Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem? Pięć wskazówek

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bieganie to aktywność sportowa doskonale wzmacniająca wydolność organizmu, modelująca sylwetkę i poprawiająca kondycję układu sercowo-naczyniowego. Ruch to samo zdrowie. Jeśli jednak do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, unikając wysiłku fizycznego, przed rozpoczęciem przygody z bieganiem musisz się do niej odpowiednio przygotować. Oto pięć wskazówek, które pozwolą Ci bezpiecznie zacząć biegać.

Opracuj plan treningowy

Jeśli nigdy nie biegałeś, z pewnością nie powinieneś stawać na starcie maratonu czy nawet półmaratonu. Aby w przyszłości móc pokonywać długie dystanse, musisz stopniowo zwiększać codzienną porcję ruchu. Jeżeli twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia i zastanawiasz się, jak zacząć biegać od zera, rozpocznij od szybkiego chodzenia. W zależności od tego, jak na wysiłek fizyczny będzie reagowało twoje ciało, możesz stopniowo przechodzić od marszu do biegu, zwiększając jego tempo i pokonywane odległości. Nigdy nie zapominaj, aby bieg poprzedzić rozgrzewką.

Wybierz trasę biegów

Choć biegać można po każdym terenie, nie najlepszym wyborem – zwłaszcza dla początkujących – jest asfalt. Twarde podłoże generuje silny nacisk na stawy i mięśnie, co może prowadzić do ich przeciążeń. Znacznie lepszy będzie teren miękki. Do amatorskich treningów biegowych doskonale sprawdzają się leśne ścieżki i alejki parkowe. Takie podłoże gwarantuje komfort nogom, a przy okazji biegacz może cieszyć się urokami przyrody. Jogging po leśnych duktach z pewnością dostarczy o wiele więcej przyjemności niż bieg po mieście wśród ulicznego gwaru i spalin samochodów.

Kup odpowiedni strój

Stając na trasie biegu, powinieneś zatroszczyć się o sportową odzież i i obuwie. Aby nie narazić się na kontuzję, wybierz buty zapewniające stopie amortyzację, chroniące piętę i palce przed urazami mechanicznymi oraz wyposażone w podeszwę gwarantującą odpowiednią przyczepność do podłoża. Musisz również zakupić niekrępujące ruchów spodenki i koszulkę uszytą z tekstyliów skutecznie odprowadzających nadmiar wilgoci. W chłodne dni przyda się także bluza, najlepiej termoaktywna – zapewniająca komfort termiczny i chroniąca przed powiewami wiatru.

Zadbaj o zdrową dietę i nawodnienie organizmu

Ponieważ biegającm będziesz zużywać mnóstwo energii, powinieneś zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Śniadanie czy obiad biegacza muszą zawierać składniki odżywcze pozwalające znosić obciążenia związane z aktywnością ruchową. Wraz z posiłkami do organizmu powinna być dostarczana solidna porcja wartościowych białek i węglowodanów. Szczególnie zalecane są: ryż, makarony i inne produkty zbożowe, nabiał, mięso drobiowe i wołowe, ryby oraz warzywa i owoce. Nie należy także zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Butelka z wodą, a jeszcze lepiej napojem izotonicznym dla sportowców, pozwoli skutecznie uzupełnić płyny.

Postaw na suplementy diety

Choć podstawę zdrowego odżywiania stanowią racjonalnie skomponowane posiłki, warto uzupełnić dietę o jej suplementy wspomagające wytrzymałość organizmu. Przede wszystkim zainwestuj w odżywki potreningowe zawierające aminokwasy dla biegaczy. Suplementuj również witaminy, zwłaszcza E i C, a także minerały: magnez selen oraz cynk. W ten sposób zredukujesz ryzyko skurczów i uszkodzenia mięśni oraz przyspieszysz proces ich regeneracji.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Panele lamelowe. Jak zrobić je samodzielnie?
Panele lamelowe. Jak zrobić je samodzielnie?
Scrapbooking. Co to takiego?
Scrapbooking. Co to takiego?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*