Udana aranżacja mieszkania czy pokoju wymaga precyzyjnego określenia własnych potrzeb, dopasowania możliwości przestrzennych i dobrania odpowiednich kolorów.
Projektowanie wnętrz ma długą historię – ludzie praktycznie od zawsze przywiązują ogromną wagę do wyglądu otaczającej ich przestrzeni. Dobrze urządzone wnętrze jest nie tylko stylowe, ale przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Dotyczy to nie tylko naszych mieszkań i domów, ale też biur i różnego rodzaju lokali usługowych. Bez względu na to, jakiego rodzaju przestrzeń projektujesz, warto pamiętać o kilku prostych zasadach i wskazówkach od profesjonalistów.
1. Czerp inspirację z natury. Używaj kształtów i kombinacji odcieni występujących w naturze. Faktura drewna i wzory roślinne zawsze są na czasie i pomagają ożywić każde wnętrze.
2. Postaw na dzieła sztuki. Projektanci twierdzą, że wnętrze powinno być indywidualne. Dzieła sztuki pomogą osiągnąć pożądany efekt. Obrazy z filozoficznym podtekstem czy czarno-białe zdjęcia w passe-partout nadadzą niepowtarzalny charakter każdemu wnętrzu.
3. Dodaj więcej światła. Wiele osób uważa, że jeśli pomalujesz pokój na biało, stanie się jaśniejszy. To nieprawda. Żadne pomieszczenie nie obejdzie się bez odpowiedniego i przemyślanego oświetlenia. Aby zmaksymalizować ilość światła w pomieszczeniu, projektanci zalecają stosowanie luster.
4. Pamiętaj o tapetach. Możesz odświeżyć wnętrze bez drastycznych zmian i wielkich napraw. Projektanci sugerują użycie tapet. Oczywiście nie musisz tapetować wszystkich ścian, wystarczy jedna lub nawet niewielki fragment, który będzie stanowić ciekawy akcent.
5. Nie zapominaj o funkcjonalności. Według projektantów głównym celem elementów wystroju wnętrza jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni. Dlatego niech stół będzie przesuwany, a sofa z dodatkowym miejscem do spania. Dzięki temu będziesz w stanie zorganizować przyjęcie z przyjaciółmi nawet w małym mieszkaniu i pomieścić gości na noc.
6. Nie używaj zbyt wielu kolorów. Aby zaprojektować estetyczną i harmonijną przestrzeń, wystarczą dwa lub trzy kolory. Dodatkowo niewielkie akcenty kolorystyczne (mogą to być na przykład wazony, poduszki dekoracyjne) i gra teksturami pomogą uczynić wnętrze bardziej interesującym.
7. Nie rezygnuj z czerni. Wbrew powszechnemu przekonaniu czarny kolor może, a czasem nawet musi być używany. Według projektantów nieduże, czarne elementy, czy to karnisze, czy ramki do zdjęć, dodadzą kontrastu i objętości przestrzeni.
8. Skorzystaj z pomocy luster. Projektanci niezmiennie zachęcają do używania we wnętrzach luster. Pomagają wypełnić przestrzeń światłem i powiększyć ją wizualnie. Pomieszczenia z lustrami są też bardziej żywe i dynamiczne.
9. Zapomnij o słowie „modne”. Po pierwsze, moda jest zmienna. Dzisiaj na topie jest jedno, a za sezon lub dwa coś zupełnie innego, a przecież nie będziesz zmieniać wystroju co roku. Po drugie, wnętrze ma się podobać Tobie i innym domownikom. Jeśli lubicie styl, który obecnie nie jest modny, nie ma to znaczenia.
10. Pamiętaj, że drogie wnętrze nie zawsze jest dobre. Bardzo często planując przestrzeń, stawiamy na drogie meble i akcesoria. Tymczasem idealne rozwiązania wcale nie muszą dużo kosztować. Warto rozejrzeć się za tańszymi alternatywami, które mogą sprawić, że wnętrze stanie się niepowtarzalne. Jeśli chcesz coś zmienić, spróbuj najpierw przestawić meble, powiesić inne zasłony, dodać akcent kolorystyczny w postaci narzutek i poduszek.
Każdy chce, aby jego dom był wyjątkowy, różny od innych. Dlatego wiele osób próbuje stworzyć najbardziej niesamowite projekty pokoi, ale nie daj się ponieść emocjom. Każdy styl ma swoje podstawowe zasady i jeśli je złamiesz, to możesz sprawić, że Twoje wnętrza będą wyglądać chaotycznie, niechlujnie i nieestetycznie. Najczęściej popełniane błędy:
Na koniec kilka słów o doborze palety kolorystycznej. Jak już wspominaliśmy, warto ograniczyć się do wyboru 2 lub 3 kolorów i dopełnić je wyraźnym akcentem w detalu. Kombinacje kolorów we wnętrzu mogą być zarówno stonowane, jak i maksymalnie kontrastowe. Kolorystyka dobierana powinna być na podstawie:
Przy wyborze pomocne będzie koło barw i standardowe kombinacje kolorów (np. paleta monochromatyczna, analogiczna, triada itd.), a także określenie 3 podstawowych parametrów: odcienia, nasycenia i jasności. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.
Zdjęcie główne: Spacejoy/unsplash.com