Nic tak nie cieszy nie jak korzystanie z przedmiotów wykonanych własnymi rękami. Nawet tak małych i prostych, jak deska do krojenia.
Stworzenie drewnianej deski samodzielnie, od zera pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, a także przygotowanie projektu, który maksymalnie odpowiada Twoim potrzebom i stylowi Twojej kuchni. Jak więc zabrać się do pracy i czego potrzebujesz?
Deski do krojenia można umownie podzielić na dekoracyjne i użytkowe. Pierwsze służą oczywiście do dekoracji, drugie są narzędziem pomocnym w gotowaniu. W obu wypadkach najlepszym materiałem będzie drewno – jest estetyczne, ekologiczne i wytrzymałe. Oprócz tego prezentuje szeroki wybór gatunków w różnych kolorach i o różnych właściwościach. Najlepszym wyborem będzie dąb, buk lub sosna, a także brzoza, grusza i wiśnia. Ponadto drewno jest stosunkowo łatwe w obróbce, co pozwala na tworzenie desek w dowolnych rozmiarach i kształtach, także z ozdobnymi rzeźbieniami.
Wśród wad drewnianych desek należy wymienić dużą wagę, brak odporności na długotrwałe działanie wilgoci, a także konieczność mycia ręcznie specjalnym środkiem.
Aby szybko i sprawnie wykonać najprostszą deskę z drewna potrzebujesz:
Zestaw narzędzi do dekoracyjnego wykończenia zależy od tego, jak i czym deska zostanie ozdobiona. W przypadku desek użytkowych lepiej pozostawić powierzchnię czystą.
Istnieją dwa typy desek z drewna: jednoczęściowe i klejone. Każda opcja ma swoje zalety w porównaniu z drugą. Jednoczęściowa deska jest łatwiejsza do wykonania, a klejona jest bardziej funkcjonalna. Rozpoczynając pracę, warto odpowiednio ocenić swoje umiejętności i możliwości. Klejoną deskę najłatwiej zrobić z drewnianych sklejek, na jednoczęściową lepiej wybrać płytę lub heblowaną deskę. Pamiętaj, że materiał musi mieć minimum 10 mm grubości.
Zastanów się, jakiejś wielkości i kształtu deskę chcesz wykonać. Naszkicuj projekt w skali 1:1 na kawałku tektury lub grubego papieru. Wytnij szkic, który później odrysujesz na powierzchni, z której będziesz wycinać deskę.
Przenieś szkic na drewnianą bazę i wytnij wzdłuż konturu kształt przyszłej deski. Następnie wyszlifuj krawędzie produktu papierem ściernym, szlifierką lub pilnikiem. Wywierć otwór w uchwycie i wyszlifuj powierzchnię roboczą. Na tym etapie deskę użytkową możesz zaimpregnować substancją ochronną, która wydłuży jej żywotność. Jeśli wykonujesz deskę dekoracyjną, zabezpiecz ją dopiero po zdobieniu.
Dobra rada: Jeśli zależy Ci na ekologicznej ochronie drewna, wykorzystaj wosk pszczeli i olej naturalny – wazelinowy lub lniany. Nadadzą drewnu wyraźniejszą teksturę i bogaty kolor, a także ochronią je przed wilgocią.
W tym wypadku możesz pracować na dwa sposoby:
Pierwszy sposób wymaga dużej precyzji, ale nawet jeśli poszczególne warstwy będą się od siebie trochę różnić, możesz wyrównać je już po sklejeniu.
Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com