Jak upiec idealne muffinki? Przedstawiamy sprawdzone triki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Muffiny są zdaniem wielu osób najłatwiejszym ze wszystkich wypieków. Jednak ich przygotowanie kryje kilka niuansów, od których może zależeć efekt końcowy.  

Delikatne babeczki o puszystej konsystencji i doskonałym smaku to nic trudnego. Wystarczy trzymać się przepisu i zastosować odpowiednią metodę przygotowania ciasta, tzw. muffin mixing method. Najprościej mówiąc, jest to konkretny sposób mieszania suchych i płynnych składników. W czym tkwi sekret?

Muffin mixing method

Wszystkie procesy zachodzące w świecie mają swoje uzasadnienie i zasady działania – pieczenie muffinów nie jest wyjątkiem. Każdy, kto choć trochę zajmował się wypiekami, wie, że nie ma tu miejsca na wesołą improwizację, jeśli nie chcesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Standardowa technika pieczenia muffinów według metody oddzielnego mieszania składników obejmuje 4 proste kroki – wymieszaj suche składniki, osobno wymieszaj płynne składniki, połącz wszystko i upiecz. Dokładnie tak, nie inaczej! Są to podstawy teorii, a nie znając ich, nie osiągniesz imponujących czy nawet zadowalających rezultatów.

Oczywiście, babeczki uda się zrobić nawet jeśli nie wykonasz tych kilku prostych kroków – pytanie brzmi, czy będą idealne? Zobaczmy więc, dlaczego przestrzeganie tych kroków jest tak ważne.

4 kroki do muffinów idealnych

Krok pierwszy

Wymieszaj i przesiej wszystkie suche składniki: mąkę, sodę, proszek do pieczenia, cukier, przyprawy, sól. Podczas przesiewania będziesz mieć pewność, że żadne zanieczyszczenia nie dostaną się do twojego ciasta, a przy mieszaniu wszystkie składniki zostaną równomiernie rozłożone.

Krok drugi

W osobnej misce wymieszaj płynne składniki: mleko, jajka, śmietanę, przecier owocowy lub warzywny, płynny ekstrakt waniliowy, soki owocowe, płynne tłuszcze i inne. Pamiętaj, że tłuszcz powinien być w formie płynnej, dlatego jeśli używasz masła, stop je. Umożliwi to jego równomierne rozprowadzenie w gotowym cieście.

Krok trzeci

Wlej płynne składniki do suchych składników i delikatnie wymieszaj. Mieszaj ręcznie, aż do etapu, w którym suche składniki nasiąkną płynnymi. Z reguły konieczne jest mieszanie nie dłużej niż 10 sekund.

Ciasto będzie miało grudki, ale nic nie szkodzi. Nie mieszaj go dłużej do gładkiej i jednorodnej konsystencji, którą zwykle należy osiągnąć w przypadku wypieków. Dlaczego?

Gdy mąka łączy się z płynem, zaczyna tworzyć się gluten – ma dość sztywną strukturę, która jest dobra w piekarnictwie, ale nie jest bardzo pożądana w przypadku ciast, gofrów i muffinów właśnie. Im dłużej mieszasz ciasto, tym dłużej mąka styka się z cieczą i tym więcej glutenu powstaje. To może sprzyjać tworzeniu się dziur wewnątrz muffinów, a także powodować, że babeczki będą twarde i mało puszyste.

Krok czwarty

Pora na pieczenie. Czas i temperatura zależą od wielkości muffinki. Średni czas pieczenia wynosi 15 minut w temperaturze 180–200ºC. Piekarnik musi być wcześniej rozgrzany do odpowiedniej temperatury. Ta zasada dotyczy dowolnych wypieków. Pozwoli to na równomierne upieczenie ciasta. Aby sprawdzić, czy muffiny są gotowe, użyj suchej drewnianej wykałaczki lub patyczka do szaszłyków.

Muffinki można upiec zarówno w postaci małych babeczek, jak i jednego dużego „bochenka”. W tym drugim wypadku musisz pamiętać, by zwiększyć czas pieczenia nawet do 45–50 minut.

Podstawowy przepis na muffiny

Możesz samodzielnie uzupełnić przepis wszelkiego rodzaju dodatkami smakowymi zgodnie ze swoim gustem (owoce, czekolada, orzechy, dżem itd.).

Składniki:

  • 250 g mąki;
  • 100 g cukru;
  • ½ łyżeczki soli;
  • 1 łyżka proszku do pieczenia;
  • 240 ml mleka;
  • 2 jajka w temperaturze pokojowej;
  • 60 ml oleju roślinnego (lub stopionego masła).

Przygotowanie:

1. Rozgrzej piekarnik do 180–200ºC.

2. Przygotuj formy do babeczek – wyłóż je papierem do pieczenia lub skorzystaj z papierowych foremek.

3. W dużej misce przesiej wszystkie suche składniki i wymieszaj je szybko.

4. W drugiej misce wymieszaj wszystkie płynne składniki.

5. Wlej płynne składniki (a także dodatki) do suchych. Za pomocą gumowej szpatułki szybko i delikatnie wymieszaj całość.

6. Napełnij ciastem foremki do muffinów do około ¾ wysokości.

7. Piecz w temperaturze 180–200ºC przez około 15–20 minut.

Zdjęcie główne: Aneta Voborilova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*