Pierwsze kroki z customizacją obuwia. O czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób spersonalizować swoje obuwie? Jak nadać mu niepowtarzalnego charakteru i sprawić, aby się wyróżniało? Sprawdź, czym jest customizacja i jak ją wykonać!

Customization (ang.) w dosłownym tłumaczeniu oznacza dostosowywanie. O co więc chodzi z customizacją w kontekście obuwia? Odpowiedź jest prosta: w dostosowaniu jego wyglądu do naszych indywidualnych preferencji. Buty ozdabiamy za pomocą malowideł, rysunków i innych kreatywnych dodatków.

Customizacja obuwia

W szczególności na etapie nastoletniego życia wielu z nas utożsamiało się z jakąś subkulturą. Na pewno pamiętamy pomalowane flamastrem trampki, agrafki powbijane w conversy czy neonowe sznurówki w glanach. To wszystko to elementy personalizacji obuwia. Wielu z nas już to robiło, ale nie miało pojęcia, że to zjawisko ma swoją odrębną definicję.

Customizacja obuwia to de facto zbiór wszystkich działań, których celem jest modyfikacja zakupionych butów, zmiana ich zewnętrznego wyglądu. Najprostszą metodą jest zmiana sznurówek. Już sam dobór koloru innego niż ten sugerowany przez producenta, może zmienić charakter buta. Jednak nie tylko kolor sznurówek, ale i sposób włożenia ich w dziurki oraz zawiązania to elementy personalizujące. Sznurówki można też zastąpić sznurkiem, rzemieniem albo wstążką.

Personalizowane obuwie do ślubu

Jednym z pomysłów na customizację butów jest zastosowanie napisów na podeszwach. Moda ta podbiła w szczególności serca nowożeńców. Subtelne napisy, śmieszne sformułowania, imiona małżonków czy data ślubu. Wszystko to można napisać lub narysować na podeszwie zwykłym markerem.

Drugą opcją jest naklejenie wcześniej przygotowanych naklejek na podeszwy. W najdroższej wersji można zlecić grawer. Tak spersonalizowane buty będą świetnie wyglądać na zdjęciach oraz podczas uroczystości, np. w momencie gdy para młoda klęczy w kościele.

Zrób to sam, czyli customizacja na poważnie

Jednym ze sposobów eleganckiego spersonalizowania butów jest naszycie lub naklejenie klejem na gorąco ozdób. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno do codziennych stylizacji jak i na wielkie wyjścia. Dzięki tej metodzie możemy uratować delikatnie zniszczone szpilki lub baletki. Wystarczy na nosku butów nakleić np. dużą kokardę, kwiat albo motyla. Dzięki temu ukryjemy obdarty nosek i przedłużmy życie naszych ulubionych szpilek. Możemy samodzielnie przygotować wystrzałowe trampki, które będą obuwiem zmiennym na weselu. Po kilku godzinach na obcasach każda kobieta z ulgą zakłada płaskie obuwie. Możemy kupić najtańsze tenisówki i naszyć na nie koraliki. W ten sposób otrzymamy niepowtarzalne, tanie i wygodne buty do tańca.

Do butów można przyszyć naszywki, skrawki materiału albo koronkę. Można kupić spray z brokatem i sprawić, aby buty miały efekt syrenki – mieniły się w słońcu. Jeżeli stylizujemy trampki wykonane z tkaniny, możemy wprasować w nie wzór albo wyhaftować na nich bezpośrednio wzór. Wystarczy niewielka ingerencja, aby buty nabrały innego wyrazu.

Z customizacji butów można uczynić pasję, a nawet zawód. Jeżeli zaopatrzymy się w profesjonalne farby do malowania obuwia i zdobędziemy nieco wprawy, możemy tworzyć niemalże dzieła sztuki. Oprócz farby potrzebny jest także odtłuszczacz, baza pod farbę i lakier zabezpieczający. Przyda się też nieco wiedzy. Po pierwsze ważne jest, aby ustalić, z czego wykonany jest but – czy jest to skóra, czy materiał syntetyczny. Od tego zależy rodzaj środków, którymi będziemy traktować obuwie. Takie dopasowanie zapewni trwałość malunku. W pierwszym kroku buty należy dokładnie umyć (jeżeli były używane) i odtłuścić. W przypadku malowania nowych butów wystarczy tylko porządnie je odtłuścić. Kolejnym krokiem jest nanoszenie farby. Po wyschnięciu farby całość należy zabezpieczyć dedykowanym preparatem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*