Obluzowane nogi, uszkodzona powierzchnia, pęknięcia, odbarwienia, zadrapania i odpryskująca farba – meble z czasem tracą swój blask i niszczeją w miarę użytkowania. Drugie życie może dać im renowacja.
Odnawianie starych i zniszczonych mebli jest ostatnio modnym trendem, który wpisuje się w idee ecolife i zero waste. Wiele osób zajmuje się tym zawodowo, ale jeszcze więcej robi to hobbystycznie w zaciszu własnego domu. Choć potrzeba do tego specjalnych umiejętności, a nawet narzędzi, to sam proces renowacji może przynieść niesamowite rezultaty, a dla niektórych bywa też odprężający. A odświeżyć można praktycznie wszystko: biurka, krzesła, fotele, regały i oczywiście stoły. I właśnie o tym, jak przeprowadzić renowację drewnianego stołu krok po kroku opowiemy w naszym artykule.
Renowacja stołu z naturalnego drewna wymaga starannego podejścia do każdego etapu. Tylko w ten sposób możesz poprawnie wykonać pracę samodzielnie i przywrócić mebel do nieskazitelnego wyglądu (lub nawet go poprawić). Od czego zacząć?
Aby bezpiecznie i prawidłowo odnowić stary stół, musisz przygotować następujące narzędzia i materiały:
Na tym etapie musisz przywrócić wytrzymałość całej konstrukcji stołu, dlatego konieczne jest określenie obszarów i elementów problemowych. Na przykład przy stole z luźnymi nogami należy je usunąć, sprawdzić miejsca mocowania i w razie potrzeby przykleić nogi ponownie (przykręcić lub przybić). W przypadku stołów z regulacją wysokości koniecznie sprawdź mechanizm, wyczyść jego części i naoliw je.
Po przeprowadzeniu pierwszej naprawy możesz przystąpić do usuwania starej powłoki. Są na to dwa sposoby:
Z oczyszczonego drewna należy usunąć kurz i pokryć je impregnatem antyseptycznym. Zwykle taki preparat wysycha około 24 godzin. Takie prace powinny być wykonywane zarówno w przypadku mebli z naturalnego drewna, jak i produktów z płyty wiórowej.
Aby skutecznie naprawić stół, a nie tylko go odświeżyć, musisz zadbać o usunięcie pęknięć i innych ubytków na powierzchni. Do pracy potrzebujesz pędzla, szpachli, szpachlówki do drewna (najlepiej w kolorze zbliżonym do naprawianego stołu), drobnego papieru ściernego.
Przed dekoracją naprawionego stołu musisz jeszcze zagruntować powierzchnię. Dotyczy to zarówno blatu, jak i samej ramy. Do pracy potrzebny Ci będzie podkład szelakowy, akrylowy lub alkidowy – wszystkie nadają się do pokrycia drewna. Bezpośrednie gruntowanie odbywa się w następujący sposób:
Na tym etapie możesz dostosować wygląd mebla do własnego gustu i preferencji. To dobra okazja, by wykazać się kreatywnością, a możliwości dekorowania jest naprawdę wiele:
Takie działanie utrwala rezultaty dekorowania i dodatkowo chroni stół przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem wilgoci. Nowoczesne lakiery mają dość dobrą odporność na zużycie, mogą być używane zarówno do stołów kawowych (które są rzadko używane), jak i do stołów kuchennych (używanych codziennie). Wykończenie możesz też wykonać woskiem. Ta metoda zapewnia niezawodną ochronę, dlatego jest częściej stosowana.
Nakładanie lakieru odbywa się za pomocą pędzla, a pastę woskową nakłada się wacikiem lub grubym pędzlem.
Z czasem drewniany stół traci swój dawny atrakcyjny wygląd. Nie jest to jednak powód, aby wysłać go na najbliższe wysypisko śmieci lub zakurzony strych. Naprawa starego stołu to dobry sposób na udekorowanie wnętrza domu w oryginalny i niepowtarzalny sposób. Naprawa mebli jest znacznie tańsza niż kupowanie nowych lub zlecanie renowacji specjalistycznym warsztatom. Jeśli meble mają wysoką wartość i są wykonane z dobrych gatunków drewna, umiejętna renowacja może przedłużyć ich żywotność.