Farba akrylowa. Niesforne dziecko, które możesz ujarzmić!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Farby akrylowe są doskonałym wyborem dla początkujących artystów. Są uniwersalne i łatwe w użyciu, jednak warto wiedzieć o nich kilka rzeczy.  

Akryl jest wspaniałym wynalazkiem zarówno dla artystów profesjonalnych, jak i amatorów malarstwa. Stosunkowo niska cena, bogata paleta kolorów, możliwość pracy na różnych powierzchniach, nieszkodliwość i praktycznie brak toksycznych substancji oraz ostrych zapachów sprawiają, że farba akrylowa jest niemal idealna. 

Cechy farby akrylowej

Tubki farb akrylowych
(fot. Egor Myznik, źródło: unsplash.com)

Akryle są farbami na bazie żywicy pigmentowej. Rozpuszczają się w wodzie i nie zawierają toksycznych i drażniących substancji. Schną szybko i natychmiast uzyskują nierozpuszczalność w wodzie oraz w wielu rozpuszczalnikach. Wśród zalet farb akrylowych należy wymienić:

 • słaby zapach – nie podrażniają dróg oddechowych, praca z nimi jest wygodna i bezpieczna;
 • długą żywotność – są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie matowieją z czasem;
 • trwałość – nawet po wyschnięciu pozostają elastyczne i mocne, nie pękają ani nie kruszeją;
 • jasne, bogate kolory – mogą być błyszczące i matowe, z efektem metalicznym, perłowym, fluorescencyjnym;
 • dobre krycie – jeśli przy pierwszej próbie nie udało się osiągnąć pożądanego efektu, a farba już wyschła, możesz bezpiecznie spróbować ponownie bezpośrednio na pierwszej warstwie.

Farby akrylowe można stosować na prawie wszystkich powierzchniach, z wyjątkiem niektórych rodzajów tworzyw sztucznych.

Jakich narzędzi potrzebujesz?

Do pracy z farbami akrylowymi zwykle stosuje się pędzle syntetyczne i z naturalnego włosia. Ponieważ po całkowitym wyschnięciu farby nie rozpuszczają się w wodzie, po każdym użyciu należy dokładnie opłukać pędzle. Do moczenia pędzli potrzebne są również pojemniki z zimną wodą. W gorącej wodzie akryl twardnieje. Przydatne będą także ściereczki do wycierania pędzli.

Do mieszania farb potrzebna jest paleta. W tym celu można kupić specjalną paletę lub użyć jednorazowych talerzy czy kawałka kartonu. 

Pamiętaj też, że nie można umyć farby akrylowej po jej całkowitym wyschnięciu, więc podczas malowania używaj fartucha lub noś ubrania, których nie żałujesz.

Jak malować farbami akrylowymi?

Malowanie farbami
(fot.Andrew „Donovan” Valdivia, źródło: unsplash.com)

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak prawidłowo pracować z akrylami i ułatwić sobie niektóre kwestie:

 1. Nakładaj farbę na paletę tuż przed jej użyciem i tylko tyle, ile potrzeba do namalowania danego elementu.
 2. Podczas mieszania farb w celu uzyskania pożądanego odcienia wyrabiaj niewielkie ilości.
 3. Aby spowolnić szybkość zasychania akrylu, możesz użyć specjalnych opóźniaczy suszenia lub zraszać paletę wodą.
 4. Szczelnie zamknij tubę i słoik z farbą natychmiast po nałożeniu farby na paletę.
 5. Jeśli farba po zaschnięciu łuszczy się i pęka, to znaczy, że zawiera za dużo wody – dodaj do niej medium akrylowego.
 6. Nie mieszaj farby zbyt energicznie z wodą lub innym medium, ponieważ może zacząć się pienić.
 7. Nie dodawaj zbyt dużo środka opóźniającego schnięcia farb, ponieważ farba może w ogóle nie wyschnąć.

Jak „ożywić” farbę akrylową?

Obrazki namalowane akrylami
(fot. Steve Johnson, źródło: unsplash.com)

Pomimo długiego okresu przechowywania (2-5 lat) akryle w słoikach i tubkach nadal gęstnieją, a po pewnym czasie zasychają. Szczególnie często dzieje się tak, gdy farby są rzadko używane. Co zrobić w takiej sytuacji?

Farba zgęstniała

Jeśli farba zaczęła gęstnieć, możesz po prostu rozcieńczyć ją wodą, zamknąć i odstawić na chwilę. Następnie dobrze wymieszaj i zacznij ponownie używać.

Farba się rozwarstwiła

W tym wypadku w słoiku lub po wyciśnięciu farby z tubki wyraźnie widać przezroczystą ciecz i zgęstniałą farbę. Wystarczy wymieszać rozdzielone spoiwo i pigment na nowo, potrząsając mocno zamkniętym opakowaniem. Jeśli to nie przyniosło efektu, to znaczy, że farba jest popsuta i musisz ją wyrzucić.

Farba wyschła

Tutaj wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest farba. Jeśli jest już całkiem utwardzona, ale nadal nadaje się do zmiękczenia, możesz napełnić ją wodą z niewielką ilością rozpuszczalnika i pozostawić na noc w zamkniętym słoiku.

Gdy farba całkowicie wyschła i stała się twarda jak kamień, nie pozostaje Ci nic innego, jak wyciągnąć ją ze słoika i zmielić do stanu sproszkowanego. Wlej do niego wrzącą wodę i mieszaj, aż grudki całkowicie się rozpuszczą. Następnie przelej wszystko do pojemnika i zamknij. Druga opcja jest ostatecznością i po takim zabiegu farba może zmienić swoje właściwości, dlatego lepiej ją wyrzucić i kupić nową.

Nawet dobrze przechowywana farba akrylowa może się zepsuć. Wydziela wtedy kwaśny i zatęchły zapach. W tej sytuacji należy ją wyrzucić.

Jeśli rzadko używasz farb, ale nie chcesz, aby wyschły, wystarczy raz na kilka miesięcy otwierać słoiki i sprawdzać ich stan. Jeśli farba wyraźnie zgęstnieje, musisz ją dokładnie wymieszać patyczkiem i dodać zimną wodę (lub specjalny rozpuszczalnik). Zawsze sprawdzaj, czy pokrywki puszek z farbą są szczelnie zamknięte i nie przechowuj ich w zbyt niskich temperaturach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*