niemożliwe. Z tego powodu, warto wyposażyć się, chociaż w niektóre niezbędne elektronarzędzia wymienione w powyższym poradniku. 

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*