Florystyka jest dziedziną, która jest wszechobecna w naszym życiu. Na różnych uroczystościach okolicznościowych nie może zabraknąć pięknych dekoracji kwiatowych. Czym jest florystyka? Jaka jest jej historia?
Najstarsze udokumentowane kompozycje powstały w Persji i były wykonane z róż. W kolejnych wiekach przybywało różnych gatunków kwiatów, które były uprawiane tylko do dekoracji wnętrz.
W średniowieczu do tworzenia dekoracji wykorzystywano głównie kwiaty dostępne na polach i łąkach. Domy były dekorowane głównie ziołami, które miały m.in. odstraszać zło.
W baroku kompozycje kwiatowe charakteryzował nadmiar i wszechobecny przepych. W stylu rokoko kompozycje nabrały finezji i lekkości. W okresie klasycyzmu kompozycje stały się eleganckie i bardziej wyrafinowane. W neoklasycyzmie pojawił się nowy nurt we florystyce, czyli łączenie kwiatów z owocami.
W XIX w. pojawiły się we florystyce dwa nowe nurty, które są obecne również współcześnie, czyli: Biedermeier (bukiet dopasowany do dłoni panny młodej) oraz francuski (zachwyt zapachem kwiatów).
W XXI w. florystyka rozwija się bardzo dynamicznie. W trendach dominuje różnorodność roślin i akcesoriów.
Słowo florystyka ma dwa znaczenia. W pierwszym florystyka jest dziedziną botaniki, która zajmuje się badaniem kwiatów, czyli ich rozmieszczeniem na ziemi oraz występowaniem wzajemnych relacji między roślinami. Florystyka w botanice zajmuje się również spisem i inwentaryzacją roślin oraz określaniem ich powinowactw.
Drugie znaczenie słowa florystyka to sztuka układania, tworzenia kompozycji z kwiatów i innych roślin. Florystyka jest artystycznym układaniem kwiatów, dlatego nie można jej nazwać bukieciarstwem (sztuką tworzenia bukietów). Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że florystyka jest dziedziną sztuki, w której wykorzystuje się kwiaty. Florystyka jest ściśle związana z roślinami, które odgrywają bardzo ważną rolę podczas wszystkich uroczystości rodzinnych – podkreślają doniosłość tych wydarzeń.
Osoba tworząca artystyczne kompozycje nazywana jest florystą i musi mieć wiedzę na temat kwiatów, aby kompozycje były trwałe, ładne oraz dopasowane do indywidualnych oczekiwań klienta. Dobry florysta powinien znać poszczególne gatunki kwiatów oraz ich wymagania. Musi mieć również zmysł artystyczny i estetyczny, aby w ciekawy sposób łączyć kwiaty z dodatkami. Praca florysty wymaga łączenia elementów żywych ze sztucznymi.
Rodzaje florystki są zależne od tematyki, której będzie dotyczyć praca. Najbardziej popularna jest florystyka:
Dobry florysta zna najnowsze trendy w tworzeniu dekoracji z kwiatów, dzięki czemu jego prace są wyjątkowe. Z kwiatów wykonywane są głównie: bukiety, kompozycje w naczyniu, wieńce kwiatowe, girlandy i różne obiekty z kwiatów np. ozdobne wózki oraz różne dekoracje ciała.
We florystyce wyróżnia się trzy główne techniki:
zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com