Nie kupuj, zrób to sam: pomysłowe kartki na Walentynki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zamiast kupować gotową kartkę walentynkową, możesz wykonać ją samodzielnie. Nie masz pomysłu? Oto kilka inspiracji. 

Kartka od serca, oryginalna i urocza – jest coś bardziej romantycznego? To doskonały sposób, by sprawić przyjemność twojej sympatii i pokazać jej, jak bardzo Ci zależy. Taka kartka nie wymaga specjalnych umiejętności ani materiałów – liczy się pomysł i zaangażowanie. 

Zainspiruj się!

Chcesz stworzyć oryginalną i ładną kartkę dla ukochanej osoby, ale brakuje Ci pomysłu? Pomyśl o tym, co wyjątkowego jest w waszym związku, co was bawi, cieszy i wzrusza. Wykorzystaj najcenniejsze wspomnienia i anegdoty z waszego wspólnego życia. 

Zastanów się, z czym kojarzą Ci się walentynki. Serca, róże, kupidynki, czekoladki, motylki i pszczółki, delikatny róż i  płomienna czerwień? Nie musisz ograniczać się do najpopularniejszych motywów i kolorów. W końcu miłość nie jedno ma imię. 

Możesz też poszukać inspiracji na stronach internetowych, w grupach tematycznych, książkach, a nawet sklepach papierniczych. A poniżej kilka naszych faworytów.

Kartka 3D

Prosta i efektowna. Do jej wykonania potrzebujesz:

 • kolorowego papieru,
 • arkuszu grubego papieru lub kartonika,
 • nożyczek i kleju,
 • markerów lub kolorowych pisaków.

Weź kartkę dowolnego koloru i złóż ją na pół – to będzie twoja podstawa. Z papieru w innym kolorze (lub kolorach) wytnij kilka serc – im więcej, tym lepszy efekt uzyskasz. Wycięte serca złóż na pół i sklej ze sobą, tworząc jedno serce 3D. Jedną jego krawędź przyklej do lewej wewnętrznej strony podstawy kartki, a drugą do prawej. Upewnij się, że serce jest idealne na linii zgięcia. Zamknij kartkę i obciąż czymś na kilka minut, aby klej wysechł. Na koniec możesz wpisać swoje życzenia i dokleić dodatkowe elementy. 

Kartka z confetti

To jeden z wielu ciekawych pomysłów na wykorzystanie confetti w walentynkowej kartce. I nie martw się, po tym nikt nie będzie musiał sprzątać. Potrzebne materiały:

 • kolorowy gruby papier lub karton,
 • dziurkacz serca lub zwykły,
 • bezbarwny klej.

Z pomocą dziurkacza przygotuj duże ilości kolorowego konfetti. Na złożonej kartce papieru narysuj klejem dowolny kształt, np. serce, napis LOVE lub XOXO. Posyp kształt confetti, a następnie postukaj lekko kartką, by pozbyć się jego nadmiaru. Czynność powtarzaj, dopóki nie pokryjesz całego kształtu. W razie potrzeby możesz ustawiać konfetti palcem. Zamiast konfetti możesz też użyć kolorowych guzików w różnych rozmiarach lub kuleczek z bibuły.

Słoik z serduszkami 

Wyjątkowo oryginalny pomysł, który możesz dostosować do własnych potrzeb i zamiast słoika narysować, np. kopertę, pudełko, koszyczek. Będziesz potrzebować:  

 • kilku arkuszy kolorowego, grubego papieru (lub filcu dla ciekawszego efektu),
 • jednej kartki grubego, brązowego papieru,
 • arkusza pianki samoprzylepnej,
 • nożyczek.

Kartkę brązowego papieru złóż na pół. Na zewnętrznej stronie kartki narysuj prosty obrazek słoika. Z kolorowego papieru powycinaj serduszka różnej wielkości. Z pianki samoprzylepnej wytnij małe kwadraciki i przyklej je do spodu każdego serduszka. Teraz wypełnij nimi słoik! I nie zapomnij o życzeniach wewnątrz kartki. 

Włóczkowe serca

Wyjątkowo prosty projekt z użyciem igły i kolorowych nici. Spodoba Ci się, nawet jeśli nie potrafisz i nie lubisz szyć.

Przygotuj:

 • arkusz grubego papieru,
 • mulinę lub przędzę w dowolnym kolorze,
 • dużą igłę do nawlekania,
 • ołówek, gumkę, nożyczki.

Przytnij kartkę do pożądanego rozmiaru i narysuj na niej ołówkiem kształt serca. Zrób igłą kilka otworów wzdłuż konturu i usuń ślady ołówka. Przewlecz mulinę przez otwory w różnych kierunkach, a kiedy skończysz, odetnij ją na spodzie kartki i zawiąż. Gotowe!

Kartka z kopertami

Kiedyś zamiast wymieniania SMS-ów i wiadomości na Messengerze zakochani pisali do siebie listy. Czyż nie romantycznie? Ty też możesz przygotować dla swojej sympatii kopertę z miłosnym liścikiem. A nawet kilka. Potrzebujesz:

 • papieru – we wzory, kolorowego lub stron ze starej książki,
 • czystej, grubej kartki lub kartonika w rozmiarze a5 lub a6,
 • kleju i nożyczek.

Z kolorowego papieru (lub stron z książki) złóż 4, 6 lub 8 małych kopert – sprawdź, ile zmieści się na twojej laurce. Przygotuj małe miłosne liściki, włóż je do kopert, a koperty przyklej do kartki. Nie zapomnij o zapieczętowaniu swoich wiadomości serduszkami, kwiatami lub buziakami.

Nieważne, jaki projekt wybierzesz, pamiętaj, by na swojej kartce umieścić życzenia – nie sil się na oryginalność, pisz prosto z serca! A jeśli Ty i Twoja sympatia lubicie się śmiać, wymyśl zabawny tekst lub wierszyk. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*