Rękodzielnik na działalności. Co musisz wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niemal wszystkie osoby tworzące rękodzieło w pewnym momencie stają przed dylematem. Zastanawiają się, jak wyjść ze sprzedażą poza grupę znajomych i wypłynąć na szerokie wody własnego biznesu.

Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do łatwych i przyjemnych. Meandry przepisów prawnych, niekończące się podatki i daniny od wszystkiego. Dla wielu osób sama wizja zmierzenia się z tym na własnej skórze jest przerażająca. Podpowiadamy, co można zrobić, gdy pójście na swoje jest jednak perspektywą kuszącą i mamy ochotę pójść z biznesem rękodzielniczym o krok dalej. Co zrobić, aby zacząć legalnie sprzedawać?

Pomysł nr 1 – działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana, zwana także działalnością nieewidencjonowaną, daje możliwość legalnej sprzedaży rękodzieła bez konieczności zakładania firmy. Na czym to polega? Działalność nierejestrowana może być wykonywana przez osobę fizyczną, w przypadku gdy jej przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na rok 2021 minimalne wynagrodzenie w Polsce to 2800 zł brutto na miesiąc. A więc na działalności nierejestrowanej miesięczny przychód nie może przekraczać 1400 zł.

Jakie jeszcze prawa i obowiązki spoczywają na rękodzielniku pracującym w ramach działalności nieewidencjonowanej?

  • Prowadzenie ewidencji sprzedaży. Nawet w najprostszej formie. Wystarczy zwykły spis w zeszycie albo w Excelu;
  • rozliczenie roczne z Urzędem Skarbowym odbywające się na podstawie PIT-36. Raz w roku bez dodatkowych formalności;
  • brak konieczności wpisania firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  • brak obowiązku wystawiania faktur i paragonów. Rachunek wystawia się na prośbę klienta;
  • nie obowiązują składki ZUS ani zdrowotna;
  • przy posiadaniu sklepu internetowego lub sprzedawaniu w Internecie poprzez media społecznościowe koniecznie należy stworzyć regulamin i politykę prywatności;
  • jeśli nie przekraczamy rocznego obrotu na poziomie 20 tys. zł, nie jesteśmy zobligowani do posiadania kasy fiskalnej. Wyjątkiem są oczywiście towary, na które prawodawca narzucił taki obowiązek;

Na koniec kwestia podatku VAT. Najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeganie warunku nieprzekraczania kwoty 200000 zł rocznych obrotów. W takiej sytuacji rękodzielnik zwolniony jest z VAT. Jeżeli ten próg zostanie osiągnięty, niestety przyjdzie nam podzielić się z państwem zarobionymi pieniędzmi.

Pomysł nr 2 – działalność gospodarcza

Jak widać, działalność nierejestrowana jest dobrym pomysłem na start lub dla osób, które handmade traktują jako dodatkowy zarobek. Jeżeli myślimy o własnym rękodzielniczym biznesie na poważnie, musimy założyć działalność gospodarczą.

Przed podjęciem tej decyzji warto skalkulować koszty. Musimy liczyć się ze składką ZUS, zdrowotną, podatkiem dochodowym, VAT-em oraz kosztami księgowej i rzecz jasna samymi kosztami wynikającymi z prowadzenia biznesu. Warto rozejrzeć się za dotacjami na start i skorzystać z dofinansowań lub pożyczek.

Pomysł nr 3 – łączenie etatu i pracy na swoim

Kolejną furtką do legalnej sprzedaży własnych produktów jest łączenie pracy na etacie i jednoczesne prowadzenie działalności. Będąc zatrudnionym na etacie i otrzymując co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, jesteśmy zwolnieni ze składki ZUS. Do zapłaty pozostaje nam składka zdrowotna.

Rękodzielnik musi także liczyć się z koniecznością odprowadzania podatku dochodowego, zapłacenia księgowej itd. Odchodzi za to konieczność samodzielnego opłacania składki ZUS, co jakby nie patrzeć, jest dużym odciążeniem.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*